Skumjais stāsts aiz bēdīgi slavenās 11. septembra “putekļu dāmas” fotogrāfijas

FOTO: AFP / Scanpix

Kad pēc teroraktiem ASV 2001. gada 11. septembrī sagruva Pasaules tirdzniecības centra dienvidu tornis, fotogrāfs Stens Honda atradās Manhetenā, iemūžinot šaušalīgo notikumu fotogrāfijās.

“Tur bija milzīgs rēciens, kā vilciens, un starp ēkām es redzēju paceļamies lielus dūmu un putekļu mākoņus,” dažus gadus pēc terorakta stāstīja Honda. 

Viņš ātri ieskrēja kādas ēkas vestibilā, kur policija pulcēja cilvēkus, lai glābtu tos no briesmām. 

“Ienāca sieviete, pilnīgi klāta ar putekļiem. Varēja redzēt, ka viņa bija labi ģērbusies. Viņa tur pastāvēja kādu sekundi, un, pirms policija sāka cilvēkus virzīt augstāk pa kāpnēm, es paspēju uzņemt vienu fotogrāfiju,” Honda atcerējās 2011. gadā. 

Sievietes vārds bija Mērsija Bordersa, un viņa bija nesen sākusi darbu Amerikas bankā, kas atradās Pasaules tirdzniecības centrā. Viņai toreiz bija 28 gadi, un viņas fotogrāfija, kuru visā pasaulē izplatīja aģentūra “AFP”, kļuva par vienu no ikoniskākajām drūmās dienas ainām. Attēls un pati Bordersa beigu beigās ieguva iesauku “putekļu dāma”. 

FOTO: AFP / Scanpix

Pēc terorakta Bordersa ieslīga dziļā depresijā un sāka lietot narkotikas, tomēr beigu beigās, kā viņa pati teica, “atrada mieru" pēc rehabilitācijas un Osamas bin Ladena nāves. Tomēr 2014. gada augustā viņai tika diagnosticēts kuņģa vēzis. 

Bordersa nomira 2015. gadā 42 gadu vecumā.  

“Mana māte izcīnīja varenu cīņu. Viņa ir ne vien “putekļu dāma”, bet arī mana varone un vienmēr dzīvos manī,” izdevumam “New York Post” stāstīja Noelle Bordersa. 

Toreiz Bordersas brālēns Džons Borderss vietnē “Facebook” rakstīja, ka Bordersa padevās slimībai, kas viņu pārņēma kopš 2001. gada 11. septembra. 

Kad viņai atklāja vēzi, Džons prātoja, vai tas nevarētu būt saistīts ar teroraktu. 

“Es sev jautāju, vai šī lieta manī neiededza vēža šūnas? Es tam noteikti ticu, jo nekad nebiju ar kaut ko slimojusi. Man nav augsts asinsspiediens, holestesterīna līmenis, diabēts. Kā pilnīgi vesels cilvēks var nākamajā dienā pamosties ar vēzi?” gadu pirms nāves viņa stāstīja laikrakstam “Jersey Journal”. 

Daži no vēža veidiem ir iekļauti starp slimībām, kuru ārstēšanu sedz 11. septembra kompensāciju fonds, tomēr joprojām nav īsti skaidrs, vai pastāv saikne starp vēzi un putekļiem pēc terorakta. 

2014. gadā, tikai mēnesi pēc tam, kad Bordersai tika diagnosticēts vēzis, vienā dienā nomira trīs ugunsdzēsēji, kas atbildēja uz izsaukumu 11. septembrī. Viņiem visiem bija vēzis.  

“Kamēr mēs godinām un pieminam šos vīrus, tas ir atgādinājums tam, ka pat pēc 13 gadiem 11. septembra teroraktu ietekme uz cilvēku veselību nav beigusies un turpināsies vēl daudzus gadus,” toreiz paziņojumā izteicās Ņujorkas senatore Kirstena Džilibrenda. 

Fotogrāfs Honda 2015. gadā laikrakstam “The Washington Post” atklāja, ka ar Bordersu nav kontaktējies pēc satikšanās ar viņu īsi pēc teroraktiem. 

“Man ir ļoti skumji dzirdēt par Mērsijas nāvi. Viņai bija skarba dzīve,” rakstīja Honda. 

2011. gadā izdevumam “Telegraph” Bordersa atklāja, ka viņa joprojām glabā apģērbu, kas viņai bija mugurā fotogrāfijas uzņemšanas brīdī. Tas ir joprojām nemazgāts, viss klāts ar Dvīņu torņu putekļiem. 

Uz augšu
Back