Uz Marsa virsmas beidzot nolaidies NASA helikopters

FOTO: EPA/Scanpix

NASA mini helikopters “Atjautība” (Ingenuity) beidzot atdalījies no pašgājēja un nolaidies uz Marsa virsmas, lai gatavotos savam pirmajam lidojumam Sarkanās planētas debesīs. 

Ārkārtīgi vieglais lidaparāts bija piestiprināts pie pašgājēja “Neatlaidība” (Perseverance), kas uz Marsa nolaidās 18. februārī. 

“Marsa helikoptera piezemēšanās apstiprināta!” savā “Twitter” kontā rakstīja NASA Reaktīvās kustības laboratorija (JPL). 

Fotogrāfijā, kas pievienota ierakstam, redzams pašgājējs, kas attālinājies no helikoptera, atbrīvojot tam vietu pacelšanās procesam. 

“Atjautība” pirms tam izmantoja rovera elektroenerģiju, tomēr tagad lidaparātam būs jāizmanto pašai savas baterijas, lai darbinātu sildītāju, kas Marsa saltajās naktīs aizsargātu svarīgās detaļas, piemēram jutīgo elektroniku un bateriju. 

Dažu nākamo dienu laikā NASA komanda pārbaudīs helikoptera saules paneļus un vēlreiz uzlādēs tā baterijas, pirms tiks sākta motora un sensoru pārbaude. Gaidāms, ka “Atjautība” Marsa debesīs pacelsies ne ātrāk kā 11. aprīlī. 

Helikopters centīsies lidot atmosfērā, kuras blīvums ir tikai 1% no Zemes atmosfēras blīvuma, tāpēc lidaparātam būs grūtāk pacelties. Gravitācija savukārt uz Marsa ir viena trešdaļa no gravitācijas uz Zemes. 

Pirmajā lidojumā plānots 30 sekundes lidot ar vienu metru sekundē lielu ātrumu trīs metru augstumā, bet pēc tam nolaisties atpakaļ uz Marsa virsmas. “Atjautība” savu lidojumu laikā arī uzņems fotogrāfijas. Mēneša laikā plānots veikt piecus dažādas sarežģītības lidojumus.

Uz augšu
Back