Pk, 12.08.2022.

Ar Modernizācijas fondu atbalstīs Latvijas virzību klimata politikas mērķu sasniegšanai

TVNET/LETA
Ar Modernizācijas fondu atbalstīs Latvijas virzību klimata politikas mērķu sasniegšanai
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments 1
Ilustratīvs foto.
Ilustratīvs foto. Foto: Shutterstock

Šonedēļ Ministru kabinetā tiks skatīts Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) sagatavotais informatīvais ziņojums "Par Modernizācijas fonda ieviešanu", kas būs jauns finanšu instruments, lai atbalstītu investīcijas Latvijas virzībā uz klimata politikas mērķu sasniegšanu, aģentūru LETA informēja VARAM Sabiedrisko attiecību nodaļa.

Ziņojumā kā potenciālie investīciju virzieni noteikti enerģētikas sistēmu modernizēšana, energoefektivitātes palielināšana un taisnīgas pārejas veicināšana.

Līdz šī gada 1.jūlijam nepieciešams izstrādāt Modernizācijas fonda daudzgadu darbības programmas noteikumus, ņemot vērā Latvijas Nacionālajā enerģētikas un klimata plānā 2021.-2030.gadam noteiktos pasākumus.

Kā norāda ministrijā, Modernizācijas fonds ir jauns finansēšanas mehānisms ar mērķi atbalstīt oglekļa mazietilpīgus ieguldījumus, atbalstot valstu virzību uz klimatneitralitāti.

Fonda finansējums ir pieejams tajās Eiropas Savienības (ES) dalībvalstīs, kur iekšzemes kopprodukts uz vienu iedzīvotāju tirgus cenās 2013.gadā nesasniedza 60% no ES vidējā rādītāja, līdz ar to Modernizācijas fonda līdzekļi būs pieejami desmit ES dalībvalstīm - Bulgārijai, Rumānijai, Čehijai, Igaunijai, Horvātijai, Latvijai, Lietuvai, Ungārijai, Polijai un Slovākijai.

Latvijai Modernizācijas fonda finansējums visā periodā kopā sasniegs 100-120 miljonus eiro. Finansējuma apjoms ir atkarīgs no emisijas kvotu cenas.

Latvijā lielākā daļa siltumnīcefekta gāzu emisiju rodas enerģētikā un rūpnieciskajos procesos, transporta sektorā, lauksaimniecībā un atkritumu apsaimniekošanā, sasniedzot 82% no visām SEG emisijām.

Par Modernizācijas fonda pārvaldošo iestādi nacionālā mērogā tiks noteikta VARAM, kas kopā ar Ekonomikas ministriju izstrādās Modernizācijas fonda daudzgadu programmas darbības noteikumus, piemēram, prasības pretendentiem un par finansējuma apsaimniekošanu atbildīgo iestādi.

Tēmas
Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu