Vēsturisks lēmums: par nelikumīgu atzīts Džonsona lēmums apturēt britu parlamenta darbu

Papildināts
TVNET/LETA
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments 13
Boriss Džonsons
Boriss Džonsons Foto: FRANCOIS LENOIR / REUTERS

Lielbritānijas Augstākā tiesa lēmusi, ka premjerministra Borisa Džonsona lēmums uz laiku apturēt parlamenta darbu pirms 31.oktobrī noliktā "Brexit" termiņa bija nelikumīgs.

Tiesa nolēma, ka lēmums par parlamenta darba apturēšanu nav spēkā un tagad parlamentam jāizlemj, kādu soli spert tālāk.

"Par tālāku rīcību jālemj parlamentam, it īpaši spīkeram un Lordu palātas spīkeram. Ja vien nav kādas parlamenta normas, par kuru mums nav zināms, viņi var spert tūlītējus soļus, lai katra palāta var sanākt uz sēdi," teikts spriedumā.

Parlamenta apakšpalātas spīkers Džons Berkovs apsveica tiesas lēmumu un paziņoja, ka Pārstāvju palātai bez kavēšanās jāpulcējas un viņš steidzami konsultēsies ar partiju līderiem.

Lielbritānijas opozīcijas Leiboristu partijas līderis Džeremijs Korbins pēc tiesas lēmuma aicināja Džonsonu atkāpties no premjera amata un izsludināt pirmstermiņa vēlēšanas.

"Es aicinu Borisu Džonsonu (..) apsver savu pozīciju un kļūt par īsāko termiņu strādājušo premjeru, kāds šeit jebkad ir bijis," Leiboristu partijas konferencē paziņoja Korbins, aicinot Konservatīvo partijas līderi "rīkot vēlēšanas, lai ievēlētu valdību, kas ciena demokrātiju".

Šis jautājums bija radījis dziļu plaisu gan politiķu aprindās, gan plašākā sabiedrībā.

Valdība norāda, ka parlamenta darba apturēšana, uzsākot rudens sesiju, ir ierasta prakse, kuras mērķis ir ļaut valdībai sagatavot savu likumdošanas programmu jaunajam parlamenta darba cēlienam.

Taču daudzi deputāti un proeiropeiski noskaņotie aktīvisti apgalvo, ka Džonsons pārsniedzis savas pilnvaras, cenšoties izvairīties no parlamenta uzraudzības "Brexit" priekšvakarā.

Zemākās instances tiesas šajā lietā pieņēmušas pretrunīgus spriedumus.

Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments 13

Tēmas

Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu