Pk, 29.09.2023.

KNAB pēc Linkaita pērn sniegtās informācijas nav konstatējis korupciju "Latvijas dzelzceļā"

LETA
Facebook LinkedIn Draugiem X
Comments 1
Foto: Zane Bitere/LETA

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB ), izvērtējot satiksmes ministra Tāļa Linkaita (JKP) sniegto informāciju, nav konstatējis, ka VAS "Latvijas dzelzceļš" (LDz) amatpersonas būtu veikušas noziedzīgas darbības, kas saistītas ar korupciju.

KNAB resoriskajā pārbaudē izvērtēja satiksmes ministra sniegto informāciju par iespējamiem koruptīviem darījumiem LDz. Pārbaudes rezultātā KNAB nekonstatēja, ka uzņēmuma amatpersonas būtu veikušas noziedzīgas darbības, kas saistītas ar korupciju.

Linkaits pagājušā gada 7.maijā paziņoja, ka izteicis neuzticību toreizējam LDz valdes priekšsēdētājam Edvīnam Bērziņam un diviem valdes locekļiem - Aivaram Strakšas un Ainim Stūrmanim.

Ministrs informēja, ka galvenie pārmetumi saistīti ar iespējamu konkurences kropļošanu, kas draud ar smagām sekām gan LDz, gan Latvijas valstij. Ministra rīcībā bija nonākusi informācija arī par iespējami koruptīviem darījumiem, attiecīgo informāciju nododot izmeklēšanai KNAB. Tāpat konstatēti vairāki finansiāli apjomīgi saimnieciskie darījumi, tostarp mārketinga un reklāmas līgumi vairāku miljonu eiro vērtībā, kas ministram likuši domāt, ka valde nav rīkojusies kā krietns un rūpīgs saimnieks.

Linkaits toreiz pauda, ka negrib izpaust konkrētāku informāciju par iespējamo korupciju, bet apstiprināja, ka tas ir saistīts ar pašreiz un nesenā pagātnē notikušiem darījumiem. Savukārt par mārketinga un reklāmas līgumiem esot aizdomas, ka ne visi ir noslēgti attiecīgajam mērķim, jo liels reklāmu īpatsvars esot koncentrēts uz divām pilsētām - Ventspili un Dobeli. Linkaits arī uzsvēra, ka nav iemesla domāt, ka šajās pilsētās būtu lielāka LDz reklāmu mērķauditorija.

Neskatoties uz minēto, KNAB turpinās izmeklēšana kriminālprocesā par LDz, iespējams, nelikumīgas struktūrvienības izveidošanu. Prokuratūra šogad februārī paziņoja, ka sākusi kriminālprocesu par LDz, iespējams, nelikumīgas struktūrvienības izveidošanu, kā rezultātā uzņēmumam deviņu gadu laikā nodarīti gandrīz miljona eiro lieli zaudējumi.

Izmeklēšanu prokuratūra uzticēja veikt KNAB. KNAB aģentūra LETA tagad atzina, ka kriminālprocesā turpinās pirmstiesas izmeklēšana, taču izmeklēšanas interesēs plašāku informāciju nevar sniegt, līdz ar to nav zināms, vai kriminālprocesā ir aizdomās turētie, vai personas pret kurām sākts kriminālprocess.

Linkaits šogad februārī portālam "Lsm.lv" norādīja, ka Satiksmes ministrija tiesībsargājošajās iestādēs vērsās saistībā ar LDz bijušajam valdes priekšsēdētājam Bērziņam un valdes loceklim Strakšam izmaksāto kompensāciju apmēru.

"Lsm.lv" rīcībā esošā informācija liecināja, ka prokuratūras minētā iespējami nelikumīgā struktūrvienība LDz varētu būt prezidentu padome, ko Satversmes tiesa pirms dažiem gadiem atzinusi par nelikumīgu, tomēr šī padome tā arī netika likvidēta. Uz tās pamata LDz bijušajiem vadītājiem arī varēja izmaksāt tik lielas kompensācijas.

Facebook LinkedIn Draugiem X
Comments 1

Tēmas

Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais