Mantiniece, tiesnesis un silta vietiņa valdībā: Francijas eksprezidents Sarkozī stājas tiesas priekšā

TVNET/LETA/DPA
Mantiniece, tiesnesis un silta vietiņa valdībā: Francijas eksprezidents Sarkozī stājas tiesas priekšā
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments
Foto: Reuters/ScanPix

Bijušais Francijas prezidents Nikolā Sarkozī pirmdien stāsies tiesas priekšā saistībā ar apsūdzībām korupcijā par mēģinājumu iegūt slepenu informāciju no tiesneša.

Sarkozī, kas prezidenta amatu ieņēma no 2007. līdz 2012.gadam, apsūdzēts par mēģinājumu 2014.gadā ar sava advokāta Tjerī Hercoga starpniecību iegūt slepenu informāciju no Kasācijas tiesas tiesneša Žilbēra Azibēra par izmeklēšanu citā ar Sarkozī saistītā lietā.

Sarkozī ir apsūdzēts mēģinājumā piekukuļot Azibēru, lai iegūtu slepenu informāciju par izmeklēšanu citā ar Sarkozī saistītā lietā par nelikumīgu maksājumu pieņemšanu no "L'Oreal" biznesa impērijas mantinieces Lilianas Betenkūras 2007.gada priekšvēlēšanu laikā. Apmaiņā pret informāciju Sarkozī piedāvājis atbalstīt Azibēra pieteikumu uz izdevīgu amatu Monako.

Apsūdzības pret Sarkozī, kurš Francijas prezidenta amatā atradās no 2007. līdz 2012.gadam, balstītas uz viņa un Hercoga telefonsarunām, kuras ierakstījusi policija. Izmeklētāji kopš 2013.gada noklausījās Sarkozī un Hercoga sarunas, izmeklējot apsūdzības, ka Sarkozī 2007.gada kampaņas finansējums esot nācis no Lībijas. Izmeklētāji noskaidroja, ka Sarkozī ar savu advokātu sazinājās, izmantojot uz izdomātiem vārdiem reģistrētus tālruņus. Sarkozī telefons bija reģistrēts uz Pola Bismuta vārda.

Sarkozī noliedz, ka būtu pastrādājis noziegumu, un apgalvo, ka viņa telefonsarunas noklausītas nelegāli.

Arī Hercogam un Azibēram, kurš darbu Monako tā arī neieguva, ir jāstājas tiesas priekšā.

Ja Sarkozī un Hercogs tiks atzīti par vainīgiem viņiem izvirzītajās apsūdzībās, viņiem var tikt piespriests līdz desmit gadiem ilgs cietumsods.

Plānots, ka tiesa Sarkozī lietā ilgs līdz 10.decembrim.

Sarkozī ir pirmais Francijas eksprezidents, kas tiks tiesāts tik nopietnās apsūdzībās.

2011.gadā Sarkozī priekštecim prezidenta amatā Žakam Širakam tika piespriest divu gadu nosacīts cietumsods saistībā ar fiktīvu darbavietu skandālu.

Francijas mediji ziņo, ka 73 gadus vecais Azibērs lūdzis atlikt tiesas prāvu veselības problēmu dēļ. Tiesa apstiprinājusi, ka šāds lūgums ir saņemts.

Nākamā gada martā Sarkozī būs jāstājas tiesas priekšā saistībā ar apsūdzībām, ka viņš 2012.gadā pārkāpis partiju finansēšanas likumus, neveiksmīgi kandidējot uz pārvēlēšanu. Sarkozī partija apsūdzēta par kampaņas patieso izmaksu slēpšanu.

Prokuratūra joprojām izmeklē informāciju, ka bijušais Lībijas diktators Muamars Kadafi esot koferos uz Parīzi sūtījis miljoniem eiro, kas bija paredzēti Sarkozī 2007.gada kampaņai. Sarkozī to noliedz. Galvenais apsūdzētājs - franču-libāņu uzņēmējs - šomēnes atsauca savu liecību.

Sarozī joprojām ir populārs konservatīvo aprindās, kas uzskata viņu pat pilsonisko brīvību aizstāvi. Sarkozī memuāri "Le Temps des Tempetes" ("Vētru laiks") vasarā kļuva par bestselleru.

Sarkozī šomēnes arī piedalījās Pirmā pasaules kara atceres pasākumā kopā ar Francijas prezidentu Emanuelu Makronu un eksprezidentu Fransuā Olandu.

Tēmas
Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu