Levits pēc Zolitūdes lietas sprieduma sola meklēt risinājumus tiesas procesa uzlabošanai

Valsts prezidents Egils Levits FOTO: Paula Čurkste/LETA

Zolitūdes traģēdijas krimināllietas iztiesāšana norāda uz problēmām tiesas procesā, tāpēc Valsts prezidents Egils Levits tuvākajā laikā tiksies ar atbildīgajām amatpersonām, lai meklētu risinājumus tā uzlabošanai.

Levits ar Ministru prezidentu Krišjāni Kariņu (JV) šodien pārrunāja Rīgas pilsētas Pārdaugavas tiesas spriedumu, taču vienojās žurnālistiem to nekomentēt, jo tas ir tikai pirmās instances spriedums, kurš vēl nav stājies spēkā. Arī tiesas pārmetumus prokuroriem par nekvalitatīvi veiktu darbu Levits nekomentēja.

Vienlaikus abas amatpersonas konstatējušas, ka sešus gadus ilgais process tikai līdz pirmajai instancei, kā arī saīsinātā sprieduma 850 lappušu lielais apjoms, norāda uz problēmām tiesas procesā. 

Levits neslēpa, ka par nepieciešamajiem uzlabojumiem tiesu procesā ir runāts jau ilgi, taču pauda nostāju, ka šis spriedums varētu būt "labs grūdiens", lai diskusiju arī juridiskajā vidē pavirzītu uz priekšu.

Taujāts, kas varētu būt tie "klupšanas akmeņi" tiesvedības procesā, kurus nepieciešams uzlabot, Levits sacīja, ka viens no apspriežamajiem jautājumiem varētu būtu tiesas sēžu atlikšanas process, kā arī sprieduma apjoms.

"Ļoti apjomīgs spriedums nenozīmē, ka tas ir kvalitatīvs. Tam ir jābūt saprāta robežās. Arī citi smalki labiem advokātiem viegli izmantojami caurumi likumos ir jāmēģina aizdarīt, lai tos nevarētu izmantot sprieduma vilcināšanai, lai gan sākotnēji tie, visticamāk, iestrādāti, labu gribot," pauda prezidents, vienlaikus uzsverot, ka Tieslietu ministrija jau ir iesniegusi virkni priekšlikumu šo jautājumu risināšanai.

Tikmēr Kariņš sacīja, ka balstoties uz ministrijas sniegto informāciju, tikai 4% no krimināllietām pārsniedz 24 mēnešu termiņu, taču problēmu rada tas, ka šie 4%, acīmredzot, "ir tie skaļākie gadījumi", kas rada sabiedrības neizpratni par sistēmu kopumā.

Viņš arī pauda viedokli, ka valdības sāktais ceļš augstākās izglītības reformas virzienā noteikti dos ieguldījumu šīs problēmas risināšanā.

Levits norādīja, ka tuvākajā plāno tikties arī ar tieslietu ministru Jāni Bordānu (JKP), atbildīgajiem Saeimas deputātiem un pašiem tiesnešiem, lai pārrunātu konkrētus problēmu risināšanas soļus. 

Jau ziņots, ka Rīgas pilsētas Pārdaugavas tiesa otrdien attaisnoja visus lietā apsūdzētos, izņemot būvinženieri Ivaru Sergetu, kuram bez sešu gadu cietumsoda piespriests arī liegums piecus gadus strādāt savā profesijā. Pēc attaisnojošā sprieduma dzirdēšanas vairāku apsūdzēto sejās varēja vērot atvieglojumu. Visiem attaisnotajiem arī tika atcelti viņiem piemērotie drošības līdzekļi. 

Prokuratūra Sergetam bija lūgusi piemērot septiņus gadus un sešus mēnešus ilgu brīvības atņemšanu.

Tiesa visās apsūdzībās attaisnoja veikala projekta būvekspertīzes veicēju Andri Gulbi, arhitektu Andri Kalinku, kā arī par nevainīgu atzina būvuzraugu Mārtiņu Draudiņu un uzņēmuma "Re&Re" būvdarbu vadītāju Staņislavu Kumpiņu.

Attaisnota tika arī Rīgas pilsētas būvvaldes Juridiskās nodaļas Būvniecības uzraudzības nodaļas eksperte Marika Treija, kā arī būvvaldes būvinspekcijas priekšnieka vietniece Aija Meļņikova un būvvaldes darbinieks Jānis Balodis.

Tāpat par nevainīgu atzīta SIA "Maxima Latvija" darba aizsardzības vecākā eksperte Inna Šuvajeva.

Tāpat tiesa ar blakuslēmumu Zolitūdes traģēdijas krimināllietā aicināja prokuratūru lemt par kriminālprocesa uzsākšanu pret sabrukušās ēkas kopņu ražotāja, nu jau likvidētā SIA "Vikom Industry" bijušajām amatpersonām un darbiniekiem.

Tiesa arī pieņēma vēl vienu blakuslēmumu, kurā konstatējusi, ka prokurori nepienācīgi pildījuši savus pienākumus, veicot uzraudzību pirmstiesas izmeklēšanā, kā arī uzturot valsts apsūdzību tiesā.

Tiesa Rīgas tiesas apgabala prokuroru Agra Skradaiļa, Kaspars Cakula un Jekaterinas Kušakovas rīcībā konstatējusi likumā "noteikto pienākumu nepienācīgu pildīšanu, veicot kriminālprocesu uzraudzību pirmstiesas kriminālprocesā, kā arī uzturot valsts apsūdzību tiesā."

Blakuslēmumu tiesa nolēmusi nosūtīt izskatīšanai Ģenerālprokuratūrai un zināšanai Rīgas tiesas apgabala prokuratūras virsprokuroram.

Pērn novembrī apritēja seši gadi kopš Zolitūdē, sabrūkot lielveikalam "Maxima", dzīvību zaudēja 54 cilvēki, bet vairāki desmiti guva smagus ievainojumus. Traģēdija notika 2013.gada 21.novembrī.

Policija un prokuratūra pirmstiesas izmeklēšanu veica aptuveni divus gadus, savukārt tiesas process ildzis trīs gadus un 11 mēnešus.

Būveksperti secināja, ka traģēdija notika, jo bija nepareizi aprēķinātas jumta konstrukciju slodzes, tādēļ tas iegruva. Prokuratūra deviņām personām apsūdzības uzrādīja par būvniecības noteikumu pārkāpšanu, valsts amatpersonas pienākumu nepildīšanu, nonāvēšanu aiz neuzmanības un darba aizsardzības noteikumu pārkāpšanu.

Par būvniecības noteikumu pārkāpšanu, kā rezultātā sabruka ēkas daļa, kas izraisīja smagas sekas, prokuratūra apsūdzības izvirzīja piecām personām. Šīs personas ir Sergets, veikala projekta būvekspertīzes veicējs Gulbis, būvuzraugs Draudiņš, arhitekts Kalinka un uzņēmuma "Re&Re" būvdarbu vadītājs Kumpiņš. Prokuratūra viņiem apsūdzības uzrādīja arī par nonāvēšanu aiz neuzmanības.

Savukārt trīs Rīgas pilsētas būvvaldes darbiniekiem - Balodim, Treijai un Meļņikovai - izvirzīja apsūdzības par valsts amatpersonas pienākumu nepildīšanu, kas izraisīja smagas sekas. Būvvaldē patlaban vairs nestrādā Balodis un Treija.

Uz augšu
Back