No ASV uz Vāciju deportēts bijušais nacistu koncentrācijas nometnes sargs

Frīdrihs Karls Bergers FOTO: Reuters / Scanpix

ASV uz Vāciju deportējusi Frīdrihu Karlu Bergeru – 95 gadus veco izbijušo nacistu koncentrācijas nometnes sargu.

Kā vēstīts izdevumā “BBC”, Frīdrihs Karls Bergers AVS dzīvoja kopš 1959. gada, bet tagad bija spiests atgriezties savā dzimtenē. Sestdien viņa lidmašīna piezemējusies Frankfurtē.

Bergers ir atzinies, ka reiz strādājis par sargu Noiengammes koncentrācijas nometnē, tomēr neesot pieredzējis slepkavības vai kaut kāda veida vardarbību pret nometnē ieslodzītajiem. Pierādījumu trūkuma dēļ Vācijas tiesa apsūdzības pret viņu noraidīja.

Policija gatavojas Bergeru nopratināt, tomēr nav skaidrs, vai tiesvedība pret viņu turpināsies. Viss var būt atkarīgs no tā, ko viņš pateiks izmeklētājiem.

ASV tiesa Bergera deportāciju nozīmēja pagājušajā gadā, paziņojot, ka koncentrācijas nometnē ieslodzītie tika turēti zvērīgos apstākļos un tika nostrādināti līdz pilnīgam spēku izsīkumam un pat nāvei.

Tiesas laikā Bergers atzinās, ka apsargājis ieslodzītos, neļaujot tiem aizbēgt no Vācijas ziemeļos esošās koncentrācijas nometnes.

Intervijā ar “Washington Post” Bergers stāstīja, ka bijis spiests strādāt nometnē, pavadījis tur īsu laiku un strādājis bez ieroča. Pēc lēmuma deportēt viņu uz Vāciju Bergers izrādīja sašutumu, sakot, ka pēc 75 gadiem izdzīt viņu no paša mājām ir absurdi.

Uz augšu
Back