Pk, 7.10.2022.

"Brexit" sāga turpinās: Mejas valdība cenšas apiet spīkera lēmumu

TVNET/LETA/Reuters
"Brexit" sāga turpinās: Mejas valdība cenšas apiet spīkera lēmumu
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments
Foto: AP/Scanpix

Lielbritānijas premjerministres Terēzas Mejas "Brexit" plānu īstenošanas izredzes arī otrdien saglabājas neskaidras, viņas valdībai cenšoties apiet parlamenta spīkera lēmumu, ka Mejai ir jāpanāk izmaiņas likumdevēju divreiz noraidītajā "šķiršanās" dokumentā, lai tas tiktu nodots balsošanai trešo reizi.

Pēc divarpus gadu sarunām ar Eiropas Savienību (ES) "Brexit" perspektīvas joprojām ir neskaidras - alternatīvu vidū ir izstāšanās atlikšana uz ilgāku laiku, izstāšanās atbilstoši Mejas vienošanās nosacījumiem, bezvienošanās "Brexit" vai pat vēl viens referendums par dalību ES.

Ņemot vērā spīkera Džona Berkova lēmumu, ka valdība nevar vēlreiz balsošanai piedāvāt vienošanos, ja tā nebūs būtiski atšķirīga no 15.janvārī un 12.martā noraidītās, balsojums šonedēļ par Mejas vienošanos ir mazticams, atzinis "Brexit" ministrs Stīvs Bārklijs.

Ministri šobrīd strādā pie tā, lai rastu izeju no strupceļa, viņš piebilda, ļaujot noprast, ka valdība joprojām plāno trešo balsojumu par Mejas vienošanos.

"Šis mūsu valstij ir krīzes brīdis," norādīja ministrs. "Spīkera lēmums ir pacēlis latiņu augstāk, un es uzskatu, ka tāpēc iespēja, ka balsojums varētu notikt šonedēļ, kļuvusi mazticamāka."

"Mēs vienmēr esam teikuši, ka attiecībā uz balsošanas rīkošanu trešo reizi mums būtu nepieciešamas pārmaiņas no parlamentāriešu puses saistībā ar viņu atbalstu. Es uzskatu, ka tas joprojām tā ir."

Bārklijs, kurš pagājušajā nedēļā sacīja, ka Lielbritānijai nevajadzētu baidīties no bezvienošanās "Brexit", tagad norāda, ka valdība pēta arī citas alternatīvas un ka apstākļi, tādi kā "Brexit" termiņa pagarināšana vai atbalsta maiņa, varētu norādīt uz konteksta izmaiņām.

Viņš noraidīja iespēju, ka Meja varētu lūgt karalieni Elizabeti pārtraukt parlamenta sesiju vēl pirms termiņa beigām, norādot, ka 92 gadus vecās karalienes iesaistīšana "Brexit" ir slikta ideja.

"Viena lieta, par kuru visi ir vienisprātis, ir tā, ka Viņas Majestātes iesaistīšana kādā no jautājumiem ap "Brexit" nav ceļš uz priekšu, tāpēc es neuzskatu, ka tā būtu reālistiska alternatīva."

Parlamenta spīkers Berkovs pirmdien paziņoja, ka valdība nevar pieprasīt trešo balsojumu par premjerministres Mejas panākto "Brexit" vienošanos, ja tajā netiek izdarīti būtiski grozījumi.

Berkovs norādīja, ka parlamenta kārtības rullis neļauj atkārtoti nodot parlamentam noraidītu likumprojektu tās pašas sesijas laikā.

Kā ziņots, saskaņā arī ar britu mediju atzinumu trešais balsojums par Mejas panākto "Brexit" vienošanos pirmdien kļuvis mazticamāks, jo valdības vadītājai nesekmējas pārliecināt eiroskeptiķus pašas vadītās Konservatīvās partijas rindās.

Gadījumā, ja parlamenta divreiz noraidīto "Brexit" vienošanos tomēr galu galā apstiprinātu, premjere lūgtu ES 29.martā paredzēto Lielbritānijas izstāšanos no ES atlikt līdz 30.jūnijam.

Tas nepieciešams, lai parlaments paspētu pieņemt nepieciešamos likumdošanas aktus gludai "Brexit" norisei.

Meja brīdinājusi, ka gadījumā, ja vienošanās tiks arī trešo reizi noraidīta, var nākties lūgt ilgstošu "Brexit" atlikšanu.

Šādā gadījumā nāktos maija beigās arī Lielbritānijā rīkot Eiropas Parlamenta (EP) vēlēšanas.

Meja norādījusi, ka tas draud ar to, ka Apvienotā Karaliste neizstāsies no ES "vēl daudzus mēnešus vai pat vispār nekad".

Tēmas
Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu