Četras iespējamās nākotnes misijas Saules sistēmas pētniecībā

FOTO: AP/Scanpix

Pastāv četras potenciālās NASA misijas, lai labāk iepazītu Saules sistēmu, tomēr realizētas no tām tiks tikai divas.

NASA izvēlējusies četras ierosinātās kosmosa misijas, kas aptver Saules sistēmu. Divas no tām paredzētas Veneras apciemošanai, trešā Jupitera mēneša Īo iepazīšanai, bet ceturtā koncentrēsies uz Neptūna mēnesi Tritonu.

Tiesa, realizētas tiks tikai divas no šīm misijām. Tomēr sākumā katrai misijai tiks piešķirti trīs miljoni ASV dolāru, lai zinātnieki varētu pilnveidot tās un izveidot to konceptu. Pēc tam nākamajā gadā NASA izvēlēsies divus uzvarētājus.

Lūk, īss katras misijas apraksts, kā arī informācija par to, ko tās varētu nozīmēt planetārajā zinātnē un Saules sistēmas apguvē.

DAVINCI+

Veneras cēlgāzu un ķīmiskā sastāva izpētes, kā arī attēlveidošanas misijas koncentrējas uz Veneras atmosfēras pētniecību. Plānots, ka kosmosa kuģis dosies cauri Veneras izslavēti biezajai atmosfērai un, tuvojoties planētas virsmai, savāks informāciju par tās ķīmisko sastāvu. Procesa laikā aparāts uzņems arī attēlus, sniedzot mums bezprecedenta ieskatu planētas akmeņainajā ainavā.

VERITAS

Veneru apciemot plānots arī VERITAS misijas laikā, tomēr ar citādāku mērķi. Šī misija koncentrēsies uz Veneras virsmas ģeoloģiskās kartes izveidi un sniegs ieskatu planētas ģeoloģiskajā vēsturē. Uz misijas laikā iegūtajiem rezultātiem tiks balstīti Veneras virsmas 3D modeļi.

Beigu beigās šī informācija palīdzēs atbildēt uz vairākiem nopietniem jautājumiem par šo planētu, to skaitā arī par to, vai Venerai ir plākšņu tektonika un vai tā ir vulkāniski aktīva.

Īo vulkānu novērošana

Jupitera mēness Īo ir viena no vulkāniski aktīvākajām pasaulēm Saules sistēmā. Īo vulkānu novērošanas misijas laikā pētnieki lūkos labāk saprast ģeoloģiskās sistēmas, kas veicina vulkānisko aktivitāti. Šī misija palīdzēs mums veidot labāku izpratni par vulkāniskajiem mēnešiem.

TRIDENT

TRIDENT misija no šīm četrām misijām ir vistālākā. Tās laikā plānots apciemot Neptūna mēnesi Tritonu. Pateicoties attēliem no zondes Voyager 2, mēs zinām, ka Tritons ir ļoti aktīva pasaule. Zinātnieki uzskata, ka Tritona virsma ir otrā jaunākā visā Saules sistēmā uzreiz aiz Īo.

Misijas laikā plānots kartēt Tritonu un iegūt informāciju, kas pētniekiem palīdzēs noskaidrot, vai uz tā tiešām eksistē hipotētiskais okeāns.

Voyager 2 vajadzēja 12 gadus, lai nonāktu līdz Tritonam, tāpēc minētā informācija mums būs jāgaida vēl krietni ilgi.

Uz augšu