Vācija irākieti jezīdu verdzenes nāves lietā apsūdz genocīdā

"Islāma valsts" karavīri

Irākietim un bijušajam džihādistu grupējuma "Islāma valsts" biedram Taham A.-J Vācijā tiek izvirzītas apsūdzības slepkavībā un genocīdā, piektdien pavēstīja prokuratūra. Cita starpā viņš tiek apsūdzēts, ka ļāvis slāpēs nomirt piecus gadus vecai jezīdu meitenei, kuru viņš Mosulā, Irākas ziemeļos, turējis verdzībā.

Taha A.-J. laulāta draudzene Vācijas pilsone Dženifera V. jau kopš pagājušā gada Minhenē tiek tiesāta saistībā ar apsūdzībām, ka viņa un vīrs slikti izturējušies pret divām jezīdu etnoreliģiskās kopienas pārstāvēm - māti un meitu - un ir vainojami meitas nāvē.

Atbilstoši prokuratūras versijai Taha A.-J., kas 2013.gadā pievienojies "Islāma valstij", iegādājies abas jezīdietes kā verdzenes mājas darbiem un turējis viņas gūstā, 2015.gadā "Islāma valsts" okupētajā Mosulā dzīvojot kopā ar Dženiferu V.

Viņu mērķis bija "iznīcināt jezīdus, viņu reliģiju un kultūru atbilstoši "Islāma valsts" mērķiem," teikts prokuratūras paziņojumā.

Pāris tiek apsūdzēts, ka viņi piespieduši māti un meitu pāriet islāmā, turējuši badā un slāpēs, situši.

Taha A.-J pieķēdējis piecus gadus veco meiteni pie loga ārpus mājas svelmē, kas sasniegusi 50 grādus. Meitene tad nomirusi no slāpēm.

"Apsūdzētais uzskatīja - ir iespējams, ka meitene var nomirt - un, daudz nedomājot, ar to rēķinājās," norādīja prokuratūra.

Taha A.-J tika aizturēts Grieķijā 2019.gada maijā un atrodas apcietinājumā Vācijā kopš oktobra. Viņš arī tiek apsūdzēts kara noziegumos, noziegumos pret cilvēci, cilvēku kontrabandu ar mērķi ekspluatēt viņus darbā.

Dženiferas V. prāva sākās Minhenē aprīlī.

Viņa "Islāma valstī" tika savervēta 2015.gada vidū, bet vēlāk aizturēta Turcijā, izdota Vācijai, bet netika notiesāta.

Viņa atkal tika aizturēta 2018.gada jūnijā, kad par jezīdu bērna nāvi bija runājusi ar policijas ziņotāju. Viņai bija radusies pārliecība, ka šis cilvēks palīdzēs viņai atgriezties "Islāma valsts" teritorijā. 

"Islāma valsts" uzskata jezīdus par neticīgajiem un apzināti izvērsa vardarbību pret šo kopienu, arī seksuāli paverdzinot sievietes un meitenes.

"Islāma valsts" vēl salīdzinoši nesen kontrolēja plašas teritorijas Sīrijā un Irākā, arī vairākas lielas pilsētas, kur centās ieviest viduslaiku sunnītu paražas, pasludināja tur "kalifātu" un pastrādāja neskaitāmas asinsstindzinošas zvērības.

"Islāma valsts" cenšas nostiprināties Lībijā un Afganistānā, kā arī uzņēmies atbildību par teroraktiem Eiropā.

Uz augšu