Premjers: Jāizbeidz prakse valsts uzņēmumu padomēs iecelt partijām pietuvinātus cilvēkus

Krišjānis Kariņš

FOTO: Reuters/ScanPix

Latvijā ir jāizbeidz prakse valsts uzņēmumu padomēs "sabāzt" politiskajām partijām pietuvinātas personas, šorīt intervijā LNT raidījumam "900 sekundes" izteicās Ministru prezidents Krišjānis Kariņš (JV).

Šādu viedokli premjers pauda, runājot par izveidojušos situāciju ar AS "Latvenergo" padomi. Pēc Kariņa domām, politiski angažētu cilvēku iecelšana uzņēmumu padomēs ir "ceļš uz nekurieni", jo šāda rīcība var tikai raisīt strīdus koalīcijas partneru starpā. "Galvenais ir domāt par uzņēmuma attīstību," uzsvēra valdības vadītājs.

Vaicāts, cik uzticams valdības koalīcijas partneris patlaban ir "KPV LV", ņemot vērā tās pārstāvētā ekonomikas ministra Ralfa Nemiro lēmumu atlaist AS "Latvenergo" padomi un tās vietā iecelt pagaidu padomi ar Pāvelu Rebenoku priekšgalā, Kariņš atbildēja, ka uzskata "KPV LV" par tikpat uzticamu partneri kā citas valdībā pārstāvētās partijas.

"Viņi visos balsojumos ir balsojuši kopā ar koalīciju, viņu ministri ir līdz šim ļoti aktīvi strādājuši. Šeit ir viens gadījums, kas varbūt nav līdz galam pārdomāts, bet ir jādod iespēja to izlabot. Es domāju, ka tas var arī mierīgi notikt," izveidojušos situāciju komentēja Ministru prezidents.

Kā ziņots, koalīcijas partneriem nav domstarpību par labas pārvaldības principu ievērošanu valsts uzņēmumu padomju iecelšanā, otrdien preses konferencē, komentējot situāciju ar AS "Latvenergo" padomi, pauda Kariņš.

Trešdien, 19.jūnijā, Ekonomikas ministrija (EM) kā kapitāldaļu turētāja atlaida "Latvenergo" padomi un tās vietā tika iecelta pagaidu padome. No atsevišķiem koalīcijas politiķiem izskanējusi kritika saistībā ar pagaidu padomes locekļu iecelšanas veidu un atbilstību amatam.

Vaicāts par to, vai varētu vērtēt ekonomikas ministra Nemiro atbildību, ja atklātos, ka "Latvenergo" padome būtu tikusi atbrīvota nepamatoti, premjers atbildēja, ka sagaida no Nemiro skaidrojumu un atbildes.

Kā aģentūru LETA informēja Kariņa preses sekretārs Sandris Sabajevs, premjers norāda, ka valdība deklarācijā ir apņēmusies ievērot Ekonomiskās attīstības un sadarbības organizācijas (OECD) vadlīnijas kapitālsabiedrību pārvaldībā un ka veids, kādā tika iecelta pašreizējā jaunā padome, neatbilst šiem principiem.

Ministru prezidents sagaida no ministra skaidrojumu par līdzšinējās padomes atcelšanu un jaunās padomes iecelšanu, kā arī skaidru rīcību labas pārvaldības ievērošanā, tostarp nekavējošu jauna konkursa izsludināšanu uz padomes locekļu amatiem, norādīja premjera pārstāvis. Ministram ir laiks skaidrojumiem un rīcībai līdz šīs nedēļas beigām.

Kariņš otrdien norādīja, ka atbalstu labas pārvaldības principu ievērošanai arī šajā jautājumā apliecinājuši visi koalīcijas partneri. Premjers akcentēja, ka "Latvenergo" ir stratēģiski nozīmīgs uzņēmums un ļoti svarīgs no drošības aspekta.

Politiķis norādīja, ka nav vēl saņēmis informāciju, kas ir tie konstatētie trūkumi, kāpēc kapitāldaļu turētājs jeb EM ir atlaidusi līdzšinējos padomes locekļus. "Jautājums nav par atlaišanu, bet nākamās padomes iecelšanu," piebilda Kariņš, reizē norādot, ka vēlēsies iepazīties ar informāciju, kāpēc EM nolēma atbrīvot padomi.

Kariņš akcentēja, ka padomes locekļus jāieceļ pēc labākajiem valsts pārvaldes principiem.

Kā ziņots, valdības vadītājs līdz nedēļas beigām gaidīs Nemiro skaidrojumu par "Latvenergo" padomes atsaukšanu un pagaidu padomes iecelšanu, liecina premjera izdotā rezolūcija.

Premjers atsaucas uz valdības deklarācijā noteikto, ka Ministru kabinets apņēmies turpināt OECD vadlīnijās iekļauto labas korporatīvās pārvaldības principu ieviešanu valsts un pašvaldību kapitālsabiedrībās. 

Atlaistajā padomē kopš 2016.gada darbojās bijušais ''DNB bankas'' vadītājs Latvijā Andris Ozoliņš, Latvijas nacionālās aviokompānijas ''airBaltic'' valdes loceklis, Slovākijas pilsonis Martins Sedlackis, Ekonomikas ministrijas bijušais valsts sekretāra vietnieks un lidostas ''Rīga'' bijušais valdes priekšsēdētājs Andris Liepiņš, Finanšu nozares asociācijas (iepriekš Latvijas Komercbanku asociācija) bijušais prezidents un AS ''Valsts nekustamie īpašumi'' padomes loceklis Mārtiņš Bičevskis, kā arī bijusī ''RB Rail'' valdes priekšsēdētāja Baiba Rubesa.

Atlaistās padomes vietā iecelta pagaidu padome, kuras priekšsēdētājs ir Rebenoks, bet padomes priekšsēdētāja vietnieks ir "Rigensis Bank" valdes loceklis Renārs Degro. Tāpat "Latvenergo" padomē iecelta Inese Kublicka, Artūrs Šnoriņš un Kristaps Stepanovs.

Paziņojot par padomes atlaišanu, Nemiro pateicās līdzšinējai padomei, tomēr ministrs vēlētos, lai kompānijas padome darbotos aktīvāk un efektīvāk, kā arī straujāk risinātu jautājumu par elektroenerģijas sadales tarifa mazināšanu.

"Latvenergo" ir valsts kapitālsabiedrība, kuras akciju turētāja ir Ekonomikas ministrija. Akcionāra intereses pārstāv Ekonomikas ministrijas valsts sekretārs Ēriks Eglītis.

"Latvenergo" koncerna mātesuzņēmuma auditētais apgrozījums pagājušā gadā bija 435,199 miljoni eiro, kas ir par 12,7% mazāk nekā 2017.gadā, bet kompānijas peļņa pieauga par 41% un bija 212,733 miljoni eiro. Savukārt "Latvenergo" koncerns pērn strādāja ar 878,008 miljonu eiro apgrozījumu, kas ir par 5,1% mazāk nekā 2017.gadā, bet koncerna peļņa saruka 4,2 reizes un bija 75,955 miljoni eiro.

"Latvenergo" nodarbojas ar elektroenerģijas un siltumenerģijas ražošanu un tirdzniecību, dabasgāzes tirdzniecību, elektroenerģijas sadales pakalpojumu nodrošināšanu un pārvades aktīvu nomu. "Latvenergo" obligācijas kotē biržas "Nasdaq Riga" parāda vērtspapīru sarakstā.

Uz augšu