Lai mazuļa dzīvība neapraujas jau ratiņos
Skaties un uzzini!

FOTO: Ekrānuzņēmums no video

Vairākkārt ir pierādījies, ka gājējiem, diennakts tumšajā laikā pārvietojoties pa neapgaismotām un reizēm arī pa apgaismotām brauktuvēm un trotuāriem, ir ļoti ieteicams lietot atstarotājus, turklāt tos ieteicams novietot augstāk, lai būtu redzami no visiem leņķiem un lielāka attāluma. Taču kur atstarotājam vajadzētu atrasties uz bērnu ratiņiem?

Lai to noskaidrotu, TV6 raidījums Auto ziņas veica eksperimentu ar divu dažādu modeļu ratiņiem - zīdaiņu ratiņiem un tā sauktajiem sporta ratiņiem mazliet lielākiem bērniem - un vismaz četriem dažādiem atstarotājiem. 

Eksperiments veikts, jo degvielas mazumtirgotājs Neste pašu veiktā pētījumā* noskaidrojis, ka 99% jauno vecāku ir svarīgi diennakts tumšajā laikā un sliktas redzamības apstākļos izmantot atstarojošus elementus arī uz bērnu ratiņiem 91% jauno vecāku to arī dara. Vienlaikus 57% nezina, kurā vietā uz ratiem novietot atstarojošos elementus, lai tie būtu vislabāk pamanāmi, savukārt 61% nezina, kuri atstarojošie elementi ir visefektīvākie.

Tāpat pētījums atklāj: lai arī daži ražotāji jau apgādā ratiņus ar atstarojošajiem elementiem, 47% aptaujas dalībnieku paši ir aprīkojuši ratus, lai justos droši, atrodoties uz ceļa. Tai pašā laikā tikai 25% ratiņu iegādes brīdī pievērš uzmanību, vai tie ir apgādāti ar atstarotājiem. 

Secinājumi pēc eksperimenta

- Zīdaiņu ratiņi jeb ratiņi ar kulbu salīdzinājumā ar sporta ratiem (sēžamie rati) ir daudz piemērotāki atstarotāju izvietošanai.

- Pārvietojoties pa ietvi vai ceļa nomali, savas drošības labad obligāti ir nepieciešams vismaz viens atstarotājs, kas piestiprināts ratu priekšpusē, un otrs – aizmugurē.

- Šajā eksperimentā pierādījās, ka atstarojošas uzlīmes nenodrošina pietiekamu drošību – tās slikti turas un nav sevišķi labi pamanāmas. Turklāt uz sporta ratiem praktiski nav vietas, uz kurām uzlīmētās uzlīmes pildītu savu funkciju.

- Labāku efektu no pamanāmības un līdz ar to drošības aspekta sniedz magnētiskie klipši, jo tie ir ērti pārvietojami – gan uz ratiem, gan uz apģērba.

- Eksperiments arī parādīja, ka atstarojošo elementu izvietojuma augstumam nav izšķirošas nozīmes – galvenais, lai atstarotājs ir kvalitatīvs un pilda savu funkciju. Lai gājējs ar bērna ratiem būtu maksimāli redzams, atstarotāju vēlams piestiprināt jostasvietas augstumā. Ja atstarotāji ir divi, tad otru ieteicams aplikt ap gājēja kāju, nevis roku.

- Saskaņā ar eksperimenta datiem, vislabāk var pamanīt baltu, nevis zaļu vai dzeltenu atstarotāju. Pamanāmāks ir lentveida, nevis apaļš atstarotājs, jo tam ir lielāks atstarojošais laukums un līdz ar to plašāks saskatāmības diapazons. Atstarojošās aproces pluss ir tas, ka to automobiļa vadītājs redzēs no visām pusēm.

- Ne tikai bērnu ratiem jābūt aprīkotiem ar atstarojošiem elementiem, bet noteikti arī personai, kas ratiņus stumj.

 *Pētījumā piedalījās 1796 respondenti

Uz augšu