P, 25.09.2023.

Mediķis: Premjers demonstrē neizpratni par veselības aprūpes reālo situāciju

TVNET/LETA
Facebook LinkedIn Draugiem X
Comments 2
Latvijas Rehabilitācijas profesionālo organizāciju apvienības prezidents Aivars Vētra
Latvijas Rehabilitācijas profesionālo organizāciju apvienības prezidents Aivars Vētra Foto: Zane Bitere/LETA

Pieprasot Veselības ministrijai (VM) izstrādāt jaunu darba samaksas atalgojuma modeli mediķiem, premjers Krišjānis Kariņš (JV) demonstrē neizpratni par veselības aprūpes reālo situāciju, šādu viedokli pauda Latvijas Rehabilitācijas profesionālo organizāciju apvienības (LRPOA) prezidents Aivars Vētra.

Kariņš vakar uzdeva veselības ministrei Ilzei Viņķelei (AP) līdz 31.janvārim Ministru kabinetā iesniegt piedāvājums par jaunu darba samaksas atalgojuma modeli mediķiem.

"Jauna mediķu atalgojuma modeļa pieprasīšana, veicot ārstniecības organizēšanā uzlabojumus, "kas neprasa papildu ieguldījumus", lai "pareizāk" pārdalītu jau tā veselības aprūpei nepietiekošos līdzekļus mediķu algām, izskatās tikai pēc "politiskiem manevriem" ar mērķiem, kas ir tālu no veselības aprūpes reālās situācijas izpratnes," kritiku premjeram veltīja Vētra.

Vētra pauž nostāju, ka situācija "gadiem finansiāli vārdzinātajā" Latvijas medicīnā šobrīd esot nopietnāka kā jebkad un valdībai lielā esot izvēle starp diviem situācijas risinājumiem. Viens no tiem esot "cerēt, ka viss paliks pa vecam, Latvijas iedzīvotājiem pašreizējais veselības aprūpes pakalpojumu apjoms tiks nodrošināts, bet vairums mediķu, pat strādājot divas slodzes, 300 un vairāk stundas mēnesī, nevarēs nopelnīt cilvēka viņu izglītībai un atbildībai atbilstošu atalgojumu, kas neglābjami iespaidos šo veselības aprūpes pakalpojumu kvalitāti, kā arī liks pat svārstīgajiem speciālistiem domāt par citu valstu pacientu ārstēšanu, noplicinot mūsu valsts profesionālos resursus vēl vairāk".

Savukārt otrs, pēc Vētras vārdiem, maz ticamais, scenārijs esot atrast resursus un izpildīt veselības aprūpes finansēšanas likumā noteiktos mediķu algu pieauguma grafikus un "ļaut arī mediķiem savā darbā pāriet uz vienu slodzi, strādājot ne vairāk kā 200 stundas mēnesī".

Vētras skatījumā, īstenojot šo plānu, gan esot neiespējami ar esošo Latvijas mediķu skaitu nodrošināt esošo veselības aprūpes infrastruktūrai nepieciešamos profesionālos resursus - ārstus, māsas, rehabilitācijas speciālistus.

LRPOA iestājas pret esošās situācijas turpināšanu un aicina valdību meklēt resursus otrā risinājuma turpināšanai, "vienlaikus uzsākt nopietnu diskusiju par Latvijas iespējām atbilstoša jauna veselības aprūpes organizācijas modeļu ieviešanu valstī".

Vētra uzskata, ka Latvijā būtu jāstiprina neatliekamā medicīniskā palīdzība, palīdzība kritiski slimajiem pacientiem, centralizējot to ārstēšanu un rehabilitāciju daudzprofilu slimnīcās, jānodrošina decentralizētu primāro veselības aprūpi, integrējot tajā arī rehabilitācijas terapijas, atbilstoši pieejamajiem personāla resursiem jāmaina slimnīcu līmeņus, jāievieš veselības aprūpē integrētu mediķu izglītības sistēmu u.tml.

LRPOA arī atgādina par savām interesēm, uzsverot, ka šīs valdības deklarācija paredzējusi, sadarbojoties Labklājības ministrijai ar Veselības ministriju, izveidot vienotu un iekšēji koordinētu visu valsti aptverošu rehabilitācijas sistēmu, "bet, cik zināms, nekas šai jomā uz priekšu pagaidām nav pavirzījies".

Facebook LinkedIn Draugiem X
Comments 2

Tēmas

Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais