Ietekme uz mirstību no gada beigām
Piemēram, SPKC publicētajos datos pa gadiem redzams, ka 2020. gada janvārī uz 100 tūkstošiem iedzīvotājiem bija 131,3 mirušie, bet gadu iepriekš – 148 jeb par 11,3% vairāk. Tikmēr 2020. gada decembrī šis rādītājs bija par 21,2% lielāks nekā gadu iepriekš tajā pašā periodā.
Ja paraugās absolūtajos skaitļos, SPKC dati liecina, ka pērn janvārī mirušo skaits bijis par 11,6% mazāks nekā gadu iepriekš. Savukārt 2020. gada decembrī mirušo skaits bija jau par 20,9% lielāks nekā iepriekšējā gada decembrī.
Jāņem gan vērā, ka CSP un SPKC mirstības datos ir atšķirības. CSP skaidro, ka SPKC publicē provizoriskos mēneša mirstības datus, saņemot apliecību par nāves cēloni. Pēc tam reizi mēnesī publicētos datus atjauno. Savukārt CSP publicē provizorisko nedēļas mirušo skaitu 17. dienā pēc konkrētās nedēļas beigām, bet datus neatjauno līdz pat nākamā gada pavasarim, kad veikts iedzīvotāju skaita novērtējums. Tāpat, piemēram, ja bez vēsts pazudušais pēc ilgāka laika atzīts par mirušu, SPKC datos veic precizējumus, bet CSP datus nepārrēķina.
Augstā ārkārtas mirstība turpinās šogad
Šā gada sākumā augstā ārkārtas mirstība turpinās. Šī gada pirmajās trijās nedēļās (laikā no 4. līdz 24. janvārim) miruši par 44,9% vairāk cilvēku nekā gadu iepriekš tajā pašā periodā – 2438 pret 1682, liecina CSP 10. februārī publicētie dati. Tā kā pērn gada sākumā, kā jau minēts, bija izteikti zema mirstība, salīdzinājumā ar vairāku iepriekšējo gadu vidējo mirstību šogad pieaugums ir mazāks.
Re:Check iepriekš jau rakstījis par Covid-19 mirstību citās valstīs, kā arī par to, kā ar šo slimību mirušajiem tiek noteikts nāves pamatcēlonis.