S, 23.09.2023.

SAB pabeidzis pārbaudes par vēl divu ministru pieeju valsts noslēpumam

TVNET/LETA
Facebook LinkedIn Draugiem X
Comments 4
Satversmes aizsardzības biroja vadītājs Jānis Maizītis
Satversmes aizsardzības biroja vadītājs Jānis Maizītis Foto: Evija Trifanova/LETA

Satversmes aizsardzības birojs (SAB) pabeidzis pārbaudi un pieņēmis lēmumu par vēl divu valdības ministru pieeju valsts noslēpumam.

Savukārt vēl divu ministru pārbaudes termiņš ir pagarināts.

Amatpersonu vārdus un pieņemtos lēmumus birojs neatklāj.

Abi ministri, par kuriem pārbaudes pabeigtas, par SAB lēmumu oficiāli vēl nav informēti, jo biroja vēstules adresātus vēl nav sasniegušas, norādīja SAB.

TVNET iepriekš vēstīja, ka pielaidi valsts noslēpumam vēl nav saņēmusi labklājības ministre Ramona Petraviča (KPV LV), iekšlietu ministrs Sandis Ģirģens (KPV LV), ekonomikas ministrs Ralfs Nemiro (KPV LV), kā arī vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Juris Pūce (AP).

Iekšlietu ministra padomnieks Kārlis Miksons teica, ka ministrs līdz 5.maijam ir atvaļinājumā, bet patlaban nav informācijas par SAB pieņemto lēmumu.

Arī Petravičas padomniece Liesma Kalve teica, ka ministrei patlaban nav informācijas par SAB lēmumu.

Pārējiem valdības ministriem jau iepriekš SAB izsniedzis pielaidi.

Ministru prezidents Krišjānis Kariņš iepriekš pauda, ka gadījumā, ja kāds no ministriem saņemtu atteikumu pielaidei valsts noslēpumam, viņa vietā, iespējams, būtu jāmeklē cits ministrs.

Kariņa valdību Saeima apstiprināja 23.janvārī.

Likums paredz, ka pārbaudes maksimālais termiņš ir trīs mēneši, taču nepieciešamības gadījumā to var pagarināt vēl uz trīs mēnešiem. Negatīvu SAB lēmumu var pārsūdzēt ģenerālprokuroram, un pēc tam arī tiesā, līdz ar to kopējais termiņš, kurā izskata šādus jautājumus, pēc Satversmes tiesas sprieduma pielaižu jautājumā ir pieaudzis.

Likumā minēti septiņi punkti, kāpēc personai tiek liegta pieeja konfidenciāliem, slepeniem un sevišķi slepeniem valsts noslēpuma objektiem. Likums paredz, ka pielaidi nevar izsniegt, piemēram, ja personas rīcībspēja ir ierobežota likumā noteiktajā kārtībā. Tāpat pielaidi nevar izsniegt, ja persona bijusi PSRS vai kādas ārpus NATO un ES esošas dalībvalsts drošības dienesta darbinieks vai aģents.

Pieeja valsts noslēpuma objektiem tiek liegta arī personai "par kuru pārbaudes gaitā ir konstatēti fakti, kas dod pamatu apšaubīt tās uzticamību un spēju saglabāt valsts noslēpumu", kā arī personai, kurai konstatēti psihiski un uzvedības traucējumi, tai skaitā traucējumi alkohola vai narkotiku lietošanas dēļ.

Facebook LinkedIn Draugiem X
Comments 4

Tēmas

Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais