C, 28.09.2023.

Atklāta saikne starp kaķu parazītu un smadzeņu audzēju cilvēkam

TVNET
Facebook LinkedIn Draugiem X
Comments 9
Kaķis
Kaķis Foto: Pixabay

Toksoplazma (toxoplasma gondii) ir vienšūnas parazīts, kas parasti veidojas kaķu organismā un cilvēkā visbiežāk var nonākt pēc saskares ar jēlu gaļu vai kaķa izkārnījumiem. Jaunā pētījumā noskaidrots, ka šis parazīts var palielināt smadzeņu audzēja risku cilvēkam.

Pētījumā, kas publicēts zinātniskajā žurnālā “International Journal of Cancer”, zinātnieki atklāja saikni starp toksoplazmas antivielām, kas liecina par iepriekšēju inficēšanos ar šo parazītu, un gliomu – biežāk sastopamo smadzeņu vēža veidu.

Pētījums liecina, ka indivīdi, kuri biežāk saskaras ar toksoplazmozi, ir lielāka gliomas riska priekšā. Tiesa, pētnieki arī atzīst, ka jaunais atklājums jāapstiprina ar apjomīgākiem un nopietnākiem pētījumiem, kuros būtu aplūkota lielāka dažādāku indivīdu grupa. Kā arī – vidējā cilvēka iespēja savas dzīves laikā saslimt ar gliomu joprojām ir maza. Turklāt jaunajā pētījumā nav pierādīta cēloņsakarība.

“Tas nenozīmē, ka toksoplazma pavisam noteikti visās situācijās izraisa gliomu. Dažiem cilvēkiem, kuriem ir glioma, nav toksoplazmas antivielu un otrādi,” teica viens no pētījuma autoriem Džeimss Hodžs.

Smadzeņu parazīts

Toksoplazma galvenokārt inficē siltasiņu dzīvniekus, to skaitā arī cilvēkus. Tiesa, vairoties tā spēj tikai kaķos, tāpēc, lai turpinātu savas dzīves ciklu, tai ir jāinficē šis dzīvnieks. Šis parazīts, kurš var ietekmēt smadzenes, liek grauzējiem mazāk baidīties no kaķiem. Tas ir saistīts ar pārdrošu uzvedību arī cilvēku vidū.

Lai arī cilvēki ar šo parazītu var inficēties, tīrot inficēta kaķa kastīti, tomēr biežāk inficēšanās notiek, apēdot inficēta dzīvnieka gaļu.

Infekcija ar toksoplazmu jeb toksoplazmoze ir izplatīta, ietekmējot divus miljardus cilvēku visā pasaulē. Lielākā daļa cilvēku, kuriem ir šī infekcija, simptomus nejūt, jo viņu imūnsistēma šo parazītu iegrožo. Tomēr retos gadījumos parazīts var izraisīt nopietnus simptomus, piemēram, redzes zudumu.

Nākotnē pētniekiem vajadzētu veikt vēl vairākus pētījumus, kuros iekļautas lielākas populācijas ar vairākiem gliomas gadījumiem.

Facebook LinkedIn Draugiem X
Comments 9

Tēmas

Redaktors iesaka
Jaunākie raksti
Nepalaid garām!
Uz augšu