Valmieras pils atjaunošanā izmantos autentisku mūrjavas materiālu

LETA
Valmieras Livonijas ordeņa pils
Valmieras Livonijas ordeņa pils Foto: Evija Trifanova/LETA

Valmieras pils atjaunošanā izmantos autentisku mūrjavas materiālu, aģentūru LETA informēja Valmieras pilsētas pašvaldības sabiedrisko attiecību speciāliste vides komunikācijā Līga Bieziņa.

Valmieras pils kultūrvides centra izveide sākas ar Valmieras pils ziemeļrietumu mūru atjaunošanu un saglabāšanu. Tos paredzēts atjaunot, izmantojot seno mūru būvniecības laikā izmantotajai mūrjavai autentisku materiālu, tādēļ darbu pirmais posms ir saistīts ar seno mūrjavu analīzi, ko ar Valmieras pilsētas pašvaldību noslēgtā būvdarbu veikšanas līgumā pasūtīja SIA "R.K.C.F.Renesanse".

Mūrim laboratorijā tika veikti divi pētījumi, kuros analizēja mūrjavu sastāvus 14.-16.gadsimtā būvētajam mūrim un 17.gadsimtā būvētajām mūra daļām. Laboratorisko izmeklēšanu pils mūrjavu paraugiem veica Rīgas Tehniskās universitātes Silikātu materiālu institūta Akmens materiālu konservācijas un restaurācijas centrs, nosakot senās javas ķīmisko sastāvu, granulometrisko jeb javas sastāvā esošo granulu izmēru analīzi, kā arī javas piesāļojumu. Piesāļojuma analīze nosaka piesārņojuma pakāpi ar sāļiem, kas, radot koroziju, var ietekmēt pils mūra materiālu izturību, norādīja Bieziņa.

Foto: Wikimedia Commons

Atbilstoši analīžu rezultātiem senā mūrjava veidota no baltkaļķiem. Analizētajos mūrjavas paraugos nav konstatēta šķīstošo sāļu - sulfātu, nitrātu un hlorīdu - klātbūtne, kas kaitīgi varētu ietekmēt pils mūru saglabāšanos. Analīzēs konstatēts, ka vēlāko laiku mūru pielabojumi veikti ar senāko laiku mūrjavai neatbilstošu, cementu saturošu materiālu.

Bieziņa piebilda, ka, noslēdzoties pašlaik plānotajiem mūrjavu pētījumiem, tiks veikta pils mūru saglabāšanas un atjaunošanas darbi. Arī tie tiks organizēti arheologa Rūdolfa Brūža uzraudzībā, nepieciešamības gadījumā, veicot papildu arheoloģisko izpēti. Ņemot vērā, ka Valmieras mūra pils ir arī valsts aizsardzībā esošs kultūras piemineklis, informācija par vēsturiskās pils būvēšanā izmantotajām mūrjavām tiek iekļauta arī Latvijas pilsdrupu javu sastāvu datubāzē.

Valmieras pils kultūrvides centra celtniecība tiek īstenota, piesaistot Eiropas Savienības projekta "Saglabāt, aizsargāt un attīstīt nozīmīgu kultūras un dabas mantojumu, kā arī attīstīt ar to saistītos pakalpojumus" finansējumu no diviem projektiem - 1.kārtas projekta "Kultūra, vēsture, arhitektūra Gaujas un laika lokos" un 3.kārtas projekta "Valmieras Vēsturiskā centra attīstība".

Foto: Wikimedia Commons

Projekta "Kultūra, vēsture, arhitektūra Gaujas un laika lokos" ieviešanai plānots Eiropas Reģionālās attīstības fonda (ERAF) finansējums 1 032 900 eiro, valsts budžeta dotācija pašvaldībai 38 823 eiro un pašvaldības līdzfinansējums 155 294 eiro. Projekta "Valmieras Vēsturiskā centra attīstība" ieviešanai plānots ERAF finansējums 2 000 000,00 eiro, valsts budžeta dotācija pašvaldībai 70 588, eiro un pašvaldības finansējums 1 409 108 eiro.

Redaktors iesaka
Nepalaid garām!
Uz augšu