Sv, 24.09.2023.

EK pieņem shēmu ES ražoto Covid-19 vakcīnu eksporta kontrolei

TVNET/LETA
Facebook LinkedIn Draugiem X
Comments 1
Foto: CHINE NOUVELLE/SIPA/Scanpix

Eiropas Komisija (EK) piektdien pieņēmusi shēmu Eiropas Savienības (ES) rūpnīcās ražoto Covid-19 vakcīnu eksporta kontrolei.

"Mēs samaksājām šim kompānijām ražošanas palielināšanai un tagad mēs sagaidām, ka tās piegādās," reportieriem pavēstīja EK priekšsēdētājas izpildvietnieks un ES tirdzniecības komisārs Valdis Dombrovskis.

"Šodienas pasākumi tika pieņemti ar vislielāko steidzamību. Mērķis ir sniegt mums vislielāko caurredzamību. (..) Un ja nepieciešams, tas arī mums dos instrumentu vakcīnu piegāžu nodrošināšanai," norādīja Dombrovskis.

EK pieņemtā shēma, kas oficiāli tikai sekos līdzi, kuri uzņēmumi uz kurām valstīm eksportē ES ražotās vakcīnas, faktiski ļaus arī valstu varasiestādēm bloķēt vakcīnu eksportu.

Proti, varasiestādes var atteikties izsniegt eksporta atļaujas, ja uzskata, ka uzņēmums nepilda EK dotās saistības.

EK visu ES dalībvalstu vārdā noslēdza līgumus ar vairākiem uzņēmumiem, kas izstrādāja vakcīnas pret Covid-19. Līgumi paredz, ka uzņēmumi, ja vakcīnas izrādīsies drošās un efektīvas, piegādās ES noteiktus skaitu vakcīnas devu. Dažos gadījumos EK investēja naudu Covid-19 vakcīnas izstrādāšanā un ražošanā.

Taču valstīm visā pasaulē sacenšoties par vakcīnu piegādi, EK bažījas, ka uzņēmumi, ar kuriem tā noslēgusi līgumus, varētu eksportēt vakcīnas ārpus ES tā vietā, lai pildītu savas saistības ar EK.

"Mums jābūt efektīviem un jānodrošina, ka vakcīnas sasniedz cilvēkus visā ES," norādīja Dombrovskis.

Viņš sacīja, ka ierobežojumi neattieksies uz humānu mērķu vadītu eksportu, piemēram, vakcīnu eksportu uz nabadzīgajām valstīm, kas iesaistījušās globālajā iniciatīvā "Covax".

Lai gan galvenā atbildība par eksporta kontroli un atļaušanu gulsies uz ES valstīm, EK būs pilnībā iesaistīta, sacīja Dombrovskis.

ES jau ceturtdien brīdināja farmācijas uzņēmumus, ka tā izmantos visus legālos līdzekļus vai pat bloķēs eksportu, kamēr uzņēmumi nepiekritīs piegādāt Covid-19 vakcīnas, kā tika solīts.

ES, kuras dalībvalstis vakcinācijas procesā krietni atpaliek no Izraēlas, Lielbritānijas un ASV, cīnās par vakcīnu piegādēm, kamēr farmācijas uzņēmumi palēninājuši piegādes procesu ražošanas problēmu dēļ.

Eiropas Savienība līdz šim ir apstiprinājusi divas Covid-19 vakcīnas, no kurām vienu izstrādāja ASV kompānija "Pfizer" un Vācijas uzņēmums "BioNTech", bet otru - ASV uzņēmums "Moderna"

Šodien Eiropas Zāļu aģentūra (EZA) rekomendēja Eiropas Komisijai apstiprināt kompānijas "AstraZeneca" vakcīnu visiem cilvēkiem vecumā virs 18 gadiem.

Taču "Pfizer" un "AstraZeneca" paziņojuši, ka vakcīnas devu piegādes kavēsies.

ES ir publiski nosodījusi "AstraZeneca" par kavēšanos ar piegādēm un pat jautājusi, vai uzņēmums nevar piegādāt ES vakcīnas no Lielbritānijas.

Eiropadomes prezidents Šarls Mišels vēstulē četriem ES līderiem norādīja, ka ES būtu jāizpēta visi legālie līdzekļi, kā nodrošināt Covid-19 vakcīnu piegādes, par kurām ir panākta vienošanās, gadījumā, ja sarunas ar uzņēmumiem par kavēšanos būs nesekmīgas.

"Ja apmierinošs risinājums netiks atrasts, es domāju, ka mums būtu jāizpēta visas iespējas un jāizmanto visi līdzekļi un pasākumi, kas ir mūsu rīcībā," teikts Mišela vēstulē, kas datēta ar 27.janvāri.

Facebook LinkedIn Draugiem X
Comments 1

Tēmas

Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais