ASV cenšas atņemt Snoudenam peļņu no jaunās grāmatas

Bijušais Centrālās izlūkošanas pārvaldes darbinieks Edvards Snoudens

ASV Tieslietu ministrija otrdien iesniegusi civilprasību pret Edvardu Snoudenu centienos saņemt visu peļņu, ko bijušais ASV izlūkdienesta līdzstrādnieks varētu gūt no jaunās grāmatas publicēšanas.

Prasībā uzsvērts, ka netiek pieprasīta memuāru "Permanent Record" publicēšanas vai izplatīšanas apturēšana.

Grāmata daļēji vēsta par Snoudena darbu valdības struktūrās un informācijas nopludināšanu par izspiegošanas programmām.

Valdība apgalvo, ka Snodens parakstījis ar Centrālo izlūkošanas pārvaldi un Nacionālo drošības pārvaldi vienošanos par informācijas neizpaušanu. Prasībā norādīts, ka Snoudens savus materiālus nav iesniedzies izvērtēšanai pirms to publicēšanas, kā to paredz vienošanās.

"Mēs nepieļausim, ka indivīdi kļūst bagāti uz Savienoto Valstu rēķina, neievērojot saistības par materiālu izvērtēšanu pirms publicēšanas," norādīja tieslietu ministra vietnieks Džodijs Hants.

Snoudens 2013.gada jūnijā nodeva laikrakstiem "Washington Post" un "Guardian" virkni slepenu materiālu par ASV specdienestu izspiegošanas programmām.

Par šiem nodarījumiem Snoudenam ASV izvirzītas kriminālapsūdzības.

Viņš no ASV vispirms devās uz Honkongu, bet tad uz Maskavu, kur, kā pats apgalvo, 40 dienas uzturējās lidostas tranzīta zonā.

2014.gada 1.augustā Snoudens saņēma uzturēšanās atļauju Krievijā uz trim gadiem, kas ļauj viņam ceļot ne tikai pa Krieviju, bet arī citām valstīm. 2017.gada janvārī šis statuss tika pagarināts līdz 2020.gadam.

Uz augšu