Piecu ES valstu ārlietu ministru paziņojums Molotova-Ribentropa pakta 80. gadadienā

Latvijas ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs

FOTO: Evija Trifanova/LETA

Atsevišķās valstīs totalitāro režīmu noziegumu izmeklēšana un saukšana pie atbildības par tiem ir bijusi nepietiekama un nekonsekventa, uzsvērts Baltijas valstu, Polijas un Rumānijas ārlietu ministru kopīgajā paziņojumā Molotova-Ribentropa pakta parakstīšanas 80. gadadienā.

Paziņojumu parakstījuši Latvijas ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs (JV), Igaunijas ārlietu ministrs Urmass Reinsalu, Lietuvas ārlietu ministrs Lins Linkevičs, Polijas ārlietu ministrs Jaceks Čaputovičs un Rumānijas ārlietu ministre Ramona Nikola Manesku.

Ministri atgādina, ka 23.augustā aprit 80 gadu, kopš Padomju Savienība un nacistiskā Vācija parakstīja Molotova-Ribentropa paktu, kas izraisīja Otro pasaules karu un nolēma pusi Eiropas gadu desmitiem ilgam postam. Ar pakta slepeno protokolu Austrumeiropu sadalīja ietekmes sfērās.

"Tāpēc šajā dienā, ko Eiropas Parlaments pasludinājis par visu totalitāro un autoritatīvo režīmu upuru Eiropas atceres dienu, mēs pieminam visus tos, kuru nāve un izpostītā dzīve bija nacisma un staļinisma ideoloģijas ietekmē veikto noziegumu sekas. Sāpes un netaisnība nekad nenogrims aizmirstībā. Mēs atcerēsimies," teikts paziņojumā.

Kā norādījuši ministri, atcerēdamies un pieminēdami pagātnes šausmas, mēs gūstam zināšanas un spēku noraidīt tos, kuri tiecas atdzīvināt šīs ideoloģijas vai attaisnot šo ideoloģiju noziegumus un vainu.

Paziņojumā uzsvērts, ka totalitāro režīmu upuriem ir tiesības uz taisnīgumu, bet diemžēl atsevišķās valstīs totalitāro režīmu noziegumu izmeklēšana un saukšana pie atbildības par tiem ir bijusi nepietiekama un nekonsekventa.

Ministri aicina visu Eiropas valstu valdības sniegt morālu un materiālu atbalstu pašlaik notiekošajai totalitāro režīmu vēsturiskai izmeklēšanai.

"Darbojoties saskaņoti, mēs varam efektīvāk vērsties pret informācijas kampaņām un mēģinājumiem manipulēt ar vēsturiskiem faktiem. Mums kopā jānostājas pret totalitārismu," akcentē amatpersonas.

Paziņojumā pausta pārliecība, ka skaidra un stingra starptautiskās sabiedrības nostāja pavērs ceļu turpmākai samierināšanai.

"Mēs esam pārliecināti, ka šodienas Eiropā ir droši dzīvot visām tautām un tā ir gatava apņēmīgi pretoties jebkurai netaisnībai. Mēs ticam, ka eiropieši nekad nepieļaus totalitārismu vai kādas tautas genocīdu," uzsver ministri.

Viņi atgādina, ka pēc vairākām totalitārisma varas desmitgadēm Latvija, Igaunija, Lietuva, Polija un Rumānija ir atdzimušas kā brīvas un demokrātiskas nācijas.

"Pirms 30 gadiem mūsu tautas sāka demokrātiskās pārmaiņas, kas beidzot ļāva tām kā līdztiesīgām un aktīvām dalībvalstīm iekļauties Eiropas Savienībā," uzsver ministri, paziņojuma noslēgumā akcentējot, ka valstis ir apņēmības pilnas turpināt sadarbību ar partneriem Eiropā un visā pasaulē, lai pagātnes šausmas vairs nekad neatkārtotos.

Uz augšu