Šogad būtiski samazināsies licencēto patērētāju kredītdevēju skaits

TVNET | FINANCENET
Šogad būtiski samazināsies licencēto patērētāju kredītdevēju skaits
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments
Foto: Pexels

2021.gadā ir paredzamas būtiskas izmaiņas patērētāju kreditēšanas tirgū, jo Ministru Kabineta (MK) noteikumos ir grozīti un būtiski palielināti valsts nodevas apmēri par speciālās atļaujas (licences) izsniegšanu un darbības uzraudzību patērētāju kreditēšanas pakalpojumu sniegšanai, informē Patērētāju tiesību un aizsardzības centrs (PTAC). 

Centrs norāda, ka pašlaik pilnvērtīgi drīkst darboties 46 patērētāju kredītdevēji, kas ir par 15 komersantiem mazāk, salīdzinājumā ar 2019.gada 31.decembri.

PTAC skaidro, ka Ministru kabineta 2019. gada 8. oktobrī veiktie grozījumi noteikumos par speciālo atļauju (licenci) patērētāju kreditēšanas pakalpojumu sniegšanai paredz būtiskas izmaiņas.

Tiek paaugstināta valsts nodeva par speciālās atļaujas (licences) izsniegšanu no 71 140 eiro līdz 250 000 eiro, tāpat tiek paaugstināta valsts nodeva par speciālās atļaujas (licences) darbības uzraudzību no 14 225 eiro līdz 55 000 eiro.

Valsts nodevas apjoms par patērētāju kreditēšanas licenci jāmaksā vienādā apmērā visām kapitālsabiedrībām, neatkarīgi no to apgrozījuma, tirgus daļu lieluma, izsniegto kredītu skaita vai apjoma.

PTAC, analizējot šo grozījumu ietekmi, jau iepriekš prognozēja, ka paredzama negatīva ietekme uz kreditēšanas tirgu, kā arī konkurences samazināšanās dēļ nākotnē var rasties nelabvēlīgas sekas patērētājiem.

Ņemot vērā valsts nodevu paaugstinājumu, daudzi komersanti ir pārskatījuši savu darbības stratēģiju un ir atteikušies no patērētāju kreditēšanas licences. Līdz 2021.gada 1.janvārim PTAC ir anulējis 10 licences komersantiem "Aureum", "Ātrā finanšu kompānija "AVOTS"", UAB "Mokilizingas", "Orbīta", "Finanšu investīcijas", "Baltic Finance Fund", "E-KREDĪTS", "Garants Plus", "Laredo 5" un "SOHO GROUP".

Tāpat līdz 6 mēnešiem apturēto speciālo atļauju (licenču) skaits 4.janvārī ir sasniedzis piecas. Speciālā atļauja (licence) apturēta šādiem komersantiem - "Sun Credo", "DSA Invest", "Margerds", "Unions" un "Sotero LV".

Tādejādi kopš 2020.gada 1.janvāra patērētāju kreditēšanas tirgu ir pametušas 10 kapitālsabiedrības un drīz valsts nodevas nesamaksāšanas dēļ varētu pamest vēl 5 kapitālsabiedrības, kā arī vēl 7 kapitālsabiedrībām ir grūtības ar maksājumu saistību izpildi.

Kapitālsabiedrības, kas saņēmušas speciālo atļauju (licenci) patērētāju kreditēšanas pakalpojumu sniegšanai, kā arī to pakalpojumu sniegšanas vietas atrodamas PTAC mājaslapā

Atsevišķi PTAC vērš uzmanību, ka kapitālsabiedrības, kuru darbība pašlaik ir apturēta, bet nav anulēta, saskaņā ar normatīvo aktu prasībām nedrīkst noslēgt jaunus kreditēšanas līgumus ar patērētājiem vai izsniegt papildu summas esošo līgumu ietvaros, bet drīkst veikt administratīvās darbības, kamēr izsniegtie kredīti tek atmaksāti.

Līdz ar to, lai atgūtu izsniegtos kredītus, kapitālsabiedrības arī brīdī, kad licence būs apturēta, drīkstēs veikt līgumsaistību restrukturizāciju pēc klienta rakstiska lūguma (piemēram, aprēķināto un nesamaksāto procentu maksājumu, kā arī aprēķinātā un nesamaksātā līgumsoda pilnīga vai daļēja pievienošana kredīta pamatsummai). Tāpat ir ļauts veikt līgumsaistību beigu termiņa pagarināšanu pēc klienta lūguma, ja vien klientam ir izskaidrotas minēto izmaiņu sekas, proti - līgumsaistību beigu termiņa pagarināšana varētu palielināt kopējo atmaksājamo procentu apmēru.

Šie komersanti drīkst veikt līgumsaistību beigu termiņa saīsināšanu pēc klienta rakstiska lūguma (klients izsaka vēlēšanos veikt lielāku ikmēneša maksājumu vai veicis iemaksu saistību summas dzēšanai, kas lielāka par viena mēneša maksājumu), veikt pamatsummas maksājumu atlikšanu uz noteiktu termiņu pēc klienta rakstiska lūguma (kredītbrīvdienu piešķiršana), ja vien klientam kredīta devējs ir izskaidrojis iespējamās izmaiņas procentu likmes apmērā vai maksājumu apmērā pēc kredītbrīvdienu termiņa beigām.

Tāpat ļauts veikt izmaiņas maksājumu grafikā, (t.i. maksājuma datuma maiņa) pēc klienta rakstiska lūguma; veikt citas izmaiņas līgumā ar klientu pēc pušu piekrišanas, izņemot, papildus aizdevuma summas izsniegšanu, kā arī nodot kavētos un neatmaksātos aizdevumus parādu atgūšanas pakalpojumu sniedzējiem.

PTAC vērš uzmanību, ka izsniegto aizdevumu atgūšanas procesā šīm kapitālsabiedrībām nav jāizbeidz iepriekš noslēgtie aizdevuma līgumi, tomēr veiktās izmaiņas nedrīkst būt patērētājam nelabvēlīgākas, savukārt patērētāju pienākums ir turpināt pildīt no līguma izrietošās saistības.

Tēmas
Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu