"Saskaņa" nebalsos par Saeimas paziņojumu Navaļnija jautājumā

FOTO: Zane Bitere/LETA

 Partija "Saskaņa" nepiedalīsies balsojumā par Saeimas paziņojumu saistībā ar Krievijas opozīcijas līdera Alekseja Navaļnija aizturēšanu, jo uzskata, ka Krievijas tauta pati atradīšot labākās politiskās izvēles, informēja Saeimas "Saskaņa" frakcija.

"Mēs ticam Krievijas tautai, tās politiskajām izvēlēm. Esam pārliecināti, ka tā atradīs savu ceļu demokrātisko vērtību, tiesiskuma, pilsonisko brīvību nostiprināšanā," sacījis "Saskaņa" frakcijas priekšsēdētājs Jānis Urbanovičs, "mēs uzskatām, ka nevis sankciju režīmi, nosodījuma rezolūcijas un ultimāti, bet tikai pašu Krievijas pilsoņu griba noteiks, vai viņus apmierina pašreizējā situācija savā valstī, vai arī viņi vēlas to mainīt."

Krievijas demokrātijas problēmu risināšanas vietā Urbanovičs mudinājis domāt par savējām. "Parlaments, kurš akli klausa izpildvarai, apjukusi valdība - tāda ir mūsu Latvijas demokrātija pašlaik, kad valsts slīd arvien dziļākā pandēmijas krīzē. Mēs nevēlamies pakļauties mēģinājumiem kaimiņzemes problēmas politiskajā darba kārtībā izvirzīt kā galvenās," izteicies politiķis.

Kā ziņots, Saeima drīzumā varētu pieņemt paziņojumu, kurā tā varētu stingri nosodīt politiski motivēto Krievijas opozīcijas līdera Navaļnija aizturēšanu un pieprasīt viņa atbrīvošanu bez nosacījumiem.

3.februārī notikušajā Ārlietu komisijas sēdē paziņojuma projekts tika precizēts un papildināts aktuālo notikumu kontekstā, piedaloties arī Ārlietu ministrijas (ĀM) parlamentārajai sekretārei Zandai Kalniņai-Lukaševicai.

Saeimas Ārlietu komisijas priekšsēdētājs Rihards Kols (NA) deputātiem norādīja, ka situācija ir mainījusies - Navaļnijs ir ne tikai aizturēts un apcietināts, bet saņēmis notiesājošu spriedumu, kas paredz reālu brīvības atņemšanu. Viņš norādīja, ka tam paralēli sekoja arī nesamērīga un neproporcionāla spēka pielietošana pret miermīlīgiem protestētājiem un masu mediju pārstāvjiem viscaur Krievijas Federācijā.

Saeimas paziņojuma projektā norādīts, ka Navaļnijs jau iepriekš ticis aizturēts, apcietināts un notiesāts procesos, kuros Eiropas Cilvēktiesību tiesa cita starpā ir atzinusi par politiski motivētiem, kuros ir pārkāptas viņa tiesības uz brīvību un kuri ir pretrunā ar taisnīgas tiesas principiem.

Tāpat paziņojumā Saeima varētu atgādināt Krievijai par tās starptautiskajām saistībām, kas prasa tiesiskuma principu un cilvēka tiesību uz brīvību ievērošanu, kā arī norādīt, ka politiskās opozīcijas pārstāvju aizturēšana ir pretrunā ar šīm saistībām.

Paziņojuma projektā akcentēts, ka jau pērn Navaļnijs Krievijas teritorijā kļuva par nežēlīga nozieguma upuri - viņu mēģināja noindēt, izmantojot Krievijā izstrādātu nervus paralizējošu kaujas vielu no "Novičok" grupas, - un Krievija vēl joprojām šajā sakarā nav sākusi kriminālizmeklēšanu.

Plānots arī mudināt Krieviju kā ANO Drošības padomes pastāvīgo locekli un ANO Cilvēktiesību padomē ievēlētu valsti rūpēties par ANO Statūtos nostiprināto principu un cilvēktiesību ievērošanu savā valstī.

Paziņojuma projektā norādīts, ka Saeima stingri nosoda Krievijas varas iestāžu veikto prettiesisko, politiski motivēto Navaļnija aizturēšanu un tiesas sprieduma pasludināšanu pēc viņa atgriešanās Krievijā, tādējādi cenšoties apklusināt opozīciju un valdošās iekārtas kritiķus. Paredzēts arī pieprasīt Krievijai nekavējoties un bez nosacījumiem atbrīvot Navaļniju, kā arī veikt izmeklēšanu sakarā ar viņa saindēšanu.

Saeima varētu arī aicināt Krievijas varas iestādes nekavējoties izbeigt politisko oponentu, masu mediju un sabiedrisko aktīvistu, tajā skaitā Krievijas nevalstiskās organizācijas "Fonds cīņai ar korupciju" locekļu vajāšanu, iebiedēšanu un apspiešanu, kā arī citus viņu cilvēktiesību pārkāpumus.

Ārlietu komisijas sēdē ĀM parlamentārā sekretāre norādīja, ka paziņojuma projektā ir iekļautas visas aktualitātes, uzverot Maskavas tiesas lēmumu piespriest cietumsodu Navaļnijam.

"Mūsu ieskatā, ir jābūt asai reakcijai uz pilnīgi beztiesisko un prettiesisko situāciju, kāda tā šobrīd ir. Ļoti uztraucošas ir arī masveida aizturēšanas, represijas pret masu medijiem. Ir ziņas, ka žurnālisti tika aizturēti ceļā, tuvojoties tiesas sēdes norises vietai. Situācija ir nepieņemama, un par to mēs kā demokrātiska valsts nevaram klusēt," deputātiem sacīja Zanda Kalniņa-Lukaševica.

Ārlietu komisijas sēdē par projekta pārveidošanu, veidojot to kā Saeimas paziņojuma projektu, nobalsoja septiņi deputāti. Kols rosināja vērsties Saeimas Prezidijā, lai Saeimas paziņojuma projektu iekļautu tuvākajā ārkārtas sēdē.

LETA jau rakstīja, ka Maskavas tiesa otrdien apmierinājusi Krievijas Federālā sodu izpildes dienesta (FSIN) prasību nomainīt opozīcijas līderim Navaļnijam 2014.gadā piespriesto nosacīto sodu pret reālu trīsarpus gadu cietumsodu.

No trīsarpus gadu cietumsoda viņam atrēķināti aptuveni desmit mēneši, ko viņš pavadījis mājas arestā. Tādējādi kolonijā Navaļnijam būs jāpavada aptuveni divi gadi un astoņi mēneši. Līdz brīdim, kad spriedums stāsies spēkā, Navaļnijs atradīsies apcietinājumā.

Uz augšu
Back