Šodienas redaktors:
Artūrs Guds
Iesūti ziņu!

Divi mandarīni, uzkliedz tuvākajam jeb kā jāsagaida ķīniešu Jaunais gads

Jau šonakt!
Ilustratīvs foto.
Ilustratīvs foto. Foto: SIPA/Scanpix, Shutterstock. Kolāža: TVNET

12. februārī tradicionāli tiek atzīmēts Ķīniešu jaunais gads. Šogad sagaidīts tiek Baltā metāla vērša gads. Tāpēc pastāstīsim par neparastākajām un skaistākajām svētku tradīcijām, kas nāk no Ķīnas!

Jaunais gads Ķīnā tiek uzskatīts par vissvarīgākajiem gada svētkiem, tāpēc tas tiek svinēts grandiozi jau vairākus gadu tūkstošus. Senos laikos svinības ilga pat vairāk nekā mēnesi, jo ziemā nav lauksaimniecības darbu. 

Ķīniešu Jaunajam gadam ir vēl viena atšķirīga iezīme - tam nav noteiktas dienas.

Konkrētais svinību datums svārstās no 21. janvāra līdz 21. februārim un ir atkarīgs no  Mēness kalendāra. Ķīniešiem Jaunais gads sākas otrajā Jaunajā Mēnesī pēc ziemas saulgriežiem.

To ir grūti saprast, taču gadu gaitā ķīnieši viegli orientējas šajā kalendārā.  Tā, piemēram, Baltā metāla vērša gads faktiski sāksies 12. februārī.

Raksta foto
Foto: ISAAC LAWRENCE / AFP

Neguli - piemeklēs nelaime!

Ķīnā naktī pirms nozīmīga datuma nedrīkst gulēt. Kā tic ķīnieši, pēdējā dienā pirms Jaunā gada sākuma visas nepatikšanas un nelaimes dodas medībās, lai uzbruktu ķīniešiem. Tāpēc, ja vēlaties pavadīt labu gadu, nesaskaroties ar lielām problēmām, nedrīkst iet gulēt!

Ķīnieši neiesaka pirms svētkiem iegādāties jaunus apavus un griezt matus - tas viss nesīšot vienas nepatikšanas un nelaimes.  

Nevar bez uguņošanas un trokšņa

Tradīcijas pieprasa: svētkiem jābūt trokšņainiem! Mūsdienās ar to nav lielu problēmu, jo ķīnieši ir īsti uguņošanas šovu meistari. Ķīnieši tic, ka šādi tiek aizgaiņātas visas nelaimes, kas iznākušas medībās.

Vēl ķīnieši tradicionāli krāsnīs dedzina bambusa nūjas, kas ugunī sprakšķ, baidot prom ļaunos garus. 

Raksta foto
Foto: EPA/ALEX HOFFORD

Mītiskais Nians

Ar Jaungada svinēšanu Ķīnā ir saistīts viens interesants mīts - par maģisku briesmoni, kuru Debesu impērijas iedzīvotāji iesaukuši par Nian. Briesmonis gada pirmajā dienā ir īpaši dusmīgs un izsalcis un ar prieku pamielosies ne tikai ar lopiem, bet arī ar to saimniekiem - cilvēkiem. Nian ir īpaši iecienījis mazus bērnus, kuri pagājušajā gadā ir bijuši neklausīgi un daudz melojuši. Lai pielabinātos briesmonim, ciema iedzīvotāji atstāj ēdienus un dzērienus uz māju vai tempļu sliekšņa.

Slēpjam birstes un lupatas

Vēl viena izklaidējoša tradīcija, kas saistīta ar ķīniešu Jaunā gada svinēšanu, ir paslēpt visus mājas tīrīšanas priekšmetus. Dienu pirms svētkiem māja ir jāsakārto un jāiztīra, un Jaungada priekšvakarā ir ierasts slēpt visas slotas, lupatas un birstes, lai tās nepiesaista uzmanību. Šis rituāls ir saistīts ar leģendu, ka Vecgada vakarā dievi ģimenēm sagādā laimi un veiksmi nākamajam gadam. Šī veiksme mājā nosēžas putekļu veidā, tāpēc, lai laimi neaizslaucītu, uzreiz pēc Jaunā gada kādu laiku nedrīkst uzkopt māju. 

Raksta foto
Foto: unsplash.com

Dāvinām mandarīnus

Papildus dāvanām un saldumiem ķīnieši cits citam dāvina divus mandarīnus brīdī, kad iestājas Jaunais gads. Atstājot viesmīlīgo māju, kur sagaidīti svētki, ir jāņem līdzi šie divi mandarīni. Izrādās, ķīniešu valodā "divi mandarīni" izklausās tieši tāpat kā vārds "zelts", tāpēc tie simbolizē bagātību un labklājību nākamajam gadam.

Gaismas koku dekorē ar sarkanām laterniņām

Sarkana krāsa ir viena no vismīļākajām krāsām Ķīnā. Tiek uzskatīts, ka tā nes veiksmi, un, tā kā Ķīnā nav ierastas Ziemassvētku eglītes, ar sarkanām bumbiņām un laternām tiek rotāts visizplatītākais koks, kuru Ķīnā sauc par Gaismas koku.

Raksta foto
Foto: Reuters/ScanPix

Vēlēt laimes kliegšus!

Ķīniešu valoda ir viena no grūtākajām valodām pasaulē. Un ne tikai milzīgā hieroglifu skaita, ko eiropietis, šķiet, nespēs iegaumēt nekad, bet arī neparastās izrunas dēļ. Vai esat kādreiz pamanījuši, ka ķīnieši runā ļoti skaļi? Tā nav slikta uzvedība, vienkārši šajā valodā daži vārdi patiešām ir jāizsauc un jāizrunā īpaši skaļi. Tas pats stāsts ir par novēlējumiem Jaunajā gadā. Tie ir jāizkliedz, un, jo skaļāk, jo lielāka iespēja, ka viss piepildīsies jau tuvākajā nākotnē!

Raksta foto
Foto: WIKUS DE WET / AFP

Galvenais viesis - pūķis

Viens no svarīgākajiem notikumiem, kas katru gadu notiek visās Ķīnas pilsētās un ciematos, ir Pūķa deja. Pirmo reizi Pūķa deja parādījusies jau 12. gadsimtā - ķīniešiem tā ir ļoti nozīmīga, jo jau sen tiek uzskatīts, ka noteiktas ķermeņa kustības Jaunajā gadā pasargā no skumjām un nelaimēm. Pūķi ir izgatavoti no papīra un stieplēm: garais korpuss var būt līdz 10 metriem garš. Pūķa ķermeņa segmenti tiek izgatavoti atsevišķi, katru piestiprinātu nūju vada mākslinieki. Pūķa dancināšana patiešām ir īpaša prasme un skaists vizuāls baudījums.

Raksta foto
Foto: Reuters
Raksta foto
Foto: Scanpix/
Komentāri
Redaktors iesaka
Nepalaid garām!
Uz augšu