EP nobalso par imunitātes atcelšanu Pudždemonam un viņa līdzgaitniekiem
Papildināts

Bijušais Katalonijas premjerministrs Karless Pudždemons. FOTO: JOHN THYS / AFP

Eiropas Parlaments (EP) otrdien nobalsojis par imunitātes atcelšanu bijušajam Katalonijas premjerministram Karlesam Pudždemonam, kā arī bijušajiem viņa kabineta veselības un izglītības ministriem Tonijam Kominam un Klarai Ponsati, paverot ceļu viņu izdošanai Spānijai.

Par imunitātes atcelšanu Pudždemonam nobalsoja 400 deputāti, 248 balsoja pret un 45 atturējās. Kominam un Ponsanti imunitāte tika atcelta ar aptuveni līdzīgu balsu skaitu.

EP Juridiskā komiteja jau pagājušajā mēnesī nobalsoja par rekomendāciju atcelt viņu imunitāti.

Pudždemona juristi paziņojuši, ka apstrīdēs imunitātes atcelšanu Eiropas Tiesā Luksemburgā.

Pudždemonam, Kominam un Ponsati Spānijā izvirzītas apsūdzības musināšanā.

Spānijas ārlietu ministre Aranča Gonsalesa Laija atzinīgi novērtēja EP lēmumu, paziņojot, ka tas parāda, ka Katalonijas jautājums ir jāatrisina Spānijā.

"Ar šo lēmumu viņi raida trīskārtēju vēstījumu, vispirms: EP deputāti nevar izmantot savu statusu, lai aizsargātu sevi no ierašanās tiesā par iespējamiem nacionālā likuma pārkāpumiem, un otrs vēstījums ir par likuma varu un Spānijas tiesu sistēmas cienīšanu," reportieriem pavēstīja Laija.

"Trešais vēstījums ir tāds, ka Katalonijas problēma ir jārisina Spānijā un nevis Eiropas līmenī," viņa piebilda, norādot, ka Madride vēršas pie politiskajiem spēkiem reģionā, lai "rastu risinājumu ar dialogu un sarunām". 

Visi trīs 2019.gadā tika ievēlēti EP, līdz ar to viņiem līdz šim bija imunitāte pret kriminālvajāšanu, bet Spānija bija lūgusi EP atņemt viņiem šo privilēģiju, tomēr Covid-19 krīzes dēļ lēmuma pieņemšana tika aizkavēta.

Katalonijas valdība 2017.gada 1.oktobrī, par spīti Madrides aizliegumam, sarīkoja referendumu, kurā vairums dalībnieku atbalstīja Katalonijas neatkarību, un reģionālais parlaments 27.oktobrī nobalsoja par neatkarības pasludināšanu no Spānijas.

Spānijas Senāts drīz pēc tam nobalsoja par tiešās pārvaldes atjaunošanu Katalonijā, un toreizējais Spānijas premjerministrs Marjano Rahojs atlaida Katalonijas valdību un reģiona parlamentu, izsludinot jaunas reģionālās vēlēšanas.

Tomēr šajās vēlēšanās separātistiem izdevās saglabāt vairākumu reģionālajā parlamentā.

Tikmēr vairāki reģiona līderi, arī Pudždemons, aizbēga no valsts, kamēr citi nonāca cietumā.

Uz augšu
Back