C, 28.09.2023.

Indijā simtiem cilvēku aizturēti protestos pret jauno pilsonības likumu

LETA/DPA
Facebook LinkedIn Draugiem X
Comments 2
Foto: AFP/SCANPIX

Indijas policijai cenšoties apslāpēt atsākušos protestus pret jauno pilsonības likumu, galvaspilsētā Deli un  informācijas tehnoloģiju centrā Bengalūru valsts dienvidos ceturtdien aizturēti vairāki simti protestētāju.

Varasiestādes Deli, Bengalūru, visā Utarpradēšas štatā un atsevišķos Madhja Pradēšas štata rajonos aizliegušas cilvēkiem pulcēties lielās grupās.

Protesti, kurus galvenokārt rīko studenti, pilsoniskās sabiedrības organizācijas un opozīcijas politiskās partijas, plānoti vairākās pilsētās visā Indijā.

Bengalūru protestētāji, kas bija sapulcējušies, neraugoties uz varasiestāžu aizliegumu, aizturēti.

Arī valsts galvaspilsētā protestētāji, kas bija sapulcējušies pie Sarkanā forta, tika aizturēti.

Deli centrālajā daļā un vecpilsētā rajonos, kur bija plānotas demonstrācijas, slēgtas 16 metro stacijas.

Uz Deli robežām policija izvietojusi kontrolpunktus un veic pasažieru pārbaudes, kas izraisījis pamatīgus transporta sastrēgumus.

Viens no Indijas lielākajiem telekomunikāciju uzņēmumiem "Airtel" paziņoja, ka apturējis balss, ziņapmaiņas un datu pakalpojumu sniegšanu atsevišķos Deli rajonos, pakļaujoties valdības rīkojumam.

Jau ziņots, ka Indijas parlamenta augšpalāta 11.decembrī pieņēma pretrunīgi vērtētu likumprojektu, kas paredz piešķirt pilsonību reliģiskajām minoritātēm no kaimiņvalstīm, bet ne musulmaņiem. Parlamenta apakšpalāta šo likumprojektu pieņēma jau 10.decembrī.

Grozījumi paredz, ka Indijas pilsonība var tikt piešķirta hinduistiem, sikhiem, budistiem, džainistiem, parsiem un kristiešiem, kuri bēg no vajāšanām Afganistānā, Bangladešā un Pakistānā, kur lielākā daļa iedzīvotāju ir musulmaņi.

Kritiķi apgalvo, ka likums ir pretrunā ar Indijas sekulāro konstitūciju, padarot reliģiju par pamatu pilsonības piešķiršanai.

Valdošā hinduistu nacionālistu partija BJP skaidro, ka likums neietekmēs Indijas pilsoņus, arī islāma sekotājus, un ka likuma mērķis ir sniegt atbalstu tiem, kas reliģisku vajāšanu dēļ tiek vajāti musulmaņu kaimiņvalstīs.

Pilsonības likums jau pagājušajā nedēļā izraisīja vardarbīgus protestus, arī valsts ziemeļaustrumu štatos, kas robežojas ar Bangladešu un kur iedzīvotāji bažījas par migrantu plūdiem no kaimiņvalsts.

Facebook LinkedIn Draugiem X
Comments 2

Tēmas

Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais