Soli pa solim. Pavasara tīrīšanas uzdevumi 30 dienām

FOTO: Pexels

Daudzi izvairās no pavasara tīrīšanas tikai tāpēc, ka nezina, ar ko sākt, lai arī pats process ir itin vienkāršs. Lūk, saraksts 30 dienām, kurā izklāstīti mazi pavasara tīrīšanas plāna uzdevumi.

 1. DIENA: Noraus putekļus

Ņem rokā slotu un kārtīgi iztīri katru virtuves, viesistabas, guļamistabas un vannas istabas kaktu, un neaizmirsti noslaucīt zirnekļu tīklus griestu stūros. Notīri visas virsmas un pēc tam uzsūc grīdu. Notīri visus spoguļus, kas atrodas mājoklī – vannas istabā, guļamistabā, priekštelpā. Noraus putekļus arī no plauktiem un grāmatām.

 1. DIENA: Drēbju skapja revīzija

Laiks izrevidēt skapi. Laikam kļūstot siltākam un saulainākam, ir laiks nomainīt sezonālo apģērbu un ieziemot siltās ziemas jakas. Izmazgā cimdus, cepures un šalles, ja nepieciešams, ziemas mēteļus aiznes iztīrīt uz ķīmisko tīrītavu un noglabā tos nākamajai ziemai.

Pārējās garderobes revīzijai ievies šķirošanas groziņus vai kaudzes – ziedojumiem, pārdošanai un labošanai. Nežēlo apģērbu, ko neesi vilcis jau gadiem. Atbrīvojies no mistiskajām nepāra zeķēm vai izmanto tās kā tīrīšanas lupatas.

 1. DIENA: Zāļu skapītis

Pārbaudi zāļu derīguma termiņus, ja tie ir beigušies, iepazīsties ar noteikumiem, kā no zālēm pareizi atbrīvoties. Pārliecinies, ka mājās ir pirmās nepieciešamības medicīnas preces.

 1. DIENA: Apavi

Pārskati apavu plauktu un, tāpat kā ar drēbēm, sašķiro tos – pārdošanai, ziedošanai vai labojumiem. Nomazgā mazgājamos apavus un neaizmirsti iztīrīt plauktus un skapja grīdu.

 1. DIENA: Mazo ierīču tīrīšana

Rūpīgi notīri ierīces, ieskaitot kontaktdakšu un komplektācijā iekļautos piederumus.

 1. DIENA: Mašīna

Ar putekļu sūcēju rūpīgi iztīri automašīnas iekšpusi – gan sēdekļus, gan grīdas paklājiņus, vienlaikus atbrīvojies no nevajadzīgajām mantām vai atrodi tām paredzēto vietu. Atceries noslaucīt arī iekšējās virsmas ar tīrīšanas līdzekli un lupatiņu. Nomazgā auto no ārpus pats vai nogādā to automazgātavā.

 1. DIENA: Ledusskapis

Rūpīgi notīri ledusskapi un saldētavu no ārpuses. Izņem un nomazgā visus plauktus, statīvus un uzglabāšanas traukus, iztīri ledusskapja iekšpusi. Pārliecinies, ka ledusskapī neuzglabā vecu pārtiku.

 1. DIENA: Vannas istabas revīzija

Atbrīvojies no visa liekā, kas atrodas vannas istabas skapīšos un atvilktnēs – vai tie būtu krēmi ar beigušos derīguma termiņu, vai citi līdzekļi, kurus neizmanto. Iztīri plauktus, atvilktnes, skapīšus un citas virsmas. Nomaini zobu birstes un/vai skuvekļus.

 1. DIENA: Veļas diena

Izmazgā dīvānu, segu un matraču pārvalkus, spilvendrānas un palagus, kā arī aizkarus viesistabā, ēdamistabā un guļamistabā. Ja nepieciešams nogādā tos ķīmiskajā tīrītavā. Neaizmirsti arī par mazākām vienībām – virtuves dvieļiem un mazajiem paklājiņiem.

 1. DIENA: Elektroierīču tīrīšana

Notīri tālvadības pultis, tālruņus, planšetdatorus, televizoru un datoru ekrānus, tastatūras un citas elektroierīces. Izšķiro kompaktdiskus un kasetes, ja tādas vēl glabājas mājās un apdomā iespēju tos ziedot.

 1. DIENA: Atbrīvojies no liekā

Iespējams, katram ir “nevēlamo mantu” atvilktne. Pārliecinies, ka tajā vai jebkur citur noslēptajiem priekšmetiem ir pielietojums, ja nē – izmet. Atbrīvojies no nolietotām mājdzīvnieku rotaļlietām. Kā arī atbrīvo no liekā savus augus – nogriez vecās vai bojātās lapas un ziedus.

 1. DIENA: Plīts

Kārtīgi iztīri krāsni un plīti, kā arī tvaika nosūcēja virsmu.

 1. DIENA: Logi

Ar smalku putekļu sūcēja uzgali iztīri logu šķirbas. Stikliem izmanto tikai tam domātu lupatiņu. Neizsmidzini par daudz līdzekļa uz stikla, tas paildzinās tīrīšanas laiku. Pilnīgi pietiks, ja uzsmidzināsi nedaudz stikla tīrāmā līdzekļa uz lupatiņas un viegli pārbrauksiet stikla virsmai. Neķeries pie logu tīrīšanas, kad tie ir uzsiluši saulē, tad mazgāšanas līdzeklis ātri piežūst, veidojot uz loga grūtāk notīrāmu kārtiņu. Mazgā no augšas uz leju, maliņas nosusini ar lupatiņu vai papīru, kas nepūkojas.

 1. DIENA: Laikrakstu un žurnālu šķirošana

Pārstrādā vecos žurnālus un avīzes. Vecos vai ieskenētos dokumentus, kas vairs nav vajadzīgi pirms izmešanas sasmalcini.

 1. DIENA: Grima otiņas un matu sukas

Rūpīgi notīri kosmētikas otas un matu ķemmes. Ieteicams atbrīvoties no jebkura kosmētikas šķidruma, kas ir vecāks par 3 mēnešiem, un jebkuras pūderveida kosmētikas, kas vecāka par gadu.

 1. DIENA: Santehnika

Kanalizācijā ielej verdošu ūdeni, pievieno sodu, pēc tam etiķi un vēlreiz noskalo ar karstu ūdeni. Pārliecinies, ka ar visu mājās esošo santehniku viss ir kārtībā, ja ir kādi bojājumi vai jau mēnešiem atliec tekoša krāna labošanu, izsauc santehniķi.

 1. DIENA: Nomaini sezonālos dekorus

Noņem visus ziemas rotājumus, ieskaitot spilvendrānas, svečturus, segas un citus dekorus, ja tas vēl nav izdarīts. Nomaini sveces no ziemas smaržām un svaigiem pavasara aromātiem. Rotā māju ar pavasara puķēm.

 1. DIENA: Izsūc mēbeles

Neslinko un pārbīdi dīvānu un smagos krēslus, lai iztīrītu grīdu zem tiem. Izmanto smalkos putekļa sūcēja uzgaļus, lai rūpīgi izsūktu pašas mēbeles.

 1. DIENA: Garāža

Atbrīvojies no visa liekā garāžā un nežēlo priekšmetus, domādams, ka gan jau kādreiz tie noderēs. Ja neesi kaut ko lietojis vismaz gadu, tas tev visdrīzāk nav vajadzīgs.

 1. DIENA: Izšķiro kancelejas piederumus

Izšķiro rakstāmgalda atvilktnes un statīvus. Pārbaudi vai visi rakstāmrīki darbojas un paturamos noglabā vienuviet. Līdzīgi sakārto visas saspraudes un līmlapiņas. Viena centa monētas, kas nereti tiek iemestas atvilktnē, ieliec makā vai krājkasē.

 1. DIENA: Izšķiro krūzes un glāzes

Ziedo tās krūzes un glāzes, kuras vairs neizmanto.

 1. DIENA: Somas

Sakārto somas, ieskaitot mugursomas, portfeļus un koferus. Nodali tās pārdošanai, ziedošanai vai labošanai. Paliekošās iztīri no čekiem, papīriem, sīknaudas un citiem sīkumiem. Līdzīgi iztīri arī maku.

 1. DIENA: Salabo bojāto apģērbu

Salabo pats vai aizved drēbes pie drēbnieka un kurpes pie kurpnieka.

 1. DIENA: Sakārto hobija piederumus

Līdzīgi kā kancelejas piederumus, organizē arī amatniecības piederumus, galda spēlēs, sporta aprīkojumu un citas hobijiem nepieciešamās lietas.

 1. DIENA: Iesaisti bērnus tīrīšanā

Ja tev ir mazi bērni, iemāci viņiem vienkāršus sadzīves uzkopšanas darbus.

 1. DIENA: Vēlreiz putekļi

Atkārto pirmās dienas uzdevumu un atkārtoti iztīri putekļus no grīdu līstītēm līdz griestu stūriem.

 1. DIENA: Nomazgā sienas

Nomazgā sienas visās telpās. Ja nepieciešams, pielabo nobrāzumus ar krāsu vai pārkrāso sienas no jauna.

 1. DIENA: Atkal veļas diena

Atkārto devītās dienas uzdevumu un parūpējies par tīru veļu visā mājā.

 1. DIENA: Pārdod vai ziedo mantas, ko vairs nelieto

Ķeries klāt ziedojumu un pārdošanas groziem. Uzzini, kur atrodas tuvākais drēbju un apavu labdarībai nodošanas punkts, savukārt katru pārdodamo mantu nofotografē un izvieto sludinājumus tiešsaistes pārdošanas aplikācijās.

 1. DIENA: Izmet visu nevajadzīgo

Viss, kas nav nedz paturams, nedz ziedojams, nedz pārdodams vai labojams, ir metams ārā. Atbrīvojies no nevajadzīgā bez sirdsapziņas pārmetumiem.

Uz augšu
Back