Lembergam piešķirts valsts nodrošināts advokāts

Ventspils mērs Aivars Lembergs FOTO: Paula Čurkste/LETA

​Smagos noziegumos apsūdzētajam Ventspils mēram Aivaram Lembergam ("Latvijai un Ventspilij") ir piešķirts valsts nodrošināts advokāts, aģentūra LETA noskaidroja Rīgas apgabaltiesā.

Smagos noziegumos apsūdzētajam Ventspils mēram Aivaram Lembergam ("Latvijai un Ventspilij") ir piešķirts valsts nodrošināts advokāts, aģentūra LETA noskaidroja Rīgas apgabaltiesā.

Ar tiesas komunikācijas daļas starpniecību tiesnese Irīna Jansone skaidroja, ka Rīgas apgabaltiesā 21. augustā tika saņemts Lemberga iesniegums par to, ka viņš ir noslēdzis vienošanos ar jaunu aizstāvi par juridiskās palīdzības sniegšanu, taču iesniegumā norādīts, ka šis advokāts pašlaik atrodas atvaļinājumā un aizņemtības dēļ nevarēšot piedalīties arī tajās tiesas sēdēs, kas tiek plānotas septembrī.

Jansone arī norādīja, ka iesniegumam nebija pievienots advokāta orderis, kas apliecinātu advokāta kā aizstāvja tiesības piedalīties kriminālprocesā. Tādēļ Rīgas apgabaltiesa trešdien, 21. augustā, vērsās pie tiesas darbības teritorijas zvērinātu advokātu vecākā, un Lembergam ir nozīmēts valsts nodrošināts aizstāvis. Informācija par šo faktu tajā pašā dienā ir nosūtīta apsūdzētajam. Nākamā tiesas sēde krimināllietā ir nozīmēta 26. augustā plkst. 10.

Savukārt pats Lembergs atzina, ka viņam vēl neesot zināms, kuru advokātu valsts viņam ir nozīmējusi kā aizstāvi kriminālproces.

Viņš stāstīja, ka 20. augustā nosūtījis tiesai ierakstītu vēstuli, kurā informējis par to, ka 19.augustā ir noslēdzis līgumu ar advokātu Aivo Leimani par juridisko pakalpojumu sniegšanu.

Lembergs jau iepriekš ir izmantojis Leimaņa pakalpojumus. Viņš sacīja, ka Leimanis patlaban ir atvaļinājumā.

Runājot par valsts nozīmēto aizstāvi, Lembergs pieļāva, ka valsts viņam būs piešķīrusi kā aizstāvi kādu prokuroru, kurš sēž vienā kabinetā ar prokuroru Juri Jurisu un "kura uzdevums būs pateikt, ka Lembergs ir vainīgs un ir jānotiesā".

Lembergs arī prognozēja, ka jaunajam aizstāvim nedos laiku, lai iepazītos ar lietu un protokoliem, ne prokurora apsūdzības runu, ne ar advokātu iepriekš pausto.

"Visi centieni ir virzīti uz to, lai maniem advokātiem liegtu iespēju teikt aizstāvības runu. To pierāda tas, ka kamēr runā aizstāvji viņi ir pārtraukti 49 reizes, tajā skaitā prokurori, kuriem nav tādu tiesību, ir pārtraukuši 18 reizes," teica Lembergs.

Jau vēstīts, ka jauns aizstāvis Lembergam bija nepieciešams, jo 25. jūnija tiesas sēdē viņa komandu pameta aizstāvis Raimonds Krastiņš, kurš arī apturējis savu darbību advokatūrā.

Iepriekšējā tiesas sēdē Lembergs skaidroja, ka viņam nav izdevies atrast jaunu aizstāvi, jo viņa kriminālprocesa tiesas sēžu grafiks paredz, ka sēdes notiek četras reizes nedēļā un nevienam advokātam, ar kuru viņš ir sazinājies, grafiks neļaujot uzņemties šādu procesu. 

Lembergs arī tiesai vaicāja, vai viņa potenciālajam advokātam tiks dots laiks, lai iepazītos ar lietas materiāliem. 

Tiesa Lembergam gan norādīja, ka tā nevar lemt par grafika mainīšanu, kamēr šādu lūgumu nav pieteicis aizstāvis. Lembergs tiesai atbildēja, ka aizstāvis nevar noslēgt vienošanos ar klientu, ja viņam to neļauj grafiks.

Lembergam tika dots laiks līdz trešdienai nenoslēgt vienošanos ar kādu advokātu, pretējā gadījumā tiesai vēršoties pie Latvijas Zvērinātu advokātu padomes, lai tā piešķirtu viņam valsts nodrošinātu aizstāvi.

Tāpat vēstīts, ka prokurori tiesas debatēs lūdza Lembergam piemērot astoņus gadus ilgu brīvības atņemšanu ar mantas konfiskāciju, kā arī naudas sodu 150 minimālo mēnešalgu jeb 64 500 eiro apmērā. Prokurori sāka debatēt pagājušā gada februārī un savu debašu runu noslēdza šogad martā.

Lembergu prokuratūra apsūdz par kukuļņemšanu sevišķi lielos apmēros, par noziedzīgi iegūtu finanšu līdzekļu un citas mantas legalizēšanu, par dienesta viltojumu, par piedalīšanos mantiskos darījumos, kuri viņam saistībā ar dienesta stāvokli bijuši aizliegti, kā arī par ļaunprātīgu dienesta stāvokļa izmantošanu un citiem noziegumiem. Lietā apsūdzēts arī Lemberga dēls Anrijam Lembergam un Lemberga biznesa partneris Ansis Sormulis.

Anrijam Lembergam prokuratūra lūdz piemērot brīvības atņemšanu uz pieciem gadiem un sešiem mēnešiem, konfiscējot mantu, savukārt Lemberga biznesa partnerim Sormulim - brīvības atņemšanu uz septiņiem gadiem un mantas konfiskāciju.

Visi trīs apsūdzētie norādījuši, ka nesaprot un neatzīst viņiem celtās apsūdzības.

Lietā aptuveni 200 sējumos apvienoti divi kriminālprocesi, ko prokuratūra tiesai nodeva 2008. gada otrajā pusē.

Rīgas apgabaltiesa šo lietu paplašinātā sastāvā no jauna sāka skatīt 2009. gada 20. augustā. Lietas sarežģītības dēļ tagad to izskata tiesneši Boriss Geimans, Irīna Jansone un Ligita Kuzmane, bet par rezerves tiesnesi noteikta Ārija Ždanova.

Uz augšu
Back