Kā ikdienā varam kļūt “zaļāki”?

FOTO: depositphotos.com

Ir neskaitāmi daudz aktivitāšu, kuras pielāgot zaļākam dzīvesveidam ir itin vienkārši. Tas neprasa īpašu piepūli, tikai iniciatīvu un vēlmi veidot jaunus paradumus. Turklāt, ieviešot pat nelielas izmaiņas ikdienā, ieraudzīsi arvien jaunas iespējas un jomas, kurās savu dzīvesveidu padarīt vēl zaļāku. Taču kā līdz tam nonākt?

Ieteikumi, kā savu ikdienu pārvērst sev un apkārtējai videi labvēlīgāku – no maisiņiem līdz finansēm.

Sākt ar mazām lietām

Viens no ikdienas lielākajiem zaļā dzīvesveida ienaidniekiem ir plastmasas maisiņi, kuri piepilda teju katru iepirkuma grozu. Turklāt veikalu prasība katru produktu ievietot atsevišķā maisiņā pirms to nosvēršanas šajā situācijā nepalīdz. Taču ir novērojama pozitīva virzība gan pašu tirdzniecības ķēžu, gan arī pircēju pusē. Neskaitot vairuma veikalu iesaisti nākamā gada iniciatīvā, kas paredz atteikšanos no plastmasas bezmaksas maisiņiem pilnībā, vairāki veikali arī ieviesuši daudzreizējas lietošanas maisiņus, ko iespējams iegādāties turpat pie sveramajiem produktiem.

Savukārt pircējiem vien atliek šos maisiņus neizmest atkritumos un atcerēties tos paņemt līdzi nākamajās iepirkšanās reizēs. Ieliec pa vienam maisiņam vismaz trijās savās visbiežāk izmantotajās somās vai automašīnā, lai būtu drošs, ka maisiņš būs pa rokai arī spontānajos iepirkšanās maratonos.

Veselīga profesionālā vide

Ja darba pienākumi ir cieši saistīti ar digitālo pasauli, tad noteikti tikpat labi pārzini arī printeri. Nereti cilvēki mēdz izdrukāt katru datorā izveidoto melnrakstu, taču labot to sāk turpat datorā, drukas versiju nemaz neizlasot un izmetot turpat atkritumu tvertnē. Pirmkārt, drukātos un vairāk nevajadzīgos papīrus met makulatūras kastē - tādas nu ir vairumā biroju, taču, ja nestrādā vienā no tiem, izrādi iniciatīvu un ierīko to, iesaistot arī pārējos kolēģus.

Otrkārt, pirms spied “drukāt”, padomā divreiz - vai šo papīru tiešām lasīsi? Vai uz 3 cilvēku tikšanos tiešām ir nepieciešamas 5 kopijas?

Pat vienas papīra lapas ieekonomēšana ik dienu būs nozīmīgs solis ceļā uz mazāk atkritumiem piepildītu pasauli. Izmanto datora nebeidzamās iespējas pilnvērtīgi!

Zaļo apvienot ar lietderīgo

Nav noslēpums, ka automobiļu ietekme uz apkārtējo vidi ir tik neizmērojama, ka tikai visu transportlīdzekļu vienlaicīga aizliegšana sniegtu kaut nelielu tūlītēju efektu vides uzlabošanā. Taču, apzinoties, ka mūsdienu pasaulē šāda rīcība nav iespējama, jau gadiem ilgi transporta nozare tiek attīstīta un modernizēta, lai nodarītu iespējami mazāku kaitējumu videi. Un to novērtē arvien vairāk pircēju, kas labprātāk izvēlas iegādāties elektromobiļus vai citus elektronizētus transportlīdzekļus. Bet ne katrs to var atļauties. Ja tev ir auto, ko darbina degviela, tev nebūt nav no tā jātiek vaļā. Sāc ar lietošanas ierobežošanu, kas nevis radīs neērtības ikdienā, bet pozitīvi ietekmēs gan veselību, gan maciņu.

Velosipēdi un elektriskie skrejriteņi ir izcili pārvietošanās līdzekļi, ja strādā pilsētā un vēlies darbā nokļūt pirmais, - tā vietā, lai tērētu naudu par degvielu, ko nodedzini, stāvot stundu garā sastrēgumā. Turklāt pa ceļam ieelpotais svaigais gaiss sniegs tik ļoti nepieciešamo enerģiju visai darba dienai.

Raksts tapis sadarbībā ar Bankas Citadele meitas uzņēmums “CBL Asset Management”.

Uz augšu