Tusks aicina EK prezidenta amatam izvirzīt Vācijas aizsardzības ministri

Vācijas aizsardzības ministre Urzula fon der Leiena

Eiropadomes prezidents Donalds Tusks otrdien aicinājis Eiropas Savienības (ES) dalībvalstu līderus uz Eiropas Komisijas (EK) prezidenta amatu izvirzīt pašreizējo Vācijas aizsardzības ministri Urzulu fon der Leienu, aģentūra DPA uzzinājusi no uzticamiem avotiem.

Šim priekšlikumam atbalstu izteikusi Francija un Spānija, vēsta avoti.

Tas pilnībā maina līdzšinējo Tuska piedāvāto kompromisu, kas paredzēja EK prezidenta amatu atdot sociālistu vadošajam kandidātam Fransam Timmermansam. Savukārt Leiena pārstāv kristīgos demokrātus (CDU), kuri ir centriski labējās Eiropas Tautas partijas (EPP) sastāvā.

Saskaņā ar šo jauno variantu par Tuska pēcteci kļūtu Beļģijas līdzšinējais premjers Šarls Mišels, kas pārstāv liberāļus, bet uz ES ārlietu dienesta vadītāju amatu tiktu izvirzīts sociālistu pārstāvis - pašreizējais Spānijas ārlietu ministrs Žozeps Borreljs.

Savukārt Eiropas Parlamenta (EP) priekšsēža krēslu pārmaiņus dalītu sociālistu un EPP pārstāvji.

Pirmo pusi pilnvaru termiņa šo amatu ieņemtu kāds no sociālistu frakcijas, bet otro - Manfrēds Vēbers, kuru pirms EP vēlēšanām konservatīvie bija izvirzījuši kā galveno kandidātu uz EK prezidenta amatu.

Tagad jaunais priekšlikums vēl jāizvērtē dalībvalstu līderiem.

Tādējādi pirmdien pārtrauktais samits joprojām vēl nav atsākts, lai gan atgriezties pie sarunu galda bija paredzēts jau plkst.11 (plkst.12 pēc Latvijas laika).

Uz augšu