Streikojošās e-veselības dēļ varētu veidot atsevišķu sistēmu vakcinācijas pret Covid-19 uzskaitei

TVNET/LETA
Facebook LinkedIn Draugiem X
Comments 16
Foto: Edijs Pālens/LETA

Ja būs nepieciešams, tiks veidota atsevišķa, paralēla sistēma vakcinācijas pret Covid-19 uzskaitei, lai nodrošinātos pret e-veselības darbības pārtraukumiem, intervijā Latvijas Televīzijas raidījumam "Rīta panorāma" teica veselības ministre Ilze Viņķele (AP).

Īpaši tiek strādāts pie tā, lai vakcinācijas uzskaite un reģistrācija noritētu bez aizķeršanās, teica Viņķele. "Ir ļoti svarīgi, ka ir iespēja bez bažām par e-veselības darbības pārtraukumiem ievadīt informāciju par vakcinēto cilvēku, lai, veicot atkārtotu vakcinēšanu, būtu pilnīgi skaidrs, kas, kur, kad un ar kādu vakcīnu ir vakcinēts," uzsvēra ministre.

Viņķele teica, ka tas ir viņas kā ministres uzstādījums, ka šajā jautājumā ir jābūt dubultdrošiem.

Lūgta komentēt premjera pausto, ka viņš aizvien no Veselības ministrijas gaida detalizētu Covid-19 vakcīnu pieejamības plānu, Viņķele teica, ka plāns "tiek īstenots pilnā sparā". "Man ir patiess gandarījums un prieks, ka premjers ir ieinteresēts līdz pat šļirču izmēriem un automašīnu numuriem, kas pārvadās vakcīnas ārstniecības iestādēm," ironizēja ministre.

Viņa stāstīja, ka, piemēram, ASV farmācijas kompānijas "Pfizer" vakcīnas, kas varētu būt pieejama visātrāk, glabāšanas nosacījumi un citas prasības, ir zināmas aptuveni mēnesi, un tās ir ārkārtīgi sarežģītas. Tomēr, pēc Viņķeles teiktā, Latvija tam ir gatava. Trešdien Eiropas Komisijai bija jāpaziņo adrese, uz kuru tiks veikta piegāde, un Latvija to izdarījusi, atklāja ministre.

Noris arī iepirkumu procedūras par praktisku loģistiku jeb par to, kā vakcīnas tiks nogādātas līdz ārstniecības iestādēm, ģimenes ārstiem, skaidroja Viņķele, gan piebilstot, ka "Pfizer" vakcīnas ārkārtīgi sarežģītās loģistikas dēļ būs pieejamas tikai ārstniecības iestādēs.

Viņa arī norādīja, ka tik sarežģīta uzglabāšana un pārvietošana ir tikai "Pfizer" vakcīnām, bet pārējo vakcīnu, kuras Latvija sagaida, izvietošana ir pielīdzināma tām vakcīnām, ar kurām jau Latvijā strādā, piemēram, gripas vakcīnām.

Vaicāta, ko teiktu iedzīvotājiem, kas ar skepsi raugās uz vakcīnām pret Covid-19 ministre teica, ka šo skepsi saprot. "Es atturētos šos cilvēkus jelkādā veidā kategorizēt. Pieļauju, ka daļa šo cilvēku ļoti rūpīgi seko līdzi publikācijām par vakcīnām, un skaidrs, ka jaunai vakcīnai, kuras lietošana tikai sākas, var būt noteikta apjoma blaknes," viņa teica, piebilstot, ka cilvēkiem ir visas tiesības pavērot, kā šī vakcīna darbojas.

Vienlaikus ministre uzsvēra, ja vakcīnu reģistrē Eiropas Savienības Zāļu aģentūra, tad ir absolūts pamats uzticēties, ka tā ir droša un tai var būt blaknes, bet tās nebūs lielākas kā jebkurām citām zālēm.

Kā vēstīts, ja Latvijai laikus nebūs gatava Covid-19 vakcīnu pieejamības plāna, tad valsts var nonākt traģiskā situācijā, kad vakcīnas ir ieradušās vai varētu ierasties, bet nav izstrādāta visa ķēde to izplatīšanai, intervijā "Rīta panorāmai" trešdien sacīja Ministru prezidents Krišjānis Kariņš (JV).

Premjers teica, ka līdz šim no Veselības ministrijas ir sagaidījis vispārēju stratēģiju, bet aizvien gaida skaidru plānu, kas iekļautu informāciju par uzglabāšanas ķēdēm, loģistiku, par to, kā iedzīvotājus informēs, kā to visu uzskaitīs, kurš to administrēs.

Valdības vadītājs uzsvēra, ka valstij šis plāns, pie kura ministrija vēl strādā, ir nepieciešams, jo esam pieteikušies kopīgām, centralizētām vakcīnu piegādēm.

Facebook LinkedIn Draugiem X
Comments 16

Tēmas

Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu