Lielbritānijas regulators: Nepastāv saikne starp trombemboliju un "AstraZeneca" vakcīnu
PVO atkārtoti aicina turpināt vakcinēšanu

Ilustratīvs attēls. FOTO: Reuters/ScanPix

Lielbritānijas Medikamentu un veselības aprūpes produktu regulēšanas aģentūra (MHRA) ceturtdien paziņoja, ka nav atradusi nekādu tiešu saikni starp "AstraZeneca" Covid-19 vakcīnu un asins recekļu veidošanos. Pasaules Veselības organizācija (PVO) vēl pirms gaidāmā Eiropas Savienības (ES) un ANO aģentūru izvērtējuma no jauna aicināja valstis turpināt izmantot šo vakcīnu.

MHRA pavēstīja, ka nepastāv arī saikne starp asins recekļu veidošanos un uzņēmumu "Pfizer" un "BioNTech" izstrādāto Covid-19 vakcīnu un asins recekļu veidošanās gadījumi vakcinēto grupā nav biežāki kā nevakcinēto cilvēku vidū.

"Nepastāv liecību, ka kādai no vakcīnām asins recekļi vēnās rodas vairāk nekā tas būtu sagaidāms, neesot vakcinētam," paziņoja MHRA izpilddirektore Džūna Reina.

Šodien Eiropas Zāļu aģentūra (EZA) sniegs slēdzienu par "AstraZeneca" vakcīnas pret Covid-19 saistību ar trombembolijas gadījumiem, kā arī turpmākajām darbībām saistībā ar šīs vakcīnas lietošanu.

Pasaules Veselības organizācija (PVO) ceturtdien no jauna aicināja valstis turpināt izmantot "AstraZeneca" Covid-19 vakcīnu, ar šo aicinājumu nākot klajā pirms gaidāmā Eiropas Savienības (ES) un ANO aģentūru izvērtējuma.

"Ieguvumi no "AstraZeneca" vakcīnas ievērojami atsver tās riskus, un tās izmantošana ir jāturpina, lai glābtu dzīvības," preses konferencē sacīja PVO Eiropas reģiona direktors Hans Klūge.

"Vakcinācijas kampaņās ir ierasts signalizēt par potenciālām negatīvām parādībām. Tas nenozīmē obligāti, ka šīs parādības ir saistītas ar vakcināciju,"

3

sacīja amatpersona, atkārtoti paužot PVO aicinājumu turpināt vakcināciju, kamēr notiek jautājuma izmeklēšana.

"Attiecībā uz situāciju šobrīd mēs nezinām, vai dažus vai visus šos apstākļus ir radījusi šī vakcīna vai citi sagadīšanās faktori. PVO izvērtē jaunākos drošības datus, un tiklīdz izvērtējums būs pabeigts, atzinumi tiks publiskoti," norādīja Klūge.

Sagaidāms, ka piektdien tiks publicēti PVO Globālās konsultatīvās vakcīnu drošības komitejas secinājumi izvērtējumam par "AstraZeneca" vakcīnas drošību.

Eiropas Zāļu aģentūras lēmums par "AstraZeneca" vakcīnas izmantošanas turpināšanu gaidāms ceturtdien.

Vairākas Eiropas valstis apturējušas Lielbritānijas un Zviedrijas uzņēmuma izstrādātās vakcīnas izmantošanu bažās par trombozes gadījumiem pēc vakcinācijas.

3

Polijā par vakcinācijas programmu atbildīgā valdības amatpersona vēl otrdien norādīja, ka valstis, kas apturējušas iedzīvotāju vakcināciju ar "AstraZeneca" vakcīnu, iespējams, kļuvušas par mediju izraisītas panikas upuri, kas varētu būt dezinformācijas rezultāts.

Arī Latvija papildu piesardzības nolūkā pēc Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC), Imunizācijas valsts padomes (IVP), Zāļu valsts aģentūras un Veselības inspekcija (VI) rekomendācijas pirmdien uz laiku apturēja vakcināciju ar "AstraZeneca" vakcīnu.

Kā informēja ZVA, lēmums pieņemts, balstoties uz ziņojumiem no atsevišķām Eiropas Savienības valstīm par trombembolijas un līdzīgiem gadījumiem, kas novēroti dažādos laika posmos pēc vakcīnas saņemšanas.

Vienlaikus SPKC, IVP, ZVA un VI uzsver, ka līdz šim nav datu par cēloņsaistību starp vakcināciju un nopietniem veselības traucējumiem. Lēmums uz laiku līdz divām nedēļām apturēt vakcināciju ar "AstraZeneca" vakcīnu pieņemts tikai papildu piesardzības nolūkā līdz brīdim, kad tiks saņemta informācija par cēloņsaistības izvērtēšanu par līdz šim ziņotajiem gadījumiem.

ZVA arī akcentēja, ka

veselības sarežģījumi, tostarp trombembolijas gadījumi, var tikt novēroti iedzīvotāju vidū dažādu iemeslu dēļ, neatkarīgi no zāļu lietošanas vai vakcinācijas,

3

jo to iemesli var būt dažādi.

Līdz šim Latvijā nav apstiprināts neviens ziņojums, kurā norādītie veselības traucējumi līdzinātos citās Eiropas Savienības valstīs ziņotajiem saistībā trombembolijas signālu, kura izskatīšanu patlaban veic EZA drošuma komiteja. Informācija par ZVA saņemtiem Covid-19 vakcīnu blakusparādību ziņojumiem tiek regulāri publicēta ZVA tīmekļvietnē.

Tikmēr otrdien EZA nāca klajā ar paziņojumu, ka aģentūra ir stingri pārliecināta par ieguvumiem no "AstraZeneca" vakcīnas. "Mēs joprojām esam stingri pārliecināti, ka ieguvumi no "AstraZeneca" vakcīnas, novēršot Covid-19 un ar to saistīto hospitalizācijas un nāves risku, atsver šo blakņu risku," preses konferencē pavēstīja EZA vadītāja Emera Kuka. Arī Pasaules Veselības organizācija rekomendē turpināt izmantot "AstraZeneca" vakcīnu.

Uz augšu
Back