Izmanto laiku mājās lietderīgi: augi, kurus vari audzēt uz palodzes

FOTO: Unsplash

Pandēmijas laikā ikviens ir teju izolēts – cilvēki ir spiesti pavadīt laiku mājās un atrast dažādas nodarbes laika kavēšanai. Pavadi laiku lietderīgi un izveido nelielu dārziņu uz palodzes.

Marta beigas un aprīļa sākums ir ideālākais laiks dārza darbiem – šajā laikā daba sāk aktīvi atmosties, it īpaši pēc šā gada siltās ziemas, koku un krūmu lapas plaukst ar joni. Lai bezmērķīgi neiztērētu laiku pie televizora ekrāniem, viens no lietderīgākajiem pasākumiem, kuru var veikt mājās, iesaistot mājiniekus un bērnus, ir dēstu audzēšana uz palodzes. Lūk, daži augi, kas ieviesīs mājīgu un pavasarīgu atmosfēru dzīvoklī, kā arī uz mirkli liks aizmirst pasaulē valdošo pandēmiju.

FOTO: Unsplash

Ko varam sēt iekštelpās?

Šos augus vari sēt olu kastēs vai mazos podiņos.

Salātlapas

Salātlapas ir pārsteidzoši viegli audzējams augs, kas garšo un noderēs ikvienam. Izvēlies vietu uz saules apspīdētas palodzes. Pozitīvais aspekts salātlapām – ja tās iegādājies podiņos, nogriez salātus un tos pagatavo ēšanai, bet sakņu daļu atbrīvo no podiņa un iestādi lielākā traukā vai mazā puķupodā ar augsni. Regulāri laisti, un jau drīz vien podiņā sāks augt salāti. Taču salāti podiņā izaugs arī no piecām līdz 15 sēklām, atkarībā no podiņa izmēra.

Burkāni

Jāteic, ka uz palodzes neizdosies izaudzēt dižus burkānus, kas derēs rasolam, vien mazus burkāniņus pašu priekam. Burkāniem ieteicams 30 centimetrus augsts pods, saulaina palodze, bet augsnei vienmēr jābūt mitrai. Ņem vērā, ka burkānu sēklas jāsēj ar vismaz divu centimetru atstarpēm.

FOTO: Unsplash

Rukola

Šīs asās un gardās lapas aug ļoti ātri un būs noderīgas gan picām, gan salātiem, gan sviestmaizēm. Vienkārši podiņā vai ar augsni piepildītā olu kastē izkaisi sēkliņas, liec uz palodzes un regulāri laisti. Kad izdīgušas lapas – lielākās vari droši plūkt, bet mazākās atstāj vēlākai ražas novākšanai.

Kale salāti

Šos salātus mēdz uzskatīt par superaugu – tas satur ārkārtīgi daudz minerālvielu. Vidēja izmēra podiņā iesēj dažas sēklas un pārklāj tās ar augsni centimetra biezumā. Regulāri laisti. Tiklīdz zaļumi paaugas lielāki, tos nepieciešams izretināt pa vienam augam vienā podiņā.

FOTO: Unsplash

Sīpolloki

Šis ir visvienkāršākais augs, ko izaudzēt mājas apstākļos. Vienkārši podiņā ar augsni saliec dažus sīpolus tā, lai sakņu daļa ir augsnē, bet augšas puse virs zemes. Ik pa laikam aplaisti, un jau drīz vien sīpoli priecēs ar zaļiem un svaigiem sīpollokiem.

Ķiršu tomāti

Arī tomāti ir lielisks augs, kuru droši var audzēt pat uz lielpilsētas centra dzīvokļa palodzes. Ņem vērā – ķiršu tomātiem ir ārkārtīgi daudz dažādu šķirņu. Veikalu plauktos meklē sēklas, no kurām tomāti izaug vien 15 līdz 30 centimetru augstumā. Ņem vērā, ka tomāti ir siltumu un sauli mīlošs augs – visražīgākie tie būs uz saulainas palodzes.

FOTO: Unsplash

Mikrosalāti

Mikrosalāti ir bagāti ar C vitamīnu un arī dzelzi – tā būs kā minerālvielu bumba brokastīs. Mikrosalāti neprasa daudz vietas – pietiks ar ķiršu tomātu plastmasas kastīti, kas piepildīta ar augsni. Uzber dažas mikrosalātu sēklas uz augsnes un tās aplaisti. Jau pēc dažām dienām vajadzētu parādīties pirmajiem asniem.

Ko varam sēt dārzā?

Marta beigas un aprīļa sākums ir īstais laiks dārza sezonas atklāšanai – ja izmanto karantīnu kā laiku atpūtai lauku viensētā vai grasies rušināties savā pagalmā, lūk, daži augi, kurus jau šodien droši vari sēt dobē.

 • Redīsi
 • Rāceņi
 • Burkāni
 • Saldie zirņi
 • Kartupeļi
 • Salātlapas
 • Spināti
 • Kolrābji
 • Brokoļi
 • Kāposti
 • Dārza kāposti
 • Briseles kāposti
 • Ziedkāposti
Uz augšu