Sv, 14.08.2022.

Zinātnieki pamodinājuši matainā mamuta šūnas

TVNET
Zinātnieki pamodinājuši matainā mamuta šūnas
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments 6
Foto: AFP/Reuters/AP/Scanpix

Japānas un Krievijas zinātniekiem izdevies pamodināt matainā mamuta (Mammuthus primigenius) šūnas. Šis dzīvnieks zemi bradāja pirms 28 tūkstošiem gadu un, iespējams, bradās to arī tuvākajā nākotnē.

Pētnieku komanda peles olšūnā injicēja labi saglabājušās mamuta muskuļu šūnas kodolu un novēroja “bioloģiskas aktivitātes pazīmes”. Kā atzina zinātnieki, šis panākums varētu būt laba platforma labākai izmirušu dzīvnieku sugu izpratnei.

Matainais mamuts, kas nosaukts par Juku (Yuka), tika atrasts Sibīrijas mūžīgajā sasalumā 2010. gada augustā. Uziet tik teicami saglabājušos mamutu kā šo ir liela veiksme.

Mamuta atliekas zinātniekiem potenciāli sniedza jaunu iespēju šo dzīvnieku atgriešanai dabā, jo labi saglabājušās šūnas var ļaut klonēt jaunu, pilnvērtīgu dzīvnieku. Tieši pie tā pašlaik strādā zinātnieki, tomēr ceļš līdz jauna dzīvnieka radīšanai vēl ir ļoti garš.

Pētījumā, kas publicēts zinātniskajā žurnālā “Scientific Reports”, zinātnieki izņēma muskuļu šūnu no mazāk bojātajām mamuta daļām. Iepriekš šī pētnieku komanda neveiksmīgi centās iedvest dzīvību cita 15 tūkstošus gadu veca mamuta šūnām. Tas neizdevās, “iespējams, tehnoloģiju trūkuma vai mamuta audu sliktā stāvokļa dēļ,” rakstīja zinātnieki.

Jaunā mamuta pārsteidzoši labais stāvoklis, kā arī tehnoloģiju attīstība šoreiz eksperimentam ļāva vainagoties ar panākumiem.

Sākotnējās analīzes atklāja, ka mamuta muskuļaudos atrodas šūnu kodolam līdzīgas struktūras. Vēlākie testi savukārt atklāja, ka šī mamuta atliekas nebija saskārušās ar gaisu 28 tūkstošus gadu. No maza audu parauga zinātnieki savāca 88 kodolam līdzīgas struktūras, kas vēlāk tika injicētas peles olšūnā. Pēc tam pētnieki, izmantojot dzīvo šūnu attēlveidošanas tehnoloģiju, vēroja, kas notiks.

“Mamuta šūnas kodolā pēc tam sākās aktivitāte, tomēr pagaidām pilnvērtīga kodola šķelšanās netika novērota,” rakstīts pētījumā.

Īsi sakot, zinātniekiem izdevās novērot mamuta šūnas kodola attīstīšanos līdz brīdim pirms šūnu dalīšanās procesa.

Tas gan uzreiz nenozīmē, ka mataino mamutu varēs atgriezt dzīvē, tomēr mazs solītis tā virzienā noteikti ir sperts.

Tēmas
Redaktors iesaka
Jaunākie raksti
Nepalaid garām!
Uz augšu