“5300, pēc trīs nedēļām atkal 5300, pēc trīs nedēļām - atkal. Gadā vajadzēja 18 injekcijas, pareiziniet 18 ar 5300, lūk, kāda summa sanāk,” atceras Tatjana.
Pirmajos slimības gados Tatjana ārstēšanās izdevumus apmaksāja pati, viņa arī vērsās dažādos fondos, kas vāca līdzekļus viņas ārstēšanai. Visu šo laiku Tatjana cīnījās par to, lai ārstēšanai nepieciešamās zāles Latvijā būtu pieejamas bez maksas. Tatjana vērsās dažādās institūcijās, bet to pārstāvji tikai plātīja rokas.
“Es cīnījos, lai šīs zāles beidzot būtu pieejamas visiem. Ārsti cīnījās, mēs visi strādājām, lai šīs zāles parādītos. Jo melanoma Latvijā līdz šim joprojām nebija ārstējama,” norāda sieviete.
2017.gadā Tatjana Bičika kopā ar savu meitu farmaceiti portālā “Manabalss.lv” sāka iniciatīvu par melanomas medikamenta “Keytruda” iekļaušanu kompensējamo medikamentu sarakstā, lai tas būtu pieejams visiem melanomas slimniekiem. Sieviete atceras, ka tolaik tā bijusi sāpīga tēma, par kuru viņa vairākkārt runājusi arī televīzijā un radio, kā arī sniegusi intervijas presē.
“Trīs gadus es biju organizācijā “Ziedot.lv” un šajā laikā nomira 16 jauni cilvēki. Viss bija ielaists, mūs neviens neārstēja. “Rigvir” - par to vispār nav ko teikt, tā ir nulle. Tukša lieta. Mūs neviens neārstēja,” uzsver Tatjana.
Sieviete bija pie viesiem iespējamajiem ārstiem, visās iespējamajās slimnīcās un nevarēja saprast, kāpēc viņu ārstē ar preparātu “Rigvir”, kas viņai acīmredzami nepalīdz. Viņa atceras, ka šis preparāts tika plaši reklamēts gan medijos, gan arī slimnīcās. Tas sievieti arī pamudināja sākt cīnīties par preparātu “Keytruda” un panākt, lai tas tiktu iekļauts Latvijas kompensējamo medikamentu sarakstā.
“Tik daudz jaunu cilvēku, ļoti žēl visus. Zāļu nebija, viņi visi nomira. Man laikam vajadzēja dzīvot, lai šīs zāles kaut kā izcīnītu,” savās pārdomās dalās iniciatīvas autore.
Tatjanai šovasar paliek 60 gadu, un viņa joprojām lieto preparātu “Keytruda” un joprojām cīnās ar melanomu. Saka, ka viņas gadījums tika ielaists. Ja zāles būtu saņēmusi uzreiz, iespējams, tagad jau būtu vesela. Tatjana vienmēr bijusi optimistiski noskaņota - viņa jau no sākuma ticēja, ka viņas sāktā iniciatīva vainagosies ar panākumiem.
“Es visu uzskatīju par iespējamu jau no pirmās dienās. Es visu laiku strīdējos ar meitu, apgalvojot, ka zāles parādīsies. Ja ne uzreiz pie mums, tad ārzemēs noteikti izdomās. Un tiešām - zāles parādījās,” atceras sieviete.
Iniciatīvas “Valstij jāatbalsta smagās slimības melanomas slimnieki, kā tas ir Lietuvā un Igaunijā” autore uzskata, ka platforma “Manabalss.lv” ir vajadzīga vieta, kur cilvēki var paust savu viedokli un censties risināt globālus jautājumus.
“Kur cilvēkam iet ar šādu jautājumu? Pie kā? Es cik organizācijas apstaigāju, visu redzēju un visu dzirdēju. Ir labi, ka ir vieta, kur cilvēks var aktualizēt šādus jautājumus,” uzsver sieviete.