Viņaprāt, ir pienācis tas brīdis, kad valdībai ir jāliek mierā sabiedrība. Cilvēki ir iemācījušies dzīvot pašreizējos apstākļos, un patlaban valdībai vajadzētu mainīt stratēģiju. Patlaban ministru domas ir par to, kā izskaust koronavīrusu. Tomēr, ja paskatās, kas notiek pasaulē, eksperti norāda, ka pilnībā no Covid-19 nevarēs atbrīvoties, tāpēc ir jāmācās dzīvot citādāk ar šo jauno realitāti, ka vīruss ir un būs. Politologa ieskatā, tam vajadzētu būt jaunajam skatupunktam, kā valdībai būtu jāskatās uz visu, ieskaitot ierobežojumos un to, kā mēs mācīsimies dzīvot un funkcionēt jaunajos apstākļos ar vīrusa klātbūtni.
Runājot par to, vai valdības konceptuāli apstiprinātais "A" variants ir atbilstošākais situācijā, kad, iespējams, ir gaidāms trešais ar Covid-19 saslimstības vilnis, Rajevskis norādīja, ka tas ir pareizs lēmums. Viņš atzina, ka trešais vilnis tiešām ir gaidāms, bet tas nenozīmē, ka tādā gadījumā nevarēs salīdzinoši ātri ieviest ierobežojošos pasākumus, jo citādāk, gaidot trešā viļņa atnākšanu, var "nožmiegt visu ekonomiku". Tāpat politologs vērsa uzmanību, ka "A" variantā tiek ģenerēti pozitīvi skaitļi un saslimstības kritums, tas, savukārt liecina par to, ka nevajadzētu pārsteigties ar lielākiem ierobežojumiem un dzīves, kā arī ekonomikas "aizvēršanu".
LETA jau rakstīja, ka no diviem piedāvātajiem epidemioloģiskās situācijas stabilizēšanas scenārijiem valdība otrdien konceptuāli pauda atbalstu mērenākajam scenārijam, ar kuru valsts pārvaldē un privātajā sektorā strādājošajiem nāksies strādāt attālināti, bet klātienē atļaujot strādāt ražojošajiem uzņēmumiem.
Otrs piedāvātais scenārijs - "D" - paredzēja lielākus ierobežojumus jeb lokdaunu. Gala lēmumu par "A" scenāriju plānots pieņemt valdības sēdē ceturtdien, 11.martā.
Slimību profilakses un kontroles centra pārstāvis Jurijs Perevoščikovs, komentējot valdības pieņemto lēmumu, žurnālistiem sacīja, ka jebkurš pasākums, kas stiprinās sociālo distancēšanos, ir pamatu pamats un ir atbalstāms.
"Ja mēs redzam, ka mūs pretinieks paliek spēcīgāks, mums vajadzētu mainīt taktiku vai stiprināt savus spēkus. Ar vakcināciju mēs stiprinām savu imunitāti, bet tas neiet tik ātri, kā mēs vēlētos. Mums vajadzētu mazliet mainīt savu taktiku, lai apkarotu šo ienaidnieku, šo vīrusu," pauda epidemiologs.
Lai arī variants "C", kas paredz mīkstināt ierobežojumus, tādējādi prognozējami būtiski pasliktinot epidemioloģisko situāciju, netika iekļauts starp izvēles variantiem, tomēr izglītības un zinātnes ministrei Ilgai Šuplinskai (JKP) un labklājības ministrei Ramonai Petravičai (PCL; KLPV LV) tieši šis variants šķita atbilstošākais. Tiesa, ministres līdz ar pārējiem kolēģiem atbalstīja variantu "A" par mērenākiem ierobežojumiem.
Operatīvā vadības grupa izstrādāja kopumā četrus scenārijus, tomēr valdībai tika piedāvāts lemt par diviem - scenāriju "A", kas tostarp paredz priekšlikumus ekonomikas funkcionēšanai Covid-19 apstākļos, un scenāriju "D", kas paredz priekšlikumus maksimāliem piesardzības pasākumiem.
Operatīvās vadības grupas vadītājs, Valsts kancelejas direktors Jānis Citskovskis aicināja ministrus atbalstīt "A" variantu, kas stātos spēkā jau no nākamās nedēļas. Viņš atzina, ka gadījumā, ja ieviešot "A" variantu, epidemioloģiskā situācija trīs nedēļu laikā uzlabosies, tad varētu lemt par pakāpenisku ekonomikas atvēršanu. Savukārt gadījumā, ja saslimstība ar Covid-19 augs, tad valdībai būtu jālemj par "D" variantu, kas paredz smagākus ierobežojumus jeb lokdaunu.