S, 25.03.2023.

Ventspils muzejs saņem dāvinājumu - Triju Zvaigžņu ordeni

TVNET
Ventspils muzejs saņem dāvinājumu - Triju Zvaigžņu ordeni
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments 1
Triju zvaigžņu ordenis
Triju zvaigžņu ordenis Foto: Ventspils muzejs

Ventspils muzejā atrodas samērā apjomīga Latvijas Republikas starpkaru perioda valsts apbalvojumu kolekcija (trīsdesmit vienības), kurai nesen piepulcējies arī mūsdienās populārākais valsts apbalvojums – Triju Zvaigžņu ordeņa V šķiras krusts, ko Ventspils muzejam, papildinot savu jau senāk dāvināto kolekciju, uzdāvināja Igors Skoks.

Ventspils muzeja krājumā atrodas viena I šķiras ordeņa zvaigzne un V šķiras ordeņa krusts, pavēstīja Ventspils muzeja sabiedrisko attiecību speciāliste Maruta Eistere.

Per aspera ad astra ir Latvijas valsts apbalvojuma Triju Zvaigžņu ordeņa devīze, bet šī vispazīstamākā Latvijas valsts apbalvojuma dizainu 1925.gadā izstrādāja Gustavs Šķilters.

Triju Zvaigžņu ordenis ir visaugstākais Latvijas valsts apbalvojums, ko piešķir par sevišķiem nopelniem  valsts, pašvaldības, sabiedriskajā, kultūras, izglītības, zinātnes, sporta vai saimnieciskajā darbā. Ordenim ir 5 šķiras, ar I šķiru kā visaugstāko.

Ordenis nodibināts 1924.gadā un līdz 1940. gada okupācijai tika pasniegti vairāk kā 8000 visu šķiru ordeņi. Pēc ordeņa atjaunošanas 1994. gadā ir pasniegti (līdz 2020.g. novembrim) vairāk kā 2500 visu šķiru ordeņi.

Latvijas Republikas starpkaru periodā, lai valstij ietaupītu izdevumus, tika noteikts, ka saņēmējam jāatlīdzina izdevumi par ordeni (I šķiras ordenis maksāja 150 latu, V – 20Ls). Mūsdienu Latvijā ordeņus un goda zīmes pasūta Prezidenta kanceleja, bet visus izdevumus sedz valsts.

Ventspils muzejs krāj un glabā dažādu laiku liecības un šādi 20.gs. 20.-30.gadu Latvijas Valsts apbalvojumi ir īpaši, ņemot vērā, ka par tamlīdzīgu vērtību glabāšanu mājās padomju iekārtā draudēja nezināmas nepatikšanas.

Tēmas
Redaktors iesaka
Jaunākie raksti
Nepalaid garām!
Uz augšu