Pk, 22.09.2023.

PVD par inficēšanās ar Covid-19 ūdeļu novietnēs: risks patlaban ir augsts

TVNET/LETA
Facebook LinkedIn Draugiem X
Comments 1
Ūdeles Dānijā
Ūdeles Dānijā Foto: Reuters/ScanPix

Inficēšanās risks ar Covid-19 ūdeļu novietnēs patlaban ir augsts, atzina Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) Veterinārās uzraudzības departamenta direktores vietnieks Edvīns Oļševskis.

"Ūdeles ar Covid-19 var inficēties tikai no inficētiem cilvēkiem. Ņemot vērā gan augsto cilvēku saslimstības līmeni Latvijā, gan citās valstīs konstatētos saslimšanas gadījumus ūdelēm, uzskatām, ka inficēšanās risks ūdeļu novietnēs patlaban ir augsts," skaidroja Oļševskis.

Viņš stāstīja, ka, ņemot vērā biodrošības pasākumus, kuri tiek ieviesti Latvijas kažokzvēru novietnēs, saslimšanas risku ir iespējams būtiski samazināt. "Galvenais veids, kā pasargāt ūdeļu novietnes no inficēšanās, ir stingri ievērot visus piesardzības pasākumus cilvēkiem, kuri tajās strādā - tātad nonāk kontaktā ar ūdelēm," uzsvēra Veterinārās uzraudzības departamenta direktores vietnieks.

Tāpat Oļševskis pauda, ka līdzšinējie PVD veiktie Covid-19 uzraudzības pasākumu rezultāti liecina, ka slimība ūdeļu novietnēs nav iekļuvusi. Līdztekus, kā norādīja dienesta pārstāvis, ūdeļu audzētāji PVD rekomendētos biodrošības pasākumus un iknedēļas Covid-19 uzraudzību ir uztvēruši ar sapratni un ievēro PVD norādījumus.

Kā ziņots, valdība iepriekš nolēma, ka turpmāk Covid-19 infekcijas ierobežošanas pasākumus ūdeļu, citu "Mustelidae" dzimtas dzīvnieku un jenotsuņu novietnēs uzraudzīs PVD, savukārt pārtikas drošības, dzīvnieku veselības un vides zinātniskajam institūtam "BIOR" Covid-19 laboratoriskajiem izmeklējumiem piešķirts finansējums 37 316 eiro apmērā.

Līdztekus izstrādāti četri scenāriji rīcībai dzīvnieku novietnē Covid-19 infekcijas kontrolei un apkarošanai, uzliesmojuma gadījumā.

Zemkopības ministrija (ZM) skaidro, ka 2020.gadā ziņots par ūdeļu inficēšanos ar SARS-CoV-2 vīrusu, un ir konstatēts, ka infekciju iespējams pārnest no cilvēka uz ūdelēm un otrādi. Kā norāda ZM, kopš pērnā gada aprīļa inficēšanās gadījumi dzīvniekiem (ūdelēm) konstatēti Nīderlandē, Dānijā, Itālijā, Spānijā, Zviedrijā, ASV un Kanādā. Savukārt Dānija līdz 2020.gada 5.novembrim ziņojusi par Covid-19 infekcijas gadījumiem 214 cilvēkiem, kas inficēti ar SARS-CoV-2 vīrusa mutāciju variantu

Pēc PVD tīmekļvietnē pieejamās informācijas, Latvijā 2021.gada 4.janvārī bija reģistrētas deviņas kažokzvēru audzētavas, no kurām piecās novietnēs tiek turēti 129 687 dzīvnieku. 

Tāpat ziņots, ka "BIOR" regulāri veic pārbaudes ūdeļu populācijā, kur līdz šim nevienam laboratoriski izmeklētajam dzīvniekam nav konstatēts pozitīvs SARS-CoV-2 tests.

PVD ir ZM pārraudzībā esoša valsts pārvaldes iestāde, kas veic pārtikas aprites un veterinārmedicīnas nozares valsts uzraudzību un kontroli.

Facebook LinkedIn Draugiem X
Comments 1

Tēmas

Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais