C, 18.08.2022.

Ministrija: Sprūdei nebija pamata izmantot diplomātisko pasi

TVNET/LETA
Ministrija: Sprūdei nebija pamata izmantot diplomātisko pasi
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments 7
Saeimas deputāte Karina Sprūde 13. Saeimas ziemas sesijas pirmās sēdes laikā.
Saeimas deputāte Karina Sprūde 13. Saeimas ziemas sesijas pirmās sēdes laikā. Foto: Edijs Pālens/LETA

Ārlietu ministrija (ĀM) no Saeimas Prezidija saņēmusi informāciju, ka Saeimas deputātei Karinai Sprūdei (Likums un kārtība) neesot bijis pamata izmantot diplomātisko pasi, ko viņa darīja, lai mēģinātu izvairīties no soda par nedeklarēta "Rolex" pulksteņa ievešanu Polijā.

ĀM preses sekretārs Jānis Beķeris norādīja, ka saistībā ar deputātes rīcību ĀM vērsusies Saeimas Prezidijā, lai noskaidrotu, vai deputātes došanās uz Šveici ir bijusi saistīta ar viņas darba pienākumiem. ĀM saņēmusi informāciju, kas apliecina, ka deputātes brauciens uz Šveici nebija saistīts ar darbu, līdz ar to diplomātiskās pases izmantošanai nav bijis pamata.

Aģentūra LETA līdz rīta pirmajai pusei no Sprūdes nebija saņēmusi atbildes uz politiķei par šo situāciju uzdotajiem jautājumiem.

Kā vēstīts, ka TV3 raidījums "Nekā personīga" pagājušajā svētdienā ziņoja, ka Sprūdei Polijas galvaspilsētas Varšavas lidostā uzlikts sods par "Rolex" pulksteņa ievešanu no Šveices, to nedeklarējot, turklāt viņa situāciju mēģinājusi risināt, uzrādot diplomātisko pasi, lai gan nav bijusi oficiālā komandējumā.

12.februārī, deputāte devusies uz Šveici. Atceļā sestdienā Sprūde no Cīrihes ieradās Varšavas lidostā. Deputāte Šveicē bija iegādājusies "Rolex" pulksteni. Pametot valsti, viņa izmantoja iespēju saņemt par preci samaksāto pievienotās vērtības nodokli. Kā norāda raidījums, poļu muitnieki bija saņēmuši informāciju no šveiciešu kolēģiem un sievieti jau gaidīja.

Polijas muitnieki prasījuši samaksāt 2700 eiro nodokli un 1200 eiro kā sodu, turklāt, pēc Sprūdes teiktā, to prasīts darīt skaidrā naudā un Polijas valūtā zlotos.

"Un tajā brīdī es sapratu, ka ar mani tiek manipulēts. Es uzrakstīju darbiniekam īsziņu, mani atstāja telpā bez logiem, atstāja tikai numuru, ja man būtu vēlme uz labierīcībām aiziet. Es uzrakstīju: atvainojiet, bet man ir vispār diplomātiskā pase līdzi, kāpēc jūs vispār mani aizturējāt. Tad tie darbinieki saprata, ka neesmu jau es tur parastais mirstīgais, no kura var tā vienkārši izspiest skaidru naudu," radījumam skaidroja deputāte.

Nodokli un sodu Sprūde samaksāja, lai arī muitnieku lēmumiem nepiekrita. Viņa uzskata, ka muitnieki apzināti iemānījuši ceļotāju nepareizajā koridorā.

"Nekā personīga" vērš uzmanību, ka Latvijas iestādes vairāk interesē, kādēļ deputāte uzrādījusi diplomātisko pasi - par atgadījumu Latvijā neviens, iespējams, pat neuzzinātu, ja parlamentāriete muitniekiem nebūtu uzrādījusi diplomātisko pasi.

Tā kā deputāte Polijas varas iestādēm uzrādīja diplomātisko pasi, Ārlietu ministrija vispārējā kārtībā vērsās pie Saeimas Prezidija ar lūgumu informēt, vai deputāte atradās ārvalstīs Saeimas apstiprinātā komandējumā.

Atbilstoši likumam "Par diplomātisko pasi" diplomātiskā pase apliecina, ka tās uzrādītājs ir oficiāls Latvijas pārstāvis ārvalstīs. Līdz ar to ikkatra darbība, ko Latvijas diplomātiskās pases uzrādītājs veic ārvalstīs, tiek saistīta ar rīcību valsts vārdā. Tādēļ diplomātiskās pases izmantošana ceļošanai ir pieļaujama, vienīgi veicot oficiālus ar Saeimas deputāta darbu saistītus uzdevumus.

Saeimas sekretāra Andreja Klementjeva (S) raidījumam teiktais liecina, ka Sprūdei nav bijis oficiāls komandējums uz Šveici. Deputāte pati skaidroja, ka piektdienas izmanto, lai tiktos ar cilvēkiem. Pēc viņas teiktā, brauciens uz Šveici bijis viņas personīgais komandējums.

Kā norāda "Nekā personīga", spriežot pēc Polijā aprēķinātā nodokļa, pulksteņa cena pārsniedza 11 000 eiro, savukārt jaunākajā pieejamajā deklarācijā nekādus uzkrājumus Sprūde nav uzrādījusi.

Viņa skaidroja, ka par pirkumu samaksājusi gan arī vīra maksājumu karti, gan savu.

Informāciju par notikumu Varšavā nodos parlamenta Saeimas Mandātu un ētikas komisijai.

Sprūde Saeimā tika ievēlēta no "KPV LV" saraksta, bet patlaban ir pie frakcijām nepiederoša deputāte.

Patlaban Sprūde ir Saeimas deputāta Alda Gobzema jaundibinātās partijas "Likums un kārtība" valdes locekle.

Tēmas
Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu