ASV notiks Baidena inaugurācijas ceremonija (2)

TVNET/LETA
Džo Baidens.
Džo Baidens. Foto: Matt Smith Photographer/shutterstock.com

Trešdien ASV galvaspilsētā Vašingtonā notiks jaunievēlētā prezidenta Džo Baidena inaugurācijas ceremonija, kas šogad jaunā koronavīrusa pandēmijas un neseno nekārtību dēļ būs krietni atšķirīga.

Baidens un viceprezidente Kamala Harisa ap pusdienlaiku (ap plkst.19 pēc Latvijas laika) uz skatuves pie Kapitolija nodos zvērestu, lai oficiāli stātos amatā, un Baidens un Harisa kopā ar saviem dzīvesbiedriem vēlāk dosies uz Balto namu.

Pati ceremonija pandēmijas dēļ būs maza. Uz skatuves, ievērojot sociālo distancēšanos, sēdēs 200 viesu, bet oficiālās ceremonijas vērošanai pieejams tikai 1000 biļešu, lai gan agrākās ceremonijās tika izdalīts līdz 200 000 biļešu.

Normālos apstākļos uz inaugurāciju Vašingtonā ierodas simtiem tūkstošu cilvēku, turklāt uz prezidenta Baraka Obamas pirmo inaugurāciju ieradās aptuveni divi miljoni cilvēku.

Taču

šogad svinības būs "ārkārtīgi ierobežotas" un Baidena komanda aicinājusi amerikāņus nedoties uz galvaspilsētu

un šo aicinājumu pēc aizejošā prezidenta Donalda Trampa atbalstītāju iebrukuma Kapitolijā vairākkārtīgi atkārtojušas arī Kolumbijas apgabala varasiestādes.

Kolumbijas apgabalā jau ir spēkā ārkārtas stāvoklis un tas paliks spēkā arī inaugurācijas dienā.

Varasiestādes ir pastiprinājušas drošības pasākumus un noslēgušas lielas galvaspilsētas daļas.

Par drošību inaugurācijas ceremonijas laikā atbild Slepenais dienests, taču iesaistīti arī daudzi citi militārie un tiesībsargājošie dienesti, tostarp Nacionālā gvarde, Federālais izmeklēšanas birojs (FIB) un policijas departamenti.

Uz inaugurācijas ceremoniju ieradīsies aptuveni 25 000 Nacionālās gvardes karavīru no visas valsts, kas ir vismaz divarpus reizes vairāk nekā iepriekšējās inaugurācijas ceremonijās.

Nenotiks arī parastā karaspēka parāde Pensilvānijas avēnijā līdz Baltajam namam, bet tā vietā organizatori solījuši "virtuālu parādi" visā ASV.

Baidena inaugurācijas svinību televīzijas programmu, ko pārraidīs lielie Savienoto Valstu televīzijas kanāli, vadīs godalgotais amerikāņu kinoaktieris Toms Henkss.

90 minūšu sarīkojumā "Amerikas svinēšana" ar muzikāliem priekšnesumiem uzstāsies tādas zvaigznes kā Džons Bon Džovi, Džastins Timberleiks un Demija Lovāto.

Prezidenta inaugurācijas komitejas rīkotā televīzijas pārraide aizstās tradicionālās inaugurācijas ceremonijas svinības, kas šogad koronavīrusa pandēmijas dēļ atceltas.

Tramps nepiedalīsies Baidena inaugurācijā. Kopš 1869.gada neviens aizejošais prezidents nav izlaidis jaunā prezidenta inaugurācijas ceremoniju, kas simbolizē mierīgu varas nodošanu.

Aktuālais šodien
Svarīgākais