Republikāņu partijas dāsnākie ziedotāji kļūst par Donalda Trampa administrācijas vēstniekiem pat ģeopolitiski sensitīvās valstīs, lai gan viņiem nav atbilstošas kvalifikācijas. Trampa laikā aktivizējusies tirgošanās ar diplomātu portfeļiem, liecina raidorganizācijas CBS izmeklēšana.

"Papucis Dags" met aci uz amatu Bahamās

Amerikāņu miljardieris Dags Mančesters noziedoja vienu miljonu ASV dolāru Trampa inaugurācijas fondam. Dienu pēc tam, kad Tramps bija nodevis prezidenta zvērestu, Mančestram piedāvāja kļūt par ASV vēstnieku Bahamās. 

Raidorganizācijas CBS rīcībā nonākusi e-pasta sarakste liecina, ka Republikāņu nacionālā komiteja (RNC) piedāvājusi Mančesteram ziedot vēl pusmiljonu dolāru, lai apstiprinātu viņa kandidatūru vēstnieka amatam, kas republikāņu kontrolētajā Senātā "karājās gaisā" divarpus gadus, ziņo CBS žurnālists Džims Akselrods.

Mančesters, kuram gan labāk tīk uzruna "papucis Dags", savu bagātību sapelnīja nekustamo īpašumu nozarē. Septembrī, kad viņa kandidatūras liktenis vēl nebija skaidrs, uzņēmējs centās pierādīt savas rūpes par Bahamām - pielādējis savu privāto lidmašīnu ar dažādām nepieciešamām precēm, viņš tās nogādāja vētras "Dorians" skartajai valstij. Viņam tur ir privāts nekustamais īpašums.

Mančestera žests piesaistīja Trampa uzmanību.

Trīs dienas pēc Trampa tvīta Mančesters saņēma ziņu no RNC priekšsēdētājas Ronnas Makdanielas. "Vai jūs apsvērtu 500 000 ASV dolāru lielu ziedojumu no jūsu ģimenes, lai mēs varētu sasniegt savu ambiciozo mērķa summu?" žurnālistu rokās nonākušajā ziņojumā jautā Makdaniela.

Mančesters atbildēja: "Kā jau jūs zināt, es vairs nedrīkstu, bet mana sieva sūta ziedojumu 100 000 dolāru apmērā. Pieņemot, ka mani trešdien izbalsos no [Ārlietu komitejas], mums vajag, lai vairākuma līderis panāk vairākuma balsojumu... Kad tas būs apstiprināts, mūsu ģimene atbildēs!"

Tomēr sarunā ar žurnālistu Akselrodu uzņēmējs neatzina vainu nekādās nelikumībās. 

"Jūs taču saprotat, kā tas izskatās," sacīja pētnieciskais žurnālists.

"Nu, jums tā izskatās. Bet tie nav fakti," attrauca Mančesters. "Mana sieva ziedoja atsevišķi, un viņai patiešām patīk Donalds Tramps."

RNC apgalvo, ka priekšsēdētājas Makdanielas rakstītais nekādā ziņā neesot jāuztver kā piedāvājums stiprināt Mančestera izredzes uz apstiprināšanu vēstnieka amatā. Komiteja norāda, ka esot atgriezusi Mančestera ģimenei šogad ziedoto naudu un sarāvusi kontaktus ar uzņēmēju.

Bahamu vēstnieka amatu viņš tā arī neieguva. Tomēr citi Trampa "megaziedotāji" tomēr nokļuvuši prestižos ASV diplomātu amatos.

Dāsni, taču nekvalificēti ziedotāji kļūst par vēstniekiem

Gordons Sondlands kopš 2018.gada jūlija ir ASV vēstnieks Eiropas Savienībā (ES). Viņš ir viesnīcu un banku biznesa magnāts bez iepriekšējas diplomātiskās vai politiskās pieredzes. Toties viņš ir aktīvi ziedojis Trampa kampaņai.

Taču Sondlands ir viens no republikāņu "megaziedotājiem", kurš Trampa inaugurācijai noziedojis vienu miljonu dolāru.

Ievērojamu politisko atbalstītāju iecelšana diplomātiskajos amatos nav gluži neparasta - gan republikāņu, gan demokrātu partija šādu tradīciju piekopj vairāku gadu simteņu garumā. Tomēr, kā norāda Marketes Juridiskās augstskolas pētnieks Raiens Skovils, Trampa administrācija šo tradīciju novedusi teju līdz absurdam. "Politisko vēstnieku" skaits Trampa administrācijas diplomātiskajā dienestā pārsniedz 40% (viņa priekšgājēja Baraka Obamas laikā tādu bija ap 30%), ievērojami krities to vispārējais kvalifikācijas līmenis, turklāt tie ieņem arī izšķirošākos, nevis tikai lielākoties dekoratīvos vēstnieku amatus.

Skolvils portālam "Mother Jones" norāda, ka prezidenta Ronalda Reiga laikā 26% no viņa ieceltajiem "politiskajiem vēstniekiem" bija kāda pieredze reģionā, uz kuru viņi tika nosūtīti. Trampa administrācijā šis rādītājs ir nieka 5%.

Parasti ģeopolitiski sensitīvie vēstnieku amati - piemēram, Tuvajos Austrumos - tiek pietaupīti kvalificētiem un pieredzējušiem diplomātiem. Taču pagājušogad Tramps par ASV vēstnieku Apvienotajos Arābu Emirātos (AAE) iecēla biznesmeni Džonu Rakoltu. Viņam nebija nekādas ar amatu saistītas profesionālās pieredzes, taču Rakolta Trampa inaugurācijai bija ziedojis 250 000 dolāru. 

AAE ir nozīmīgs ASV sabiedrotais Tuvajos Austrumos, kas iesaistīts asiņainajā konfliktā Jemenā.

Savukārt ASV vēstnieka amats Ungārijā tika juvelierbiznesa magnātam un Trampa Palmbīčas golfa kluba biedram Deividam Kornšteinam, kurš izcēlies ar vairākiem dīvainiem izgājieniem un nekritisku atbalstu Ungārijas premjeram Viktoram Orbānam. Kornšteins nav ziedojis Trampa kampaņai, bet iepriekš bijis citu republikāņu un arī demokrātu politiķu ziedotājs.

Dominikānas vēstnieks Robins Bernšteins un Dienvidāfrikas vēstniece Lana Marksa ir Trampa Maralago kluba biedri. Iestāšanās maksa ir 200 000 dolāri.

Vienlaikus Trampa sabiedrotie vērsušies pret tādiem karjeras diplomātiem kā bijusī ASV vēstniece Ukrainā Marija Jovanoviča.

Kas maksā, tas pasūta mūziku

ASV senatore Elizabete Vorena, kura plāno kandidēt uz ASV prezidenta amatu, paudusi, ka šo parādību vajadzētu izskaust.

"Amatus valdībā nedrīkst iztirgot bagātniekiem," viņa sacīja raidorganizācijai CBS. "Vēstnieki, iestāžu vadītāji un valdības pārstāvji ārvalstīs jāizvēlas, balstoties uz viņu kvalifikāciju, nevis čeku par pusmiljonu dolāru. Mums skaidri jāpasaka Donaldam Trampam: beidz tirgot amatus valdībā."

Senators Bons Mendess atzina, ka ASV pastāv "politisko vēstnieku" prakse, taču uzsvēra: "Šis ir visnekaunīgākais process, kādu esmu redzējis."