Saeimā pētīs, vai Levita ideja par TV valodu īpatsvaru ļaus sasniegt mērķi

Valsts prezidents Egils Levits

FOTO: Ilmārs Znotiņš, Valsts prezidenta kanceleja

Saeimas Mediju politikas apakškomisijas vadītāja Vita Anda Tērauda (AP) idejiski ir atbalstoša par Valsts prezidenta Egila Levita piedāvājumu par televīziju pamatpakas valodu īpatvsaru, bet vēl jāvērtē, vai tas ļaus sasniegt iecerēto mērķi.

Levits rosina grozīt likumu, tajā stiprinot Eiropas Savienības (ES) un Eiropas Ekonomiskajā zonas (EEZ) oficiālajās valodās veidotu televīzijas programmu vietu kanālu pamatpiedāvājumā, tādējādi faktiski ierobežojot krievu valodā esošu TV programmu proporciju. Piedāvātais Elektronisko plašsaziņas līdzekļu likuma papildinājums risinātu "sen apzinātu problēmu, ko līdz šim ar citiem mehānismiem nav bijis iespējams efektīvi novērst", skaidro Valsts prezidents.

Vaicāta par šo grozījumu mērķi attiecībā uz Kremļa propagandas kanāliem, Tērauda atbildēja, ka mērķis ir izbeigt situāciju, ka Latvijas patērētāji, kuri neskatās Kremļa propagandas kanālus, ir spiesti par tiem maksāt. Politiķe norādīja, ka tirgus un izpildvara līdz šim ar šo mērķi nav tikuši galā, un tagad ar šo jautājumu jāstrādā parlamentam. 

Tiem, kas skatās attiecīgos kanālus, par tiem arī jāmaksā, bet tam nav jābūt kā obligātam piedāvājumam tiem, kuri tos nevēlas redzēt, skaidroja apakškomisijas vadītāja. Levita priekšlikums vēl ir jāvērtē, vai tas palīdz sasniegt šo mērķi un vai līdz ar piedāvātajām izmaiņām neveidotos kādi nezināmi blakusefekti, pauda Tērauda.

Vaicāta par citu sabiedrībā izskanējušo mērķi - Kremļa propagandas kanālu pieejamības ierobežošanu - un vai nav iespējams noteikt efektīvus ierobežojumus, jo tehnoloģijas ļauj tos apiet, Tērauda atzina: ja kāds vēlēsies kaut ko skatīties, tad mūsdienu tehnoloģiskās iespējas ļauj to arī panākt.

Par Valsts prezidenta piedāvātajiem grozījumiem tiks spriests Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijā, kurā vēl arī jāizrunā apakškomisijas loma iesniegto priekšlikumu vērtēšanā, skaidroja politiķe.

Par Levita piedāvājumu vēl nav spriests "Attīstībai/Par!" frakcijas sanāksmē, līdz ar to politiķe atturējās paust AP pozīciju attiecībā uz piedāvātajām izmaiņām.

Kā ziņots, Levita ieskatā viņa rosinātais piedāvājums stiprinātu Latvijas demokrātiju un piederību Eiropas kultūrtelpai.

Levits rosina likumā noteikt, ka visiem abonentiem nodrošinātajā pamatpiedāvājumā obligāti jāietilpst Latvijā izplatīto sabiedrisko elektronisko plašsaziņas līdzekļu televīzijas programmām, Latvijā izplatīto komerciālo nacionālo elektronisko plašsaziņas līdzekļu televīzijas programmām, reģionālā vai vietējā elektroniskā plašsaziņas līdzekļa televīzijas programmām. Tāpat prezidents rosina likumā paredzēt: ja pamatpiedāvājumā iekļautas papildu televīzijas programmas, tad būtisku daļu - vismaz 80% - no šīm programmām vajadzētu veidot tādām programmām, kuru saturs sākotnēji veidots kādā no ES vai EEZ oficiālajām valodām.

Prezidenta ieskatā likumā būtu jānosaka prasības pamatpiedāvājumam, kuru saviem abonentiem nodrošina televīzijas programmu izplatīšanas pakalpojumu sniedzējs, tostarp elektroniskais plašsaziņas līdzeklis, kas retranslē TV programmas, izmantojot kabeļtelevīziju. 

Uz augšu