Bordāns: TM gatavo vairākus risinājumus Misānes pārņemšanai no Dānijas

Tieslietu ministrs Jānis Bordāns FOTO: Valsts kanceleja

Tieslietu ministrs Jānis Bordāns (JKP) piektdien nosūtījis Dānijas imigrācijas un integrācijas ministram Matīasam Tesfajam detalizētu informāciju Dānijā aizturētās Latvijas pilsones Kristīnes Misānes lietā un Tieslietu ministrija gatavo vairākus risinājumus, lai Misāni pārņemtu no Dānijas, pavēstīja ministra preses sekretārs Andris Vitenburgs.

Dānijas ministram nosūtītajā vēstulē izteikts "augsts novērtējums Dānijas kompetento iestāžu līdzdalībai Misānes lietā". Vienlaikus Bordāns paudis Latvijas interesi meklēt kopīgu risinājumu, lai apturētu Misānes izdošanu Dienvidāfrikas Republikai (DĀR), pamatojoties uz iespējamu drošības un cilvēktiesību aizskaršanu.

Vitenburgs atzīmēja, ka šobrīd Misānes pārstāvji risina jautājumu, lai Dānijas Imigrācijas dienesta pieņemtais atteikums par Misānes patvēruma lūgumu tiktu pārsūdzēts Dānijas Bēgļu apelācijas padomē, kuras darbu nodrošina Imigrācijas un integrācijas ministrija un kurā darbojas arī ministrijas iecelts pārstāvis.

Vienlaikus ministrijā tiek gatavots risinājums gadījumam, ja Dānijas kompetentās iestādes tomēr izdod Misāni DĀR, neraugoties uz Latvijas iestāžu un amatpersonu pūliņiem, informēja Vitenburgs.

Kā apgalvo TM, Latvijas puse "veic visus nepieciešamos pasākumus, lai noslēgtu divpusēju līgumu starp Latvijas valdību un DĀR valdību par starptautisko sadarbību krimināllietās". TM ir sagatavojusi un nosūtījusi vēstuli DĀR tieslietu ministram ar lūgumu iepazīties ar divpusējā līguma projektu un sniegt informāciju par termiņu, kādā DĀR kompetentās iestādes būtu gatavas sākt sarunu procedūru līguma noslēgšanai, norādīja ministrijā.

TM skatījumā, tas dotu iespēju vispirms Ģenerālprokuratūrai izmantot Kriminālprocesa likumā paredzēto regulējumu attiecībā uz ārvalstī sākta kriminālprocesa pārņemšanu Latvijā, vai arī jau nākamajā posmā - pēc lietas iztiesāšanas - TM varētu veikt visus nepieciešamos pasākumus, lai nodrošinātu ārvalstī piespriesta ar brīvības atņemšanu saistīta soda izpildīšanu Latvijā.

Bordāns uzskata, ka ministrija ir sniegusi visu iespējamo atbalstu Misānes lietā un ir gatava savas kompetences ietvaros veikt nepieciešamos pasākumus, lai sekmētu Misānes lietas pozitīvu iznākumu.

Kā ziņots, Dānijas tiesa ceturtdien nolēma paturēt apcietinājumā valstī aizturēto Misāni, aģentūrai LETA pavēstīja Misānes pārstāvji. Tiesas sēdē tika lemts par Misānes paturēšanu apcietinājumā vai atbrīvošanu, jo DĀR nebija viņu pārņēmusi iepriekš noteiktajā 30 dienu termiņā.

Sievietes pārstāvji apgalvo, ka tiesa sākotnēji nolēma Misāni atbrīvot, taču Dānijas prokuratūra nekavējoties cēla pretprasību. Šoreiz Dānijas prokuratūra argumentējusi savu rīcību ar to, ka DĀR ir garantējusi Misānei vietu cietuma kamerā kopā ar 18 citām ieslodzītajām, kur viņai būtu nodrošināti 4,4 kvadrātmetri personīgās telpas.

Misāne ir vērsusies pie Latvijas Ģenerālprokuratūras, lūdzot veikt viņas nopratināšanu Dānijas cietumā, aģentūrai LETA iepriekš pavēstīja viņas pārstāvji. Lūgums izteikts, lai, iespējams, iegūtu papildu pierādījumus par viņai inkriminētajām apsūdzībām.

Ģenerālprokuratūras pārstāve Laura Majevska aģentūrai LETA norādīja, ka ģenerālprokurors Ēriks Kalnmeiers ir sazinājies ar Latvijas vēstnieci Dānijā Aldu Vanagu, kura telefoniski apliecinājusi gatavību pieņemt un nodot Ģenerālprokuratūrai Misānes pašrocīgi uzrakstītu liecību.

Prokuratūrā iepriekš skaidroja, ka Misānei DĀR tiek inkriminētas darbības, kas Latvijā neparedz nozīmīgus sodus, attiecīgi Eiropas apcietinājuma orderi par šīm darbībām nav bijis likumīga pamata pieņemt. Attiecībā uz citu iespējamo Misānes rīcību, kas teorētiski varētu atbilst krāpšanai un dokumenta viltošanai, Latvija, ņemot vērā pierādījumu trūkumu, nevarētu garantēt personas kriminālvajāšanu Latvijā, norādīja Latvijas prokuratūrā.

Eiropas apcietinājuma lēmumu ir iespējams pieņemt tikai ar nosacījumu, ka Latvijā ir sākts kriminālprocess, persona ir vismaz atzīta par aizdomās turēto un izmeklēšanas tiesnesis ir pieņēmis lēmumu par drošības līdzekļa - apcietinājuma piemērošanu, uzsver prokuratūra.

Saeima nolēmusi lūgt Dānijas atbildīgajām iestādēm neizdot Latvijas pilsoni Misāni DĀR. Savukārt Tieslietu ministrija solījusi turpināt sadarbību ar DĀR iestādēm, lai nodrošinātu Misānes atgriešanu Latvijā.

Misānes pārstāvji aģentūru LETA iepriekš informēja, ka sieviete 2011.gadā iepazinusies ar DĀR pilsoni un pēc četriem gadiem abiem piedzimusi meita. Taču starp abiem vecākiem sākušies konflikti, kas sākotnēji bijuši finansiāli motivēti. Pēc tam vīrietis vienpusēji nolēmis pārtraukt attiecības un esot sācis vardarbīgi izturēties gan pret Misāni, gan pret abiem ģimenes nepilngadīgajiem bērniem.

Baidoties par savu un bērnu drošību un dzīvību, 2018.gada maijā Kristīne nolēmusi meklēt patvērumu Latvijā, norādīja radinieki. 2018.gada decembrī Misāne devusies darba braucienā caur Kopenhāgenu uz Mozambiku, taču, šķērsojot robežu, viņa aizturēta, jo bijusi Interpola meklēšanā. DĀR bija norādījusi, ka Misāne tiek meklēta par bērna nolaupīšanu. Tagad DĀR sievietei draudot 15 gadus ilgs cietumsods.

GALERIJA: Kristīnes Misānes stāsts.

Uz augšu
Back