Dabas fonds maijā nodrošinās zemūdens tiešraidi no nēģu nārsta

Nēģi

FOTO: Evija Trifanova / LETA

Latvijas Dabas fonds (LDF) uzstādījis zemūdens tiešraides kameru Ziemeļkurzemē esošajā Raķupē, kurā maija mēnesī nārsto nēģi, informēja LDF pārstāve Liene Brizga-Kalniņa.

LDF pārstāve skaidroja, ka Raķupe ir Irbes baseina upe, kas ir samērā dziļa un ar pastāvīgi augstu ūdens līmeni, tādēļ tā ir viena no retajām nēģu un lašveidīgo nārsta upēm, kas ir brīva no bebru aizsprostiem.

Laikā no 2015. līdz 2017.gadam Raķupē tika veikta Latvijā pirmā mākslīgās nēģu nārsta vietas ierīkošana, radot mākslīgu straujteci. Latvijā šāda tipa upē tik apjomīgi apsaimniekošanas darbi tika veikti pirmo reizi, un pēc darbu īstenošanas jau pirmajā nārsta sezonā tika novēroti daudzi desmiti nārstojošu nēģu "Lampetra fluviatilis" un "Lampetra planeri".

Paredzams, ka nēģu nārstošana sāksies maija pirmajā pusē un turpināsies divas līdz trīs nedēļas. Daudzo upes baseinā esošo purvu dēļ ūdens Raķupē ir tumšs, tādēļ redzamība nav tāda kā strautos un upītēs, ko galvenokārt papildina avoti.

LDF tiešraides no putnu ligzdām nodrošina jau astoto gadu, un pērn tām bija gandrīz 3,5 miljoni skatījumu visā pasaulē. Tiešraides var skatīties LDF mājaslapā un vides novērojumu interneta vietnē "Dabasdati.lv" un "Youtube.com", kā arī platformā "LMT Straume".

Uz augšu