Pk, 2.06.2023.

Vēsā pavasara dēļ ir ievākts ļoti maz agrā medus

TVNET/LETA
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments 1
Medus kāre. Ilustratīvs foto.
Medus kāre. Ilustratīvs foto. Foto: Evija Trifanova / LETA

 Vēsais laiks pavasarī nav negatīvi ietekmējis bišu saimes, taču laika apstākļu dēļ gandrīz nav ievākts agrais medus, tamdēļ atliek mazāk medus tirgošanai, sacīja Latvijas Biškopības biedrības valdes priekšsēdētājs Armands Krauze.

Viņš pastāstīja, ka vēsajā pavasarī, kāds bija šogad, bišu saimes attīstījās mēreni un tās vietām varētu būt spietojušas mazāk nekā citus gadus. Tikpat kā nav ievākts agrais aprīļa un maija sākuma medus, ko vāc no kārklu ģints kokiem un krūmiem, kā arī kļavām.

"Aprīļa un maija sākuma agrais medus praktiski nebija. Tāpēc medus, ko atņemt bišu saimēm tirgošanai, ir mazāk. Taču bišu saimēm ir ko ēst. Bites pašas patērē ļoti daudz medus. Piemēram, jūnijā bišu saime pati vidēji patērē 25 kilogramus medus, kas ir milzīgs daudzums," pauda Krauze, atgādinot, ka gadā viena saime apēd līdz 110 kilogramiem medus, kamēr bitenieks no vienas saimes nereti var atņemt tikai 20 kilogramus.

Krauze arī pastāstīja, ka atsevišķos Latvijas reģionos ir arī tādi biškopji, kam palaimējies ar laika apstākļiem un izdevies gūt jau otro medus ievākumu. Lielākoties gan medus līdz šim ievākts atsevišķās maija siltajās dienās, kad bites paspēja ievākt pieneņu, ziedošo augļu koku un ziemas rapša medu.

Taujāts, kā tad ziema kopumā šogad aizvadīta, Krauze to vērtēja pozitīvi. "Ja biškopjis visu izdarīja pareizi, ziemošana bija veiksmīga. Arī vēsais laiks pavasarī bišu saimēm nemaz nekaitēja, ja bija ieziemots kā nākas un pietiekoši daudz barības vielu," viņš sacīja.

Pēc Krauzes teiktā, bites patlaban turpina vākt medu, jo daudz kas zied, kā piemēram, avenes. Arī iepriekšējās siltajās dienās maija beigās bites ir cītīgi pastrādājušas un kopumā vairums biškopju normāli sagaidījuši vasaru.

Latvijas Biškopības biedrība ir biškopju profesionālā organizācija, kas apvieno gan profesionāļus, gan iesācējus un amatierus. Kopējais biedru skaits 2019.gada sākumā pārsniedza 3300, kas ir apmēram divas trešdaļas no kopējā biškopju skaita valstī. Biedrība dibināta 1994.gadā.

Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments 1

Tēmas

Redaktors iesaka
Jaunākie raksti
Nepalaid garām!
Uz augšu