Amerikāņu lieta, ko eiropiešiem nesaprast: atkritumu smalcinātājs

FOTO: Unsplash

Atkritumu smalcinātājs amerikāņu mājās nav nekas neparasts – tā ir īpaša, izlietnē iebūvēta ierīce, kurā droši var aizskalot organiskos atkritumus, sasmalcināt tos un noskalot kanalizācijā. Daudzviet Eiropā šāda sistēma ir neizprasta vai pat nezināma.

Eiropas mājsaimniecībās atkritumu smalcinātājs ir reti sastopama iekārta, kas dažiem liks uzraut uzacis, taču otrpus okeāna smalcinātāji ir pilnīgi ierasta lieta, kurai tiek piedēvētas vairākas priekšrocības. Atkritumu smalcinātājs ir nelielas dzirnaviņas, kas tiek piestiprinātas pie pašas izlietnes notekas. Tās ir paredzētas ēdiena pārpalikumu sasmalcināšanai, tādējādi samazinot izvedamo organisko atkritumu daudzumu, vēsta portāls “Insider”.

Atkritumu smalcinātāja dzirnaviņas

FOTO: Wikimedia Commons

Tā vietā, lai izmestu pusdienu atliekas, dārzeņu mizas, zivju asakas vai kādus citus organiskos atkritumus konteinerā, ASV mājsaimniecībās tos izber izlietnē, nospiež pogu, un atkritumu sasmalcinātājs paveic savu darbu – visi atkritumi tiek rūpīgi samalti putrā un pēcāk noskaloti kanalizācijā. Pirmkārt, sasmalcinātājs palīdz krietni samazināt izvedamo atkritumu daudzumu; otrkārt – šā iemesla dēļ virtuvē nerodas nepatīkamā smaka, kas uzrodas pēc tam, kad miskastē ilgāk pastāv kāds sabojājies ēdiens; treškārt – izlietne tik bieži neaizdambējas. Putrā samaltā pārtika tālāk aiziet uz kanalizāciju, kur to uzkrāj speciālās tvertnēs, vēsta portāls “Recyclebank”. Tas, kā tiek izmantotas uzkrātās ēdienu paliekas, ir atkarīgs no ūdensapgādes un kanalizācijas uzņēmuma – dažkārt organiskos materiālus var izmantot biomēslojumam, metāna gāzes ražošanai, vai tos vienkārši nogādā atkritumu izgāztuvēs.

FOTO: Wikimedia Commons

Lai gan atkritumu smalcinātāji pārsvarā tiek izmantoti Ziemeļamerikā, tie pamazām sāk “ienākt” Eiropas valstīs. Eiropā šāda sistēma ir atļauta Lielbritānijā, Īrijā, Dānijā, Norvēģijā, Zviedrijā, Itālijā un Spānijā. Arī Latvijā atkritumu smalcinātājus ir iespējams iegādāties un uzstādīt, tomēr, pirms tiek lemts par labu šādas sistēmas uzstādīšanai, ir ieteicams konsultēties ar pieredzējušu santehniķi vai kādu citu speciālistu. Daudzas kanalizācijas sistēmas nav piemērotas ēdiena palieku noskalošanai - tās var aizdambēt notekcaurules.

Uz augšu
Back