Čečenu kaujinieku Berlīnē nogalināja noslēpumaina Krievijas specdienesta struktūrvienība (38)

Izmeklē "Bellingcat" komanda
Foto: Publicitātes, kadri no video
TVNET

Kādreizējā čečenu kaujinieka Zelimhana Hangošvili slepkavību Berlīnē izplānoja un īstenoja noslēpumaina Krievijas Federālā drošības dienesta struktūrvienība “V”, teikts jaunākajā pilsoniskās žurnālistikas projekta “Bellingcat” vadītās izmeklēšanas grupas ziņojumā.

40 gadus vecais Hangošvili tika nošauts pagājušā gada 23.augustā Berlīnes Mazajā Tīrgartenā. Aculiecinieki stāstīja, ka šāvienus no tuva attāluma uz upuri raidījis kāds vīrietis uz velosipēda, kurš vēlāk tika pamanīts iemetam upē somu.

Saistībā ar šo slepkavību Vācijas policija aizturēja kādu vīrieti, kurš izmantoja viltus identitāti.

Šo slepkavību vairākus mēnešus pētīja “Bellingcat” kopā ar partneriem no “Der Spiegel” un “The Insider”.

“Bellingcat” komanda identificēja slepkavu kā 54 gadus veco Krievijas pilsoni Vadimu Krasikovu, kurš ceļošanai izmantoja viltus identitāti, uzdodamies par 49 gadus veco Vadimu Sokolovu.

Pētnieki noskaidroja, ka Krasikovs jau iepriekš bijis iesaistīts vismaz divās pasūtījuma slepkavībās – 2007.gadā Karēlijā un 2013.gadā Maskavā.

Pēc 2013.gada slepkavības Krievija ar Interpola starpniecību izsludināja Krasikovu starptautiskajā meklēšanā, taču 2015.gadā aizturēšanas orderi atsauca un apgādāja viņu ar viltus identitāti. Savukārt jebkāda informācija par Krasikova kriminālajām aktivitātēm pazuda no visām Krievijas datu bāzēm, iepriekš vēstīja "Bellingcat".

“Bellingcat” secināja, ka šāda viltus identitātes piešķiršana nav īstenojama bez tiešas Krievijas valsts līdzdalības.

Jaunākajā “Bellingcat”, “Der Spiegel” un “The Insider” ziņojumā uzsvērts, ka Hangošvili slepkavību plānoja un īstenoja Krievijas Federālais drošības dienests (FDD).

“Bellingcat” komandai izdevies iegūt pierādījumus, ka operāciju pārraudzīja un vadīja Eduards Benderskis, kurš saistīts ar FDD struktūrvienību "V".  Viņš arī vada labdarības fondu “Vimpel”, kas sniedz palīdzību bijušajiem FDD īpašo uzdevumu vienību kaujiniekiem.

Operācijas plānošanā un īstenošanā bija iesaistīti vēl vairāki “Vimpel” pārstāvji.

Gan FDD, gan Krievijas policija jau no paša sākuma zināja, ka “Vadims Sokolovs” nav slepkavas īstais vārds, tomēr Krievijas iestādes pēc Hangošvili slepkavas aizturēšanas Vācijai to neatklāja.

Tā vietā Krievija centās pilnībā apslēpt jebkādu informāciju par Vadimu Krasikovu un viņa ģimenes locekļiem.

“Bellingcat” uzsver, ka vairs nav nekādu šaubu, ka Hangošvili slepkavība Vācijā īstenota ar tiešu Krievijas valsts struktūru līdzdalību. Tas nozīmē, ka var izslēgt citas iepriekš figurējušās slepkavības motīva versijas, tostarp noziedzīgo grupējumu rēķinu kārtošanu vai atriebību, ko veikušas ar Čečenijas līderi Ramzanu Kadirovu saistītas struktūras.

Kā ziņots, “Bellingcat” jau iepriekš vēstīja, ka otrā Čečenijas kara laikā no 1999. līdz 2002.gadam Hangošvili karojis nemiernieku pusē, bet pēc tam čečenu separātistiem sniedzis atbalstu no savas dzimtās Gruzijas teritorijas.

2008.gadā viņš Gruzijā "rekrutējis un apbruņojis" brīvprātīgo vienību cīņai pret Krieviju.

Pēc diviem neveiksmīgiem atentāta mēģinājumiem, kurus viņš pieredzējis Gruzijā, pēdējo gadu laikā Hangošvili dzīvojis Vācijā, kur viņš arī bija lūdzis patvērumu.

Balstoties uz informāciju, kas iegūta no Krasikova telefona metadatiem, “Bellingcat” komanda secināja, ka Hangošvili likvidēšanas operācija plānota jau pirms 2019.gada marta.

Jau kopš 2019.gada sākuma Krasikovs regulāri komunicējis ar vismaz astoņiem “Vimpel” pārstāvjiem, ieskaitot trīs augstas “Vimpel” amatpersonas.

Krasikovs regulāri runājis pa telefonu arī ar Eduardu Benderski.

Tāpat Krasikovs 2019.gadā  vairākas reizes apmeklējis un uzturējies FDD Īpašo uzdevumu centra treniņu bāzēs.

Kas ir “Vimpel” jeb "V"?

Īpašo uzdevumu grupa “Vimpel” tika izveidota 1981.gadā kā PSRS Valsts drošības komitejas (VDK) elitāra vienība dažādu īpašumu uzdevumu veikšanai ārvalstīs.

Viens no “Vimpel” uzdevumiem bija arī valsts ienaidnieku likvidēšana.

Lai iekļūtu “Vimpel” vienībā, kaujiniekiem bija jāiziet vismaz piecus gadus ilga apmācība.

Savukārt pēc PSRS sabrukuma vienība “Vimpel” kļuva par FDD departamentu “V”, kuras galvenais uzdevums ir iekšzemes terorisma apkarošana.

“V” kaujinieki veica dažādas operācijas abos Čečenijas karos.

Lai arī oficiāli departaments “V” neveic operācijas ārvalstīs, 2006.gadā apstiprinātais Krievijas pretterorisma likums paredz, ka “V” kaujinieki var tikt atbrīvoti no kriminālatbildības par cilvēku nogalināšanu, kas veikta pretterorisma operāciju laikā.

Kas ir Eduards Benderskis?

Lai arī oficiāli Benderskis ir bijušais FDD īpašo uzdevumu vienības kaujinieks, kuram pieder vairākas privātas apsardzes kompānijas, viņš Krievijas medijos bieži figurē kā FDD departamenta “V” pārstāvis.

Visi Benderskim piederošie uzņēmumi izmanto “Vimpel” nosaukumu. Viens no galvenajiem Benderska “drošības impērijas” uzņēmumiem ir kompānija “Vimpel A”, kas sniedz apsardzes pakalpojumus virknei Krievijas valsts uzņēmumu.

Benderskis neieņem oficiālu amatu kādā Krievijas valsts struktūrā, tomēr viņa aktivitātes nepārprotami skar jautājumus, kur saplūst valsts un privātas intereses.

“Bellingcat” komanda arī uzsver, ka pēdējās trīs nedēļās pirms slepkavības Berlīnē Krasikovs regulāri sazinājies ar trīs esošajiem un bijušajiem FDD departamenta “V” darbiniekiem, ar kuriem viņš nekomunicēja iepriekš.

Tas rada pamatu aizdomām, ka operāciju Berlīnē viņš neveica viens, bet ar sabiedrotajiem.

“Bellingcat”, “Der Spiegel” un “The Insider” pauž gatavību turpināt patiesības šķetināšanu šajā lietā.

Hangošvili slepkavības lietā tiek vilktas paralēles ar 2018.gada martā Lielbritānijā Solsberijā notikušo uzbrukumu ar ķīmisko ieroci "Novičok" bijušajam Krievijas dubultaģentam Sergejam Skripaļam un viņa meitai Jūlijai. Arī Solsberijā notikušā uzbrukuma īstenošanā tiek vainoti Krievijas drošības dienesti.

Krievija, protams, noliedz līdzdalību Hangošvili slepkavībā.

Aktuālais šodien
Svarīgākais