Sv, 24.09.2023.

Irāna sāk urāna bagātināšanu līdz 20% līmenim

Papildināts
TVNET/LETA/DPA
Facebook LinkedIn Draugiem X
Comments 4
Foto: EPA/Scanpix

Irāna sākusi urāna bagātināšanu līdz 20% līmenim, krietni pārsniedzot 3,67% atzīmi, kas noteikta 2015.gada kodolpaktā, pirmdien pavēstīja valdības pārstāvis sakariem ar presi Ali Rabiei.

Urāna bagātināšanas process Fardo pazemes kodolobjektā, uz dienvidiem no Teherānas, "sākts pirms dažām stundām", sacīja amatpersona.

Process atbilst jaunajam kodolenerģijas likumam, ko nesen pieņēma parlaments, skaidroja Rabiei.

Jaunais likums ļauj ik gadu ražot 120 kilogramus līdz 20% bagātināta urāna.

Likums arī ļauj atomenerģijas aģentūrai ik mēnesi ražot 500 kilogramus urāna, kas bagātināts līdz zemākam līmenim.

2015.gada kodolpakts paredz, ka Irāna ierobežos savu kodolprogrammu un bagātinās urānu līdz zemam līmenim, kas ir derīgs vienīgi civiliem mērķiem, apmaiņā pret starptautisko sankciju atcelšanu.

Kodolieročiem vajadzīgs līdz 90% līmenim bagātināts urāns.

Tā kā ASV prezidents Donalds Tramps vienpusējā kārtā ir izstājies no vienošanās un noteicis Irānai ekonomiskās sankcijas, Irāna uzskata, ka arī tai vairs nav pienākuma ievērot vienošanās nosacījumus.

Kopš tā laika Irāna ierobežojumus pārkāpusi vairākas reizes.

Eiropas Savienība (ES) pirmdien brīdināja, ka Irānas lēmums sākt urāna bagātināšanu līdz 20% līmenim ir "būtiska novirzīšanās" no saistībām, kādas Teherānai ir atbilstoši 2015.gada kodolpaktam.

ES vispirms sagaidīs šodien gaidāmo Starptautiskās Atomenerģijas aģentūras (IAEA) ziņojumu un tad lems par tālākajiem soļiem, sacīja ES pārstāvis sakariem ar presi Peters Stano.

"Ja šis paziņojums tiks īstenots, tā būs būtiska novirzīšanās no Irānas kodolsaistībām Kopējā visaptverošā rīcības plāna (JCPOA) ietvaros," sacīja amatpersona.

Tam būs "nopietnas sekas kodolieroču neizplatīšanas principu kontekstā", viņš piebilda.

IAEA monitorē aktivitātes Fordo kodolobjektā, Vīnē sacīja IAEA pārstāvis sakariem ar presi, norādot, ka IAEA ģenerāldirektors Rafaels Grosi IAEA dalībvalstīm pirmdien iesniegs ziņojumu.

Stano norādīja, ka Brisele sagaidīs šo ziņojumu un tad lems par tālākajiem soļiem.

"IAEA ir atzīta Irānas kodolprogrammas neatkarīga monitoringa un kontroles struktūra, un tās izvērtējumā mēs balstām savus lēmumus un savu rīcību," sacīja Stano.

Facebook LinkedIn Draugiem X
Comments 4

Tēmas

Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais