Sv, 28.05.2023.

EK mudina ES nekavējoties sākt uzņemšanas sarunas ar Albāniju un Ziemeļmaķedoniju

LETA/AFP
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments 1
Foto: AFP/SCANPIX

Eiropas Komisija (EK) trešdien aicināja Eiropas Savienību (ES) nekavējoties sākt uzņemšanas sarunas ar Albāniju un Ziemeļmaķedoniju, norādot, ka abas valstis ir īstenojušas bloka prasītās reformas.

Abas Balkānu valstis tiecas uz dalību ES, tomēr iestāšanās process ir nonācis strupceļā, jo bloka sabiedrība un politiķi, jo īpaši Francijā, vairs dedzīgi neatbalsta jaunu dalībvalstu uzņemšanu.

Albānija kļūst īpaši nepacietīga. Tās premjers Edi Rama pagājušajā mēnesī intervijā ziņu aģentūrai AFP sacīja, ka kavēšanās ar uzņemšanu kaitē Balkāniem un var piešķilt jaunu dzirksteli gruzdošajiem konfliktiem reģionā.

Visas 28 ES dalībvalstis pērn piekrita šogad jūnijā sākt uzņemšanas sarunas ar abām valstīm, ja tās būs izpildījušas noteiktus nosacījumus, jo īpaši, veikušas uzlabojumus cīņā pret noziedzību un korupciju.

Ziņojot par progresu, ES paplašināšanās komisārs Johaness Hāns sacīja, ka Albānija un Ziemeļmaķedonija ir spērušas lielus soļus reformās un Eiropadomei, ko veido visu 28 dalībvalstu līderi, būtu uz to jāreaģē.

"Abas valstis ir veikušas reformas, jo īpaši padomes 2018.gada jūnijā vienbalsīgi noteiktajās jomās. Balstoties uz to, komisija iesaka padomei tagad sākt iestāšanās sarunas gan ar Albāniju, gan Ziemeļmaķedoniju," viņš sacīja Eiropas Parlamenta Ārlietu komitejai.

"Lai saglabātu uzticamību, ES ir jāpilda savas saistības un skaidri un pozitīvi jāatbild, kad valstis izpilda savējās," piebilda komisārs.

Gaidāms, ka pirms lēmuma par oficiāla saruna procesa sākšanu ES līderi šo rekomendāciju izskatīs nākamajā mēnesī plānotajā samitā Briselē.

Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments 1

Tēmas

Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu