Pirms diviem miljardiem gadu izmira 99% Zemes dzīvības (38)

TVNET
CopyLinkedIn Draugiem X
Sausa, saplaisājusi zeme.
Sausa, saplaisājusi zeme. Foto: Evija Trifanova/LETA

Pirms diviem miljardiem gadu uz mūsu planētas norisinājās vēl lielāka masveida izmiršana par laiku, kad izzuda dinozauri, proti, izmira 99% Zemes dzīvības.

Parasti noteikt, kad norisinājusies kāda masveida izmiršana uz Zemes, var pēc fosilijām. Tiesa, pirms kompleksās dzīvības rašanās identificēt masveida izmiršanas ir krietni grūtāk – mikroorganismus, kas veidoja mūsu planētas biosfēru, nevar atrast fosilijās.

Pētījumā, kas publicēts zinātniskajā žurnālā “PNAS”, starptautiska zinātnieku komanda izpētīja Kanādā atrastus akmeņus, kas veidojušies pirms miljardiem gadu. Viņi aplūkoja barītu – minerālu, kas sevī glabā informāciju par to, cik daudz skābekļa bija atmosfērā tā rašanās laikā.

Atklājās, ka pirms aptuveni 2 miljardiem gadu uz Zemes bija masīvs dzīvības līmeņa kritums. Tas sakrīt ar lielām izmaiņām skābekļa līmenī planētas atmosfērā pirms 2,4 miljardiem gadu. Šā procesa beigās skābekļa līmenis kļuva dramatiski zems, un dzīvība uz Zemes sāka izmirt. Kā stāsta zinātnieki, šie apstākļi ilga aptuveni vienu miljardu gadu.

“Mēs bijām ļoti pārsteigti, jo pavisam negaidījām ieraudzīt kaut ko tādu šajā akmens paraugā. 100 līdz 200 miljonus gadu pirms šīs masveida izmiršanas uz planētas bija ļoti daudz dažādas dzīvības, tomēr pēc tam liela daļa no tās gāja bojā. Pēc mūsu aplēsēm tie bija kādi 90 procenti.” izdevumam “Newsweek” komentēja pētījuma autors Pīters Krokfords.

Pētnieki uzskata, ka šis atklājums sniedz ieskatu tajā, kā Zeme varētu mainīties nākotnē.

Pētnieki arī uzskata, ka pagātnē norisinājušās vēl vairākas masveida izmiršanas, par kurām mēs pagaidām neko nezinām.

Komentāri (38)CopyLinkedIn Draugiem X
Redaktors iesaka
Nepalaid garām!
Uz augšu